Windows 10 Disk Alanı Boşaltma

Windows 10 v1803’ün en son sürümü artık yer açmak için bilgisayarınızdan kaldırılabilecek fazladan dosyalardan kurtulmanıza yardımcı olacak yerleşik disk alanı boşaltma işlemi sunuyor. Araç, Windows 10’daki gereksiz dosyaları her 60, 30, 15 veya her gün sistemden temizlemeyi otomatikleştirebilen Storage Sense özelliğini kullanır. Otomatik olarak veya önceden tanımlanmış aralıklarla çalışacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Disk Temizleme‘den biraz daha farklı bir mantıkla çalışsa da yaklaşık olarak aynı işi yapar.

Windows 10 Disk Alanını Boşaltma

Windows 10 disk alanı boşaltma ve gereksiz dosyaları silme nasıl yapılır?

 • WinX Menüsünden Ayarlar> Sistem> Depolama’yı açın.
 • Bu, tüm yerel ve bağlı depolama cihazlarını boş alan ayrıntılarıyla birlikte listeler.
 • Storage Sense’in Açık olduğundan emin olun.
 • Ardından, “Yer Aç” yazan bir bağlantı bulun. Açmak için tıklayın.
Free up Disk Space via Windows 10 Settings

Sonraki ekran, aşağıdaki gereksiz dosyaları tarayan ve disk alanı boşaltma konusunda size yardımcı olan yerleşik Windows 10 programıdır:

 • Temporary Internet Files.
 • Delivery Optimisation Files.
 • DirectX Shader Cache
 • Thumbnails
 • Previous Windows Installation Files.
 • Windows Upgrade Log Files.
 • The system created Windows error Reporting Files.

Çöpe atmak istediğiniz dosyaları seçin ve dosyaları kaldır seçeneğine tıklayın. Seçtiğiniz toplam boyut hakkında bir fikriniz olacak.

Bu klasörlerin her birinin ayrıntılar sunduğunu unutmayın, böylece kaldırmak isteyip istemediğinizi anlayabilirsiniz. Örneğin DirectX Shader Cache, uygulama yükleme süresini hızlandırmak ve yanıt vermeyi iyileştirmek için kullanışlıdır.

İlginçtir ki, dosyaların yalnızca önceki sürümlerini temizlemek istiyorsanız, Storage Sense bunu doğrudan, Yer Aç bölümü altında sunar. Storage Sense’in içindeyken, “Şimdi Yer Aç” bölümünü bulmak için kaydırın. Windows’un Önceki Windows sürümlerini Sil onay kutusunu seçebilir ve yürütmek için düğmeye tıklayabilirsiniz.

Free Up Space Windows 10 Storage Sense

Ancak, dosyayı sildikten sonra Windows’un önceki sürümüne geri dönemeyeceğinizi unutmayın. Varsayılan olarak 10 gün tutulur ve ardından otomatik olarak silinir. Disk alanı boşaltma da Windows da 10 gün sonra tamamlanacaktır.

Free up space now ile ilgili başka bilmem gereken birşey var mı?

Bununla ilgili, birkaç şeyi bilmelisiniz. Tarayıcı ve Uygulamalar çok sayıda dosyayı önbelleğe alır. Bu, daha önce görmüş olduğunuz şeyleri yeniden indirmeleri gerekmediği için deneyimi daha iyi ve hızlı hale getirir. Dosyaları oradan kaldırdığınızda, her şeyin yeniden indirilmesi gerekir. Bu yüzden önerim, bunu yalnızca bilgisayarınızda gerçekten alana ihtiyaç duyduğunuzda yapmanız olacaktır.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.