Self Service Password Reset Nedir? – SSPR Yapılandırma

2019’un başlarında Microsoft 365 İş’te şirket içi Active Directory için destek duyurmuştu. Active Directory’de kimliklerin yönetimini kolaylaştırmak için, Microsoft 365 İş’te kurum içi geri yazma ( password writeback ) özelliğiyle Self Service Password Reset özelliğini kullanabilirsiniz.

Self Service Password Reset (SSPR), Microsoft 365 İş’te zaten bulunan ve kullanıcıların buluttaki parolalarını değiştirmelerine olanak tanıyan bir özelliktir. Microsoft 365 Nedir? makalesinde de daha önce bahsetmiştik. Normalde bu özellik sadece Azure AD P1 ile birlikte geliyor. Microsoft 365 İş’te Azure AD P1 olmamasına rağmen bu hizmet kullanılabilir durumda. Parola geri yazma özelliği, bu parola değişikliklerinin varolan bir şirket içi dizine gerçek zamanlı olarak yeniden yazılmasını sağlayan ücretsiz bir özelliktir. Bu, parola işlemlerini basitleştirir ve parola ilkelerinin tutarlı bir şekilde uygulanmasını sağlar.

Microsoft 365 Business kullanıcıların geri yazma özelliğiyleSelf Service Password Reset ‘i kullanmak için aşağıdaki adımları kontrol edebilirsiniz.

Bir SSPR Stratejisi geliştirme

 Azure Active Directory (Azure AD) Self Service Password Reset (SSPR) işlevselliğinin sorunsuz bir şekilde sunulmasını sağlamak için, kullanıcıları eğitmeyi ve kullanabilecek düzeye getirmeyi hedeflemelisiniz.. Bu nasıl yapılır sorusu için de MS makalesi ile sizi baş başa bırakıyorum. bilgi edinin

SSPR için Kimlik doğrulama verilerini önceden doldurma

 Kullanıcıların şifrelerini sıfırlamak için önce bir tür kimlik doğrulama (telefon veya e-posta) vermeleri gerekir. Kullanıcılarınız için bazı kimlik doğrulama verilerini önceden doldurmayı düşünmelisiniz. Bu şekilde, kullanıcıların SSPR’ı kullanabilmeleri için şifre sıfırlaması için manuel olarak kaydolmaları gerekmez. Bazı kuruluşların kullanıcıları kimlik doğrulama verilerini kendileri girebilir. Ancak birçok kuruluş Active Directory’de zaten var olan verilerle senkronize etmeyi tercih eder. Kimlik doğrulama verilerinin önceden kaydedilmesi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Password writeback yapılandırması

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, bu makalede açıklandığı gibi Azure Active Directory Connect’te ‘Parola Writeback’i etkinleştirerek SSPR tarafını yapılandırabilirsiniz

Self Service Password Reset Password Writeback yapılandırması

Ben SSPR özelliğini Microsoft İş kullanan müşterilerim için yazdım fakat Azure AD P1 lisansı olan her kullanıcı için ayrıca kullanabilirsiniz. Microsoft 365 paketleri veya EMS paketleri içeren herhangi bir lisans yeterli olacaktır.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.