Windows Update Sorun Gidericisi ile sorunları bul ve gider

Eski adıyla Windows Update Sorun Gidericisi, yeni adıyla Windows Update ile ilgili sorunları bul ve gider. Bu bizim Windows 10’da yaşadığımız güncelleme problemlerimizi gidermek için kullanacağımız ilk adım olacak. Muhtemelen bu makaleyi okuyorsanız, yazdığım başka bir makaleden gelmişsinizdir. Lafı fazla uzatmadan nasıl kullanılacağından bahsedeyim;

Windows Update Sorun Gidericisi Nedir?

Herhangi bir nedenden dolayı Service Pack de dahil olmak üzere Windows Güncelleştirmelerini çalıştırırken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, Microsoft Windows Update Sorun Gidericisi’ne göz atmak isteyebilirsiniz.

Sorun gidericisi, Windows Update ile ilgili geçici dosyaları temizler, Software Distribution klasörünün içeriğini temizler, Windows Update ile ilgili Hizmetlerin durumunu kontrol eder, Windows Update bileşenlerini onarır ve sıfırlar, bekleyen güncellemeleri kontrol eder ve daha fazlasını yapar.

Yani kısaca özetlemek gerekirse, sorun giderici sizin için Windows’un güncelleştirme ile ilgili olan özelliklerini kontrol eder ve eğer problemi tespit ederse çözüm sağlar.

Windows Update Sorun Gidericisi nasıl çalışır?

Windows Update ile ilgili sorunları bul ve gider nasıl çalışır?

  1. Windows Update Sorun Gidericisi’ni açın ve ekrandaki talimatları izleyin. Muhtemelen sadece ileri butonuna tıklamanız gerekecek.
  2. Sorun giderici çalışır ve bilgisayarınızın Windows Güncellemelerini indirmesini ve yüklemesini engelleyen herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemeye çalışır.
  3. Bunu sizin için otomatik olarak düzeltmesine izin verebilir veya düzeltmeleri görmeyi ve uygulamaya karar vermeyi seçebilirsiniz.
  4. Bilgisayarınız işletim sistemi güncelleştirmelerini bulma ve yükleme konusunda sorun yaşıyorsa, sorunu gidermek için bu Windows Update sorun gidericisini kullanmayı deneyin.

Windows 10: Arama alanına Windows Update ile ilgili sorunları bul ve gider yazmaya başladığınızda basit bir şekilde erişebilirsiniz. Eğer Windows aramasında problem varsa bulunduğu yer;

Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Sorun Giderme sekmesini açın ve çalıştırın. Windows 10 ve Windows 8.1’de bu araç yerleşiktir.

Windows Update Sorun Gidericisi nerede?

Windows update sorunları bul ve gider özelliğinden bahsettik, umarım fayadlı olmuştur. Diğer Windows sürümleri için de aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

Diğer Windows sürümleri için indirme sayfaları:

  • Windows 7/8 kullanıcıları Microsoft‘tan indirebilir.
  • Windows 10 kullanıcıları Microsoft‘tan indirebilir. (Sorun gidericiniz de güncel olmayabilir)

Windows Update Hatalarını Düzeltmek için Microsoft online sorun gidericisi‘ni de kullanabilirsiniz.

Ek olarak yaşadığınız problemle ilgili olarak genel Windows 10 güncelleştirme problemlerini anlattığım bu makaleme de göz atabilirsiniz.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Yorumlar kapatıldı.