Windows Update Aracılığıyla Windows 10 Otomatik Güncelleştirmeleri

Windows Update Aracılığıyla Windows 10 Otomatik Güncelleştirmeleri

Merhaba Arkadaşlar,

Windows 10 çıktıktan sonra bilgisayaralara zorunlu güncelleme gibi geldiği görüldü ve birçok it tarafından durum hoş karşılannadı. Bu durum için Microsoft’un açıklaması ise aşağıdaki gibiydi;

Windows Update aracılığıyla otomatik güncelleştirmeleri almayı seçen müşterilerimiz için, gelecek yüklemelerde gerekli olabilecek dosyaları indirerek müşterilerimizin cihazlarını Windows 10’a hazırlamalarına yardımcı oluyoruz. Bu durum, daha iyi bir yükseltme deneyimi sunuyor ve müşterilerimizin cihazlarının en güncel yazılıma sahip olduklarından emin oluyoruz. Bu, yükleme süresini azaltan ve cihazın hazır olduğundan emin olmamızı sağlayan bir endüstri uygulamasıdır. Şirketler ve IT profesyonelleri için, ağlarındaki indirmeleri yönetmelerine ve kontrol etmelerine olanak sağlıyor.”

Durumu Microsoft gözünden bakarak soru cevap yaparsak;

SORU & CEVAP

  • Microsoft, yükseltmeyi reserve etmeyen kullanıcılara Windows 10’u yükledi mi?

Windows 10 yükseltmesine yoğun ilgi olduğundan dolayı, Windows Insider’lar ve Windows kullanıcılarına yayın zamanında yüklemeleri önceliklendirmek için rezervasyon işleyişini oluşturdu. İlk birkaç günkü yükseltmelerden sonra, Microsoft arkaplanda otomatik güncelleştirmeleri almayı seçen kullanıcılar için, Windows Update’in tavsiye edilen güncelleştirmeleri olarak daha verimli bir şekilde indiren standart işleyişe geri döndü.

  • Bu güncelleştirme türü nedir?

Windows Update aracılığıyla otomatik güncelleştirmeleri almayı seçen müşteriler için tavsiye edilen güncelleştirmelerdir.

  • Microsoft neden Windows 10’u kullanıcıları bildirmeden veya onayını almadan indiriyor?

Microsoft böyle yapmıyor. Windows 10 yükseltmesinin indirilmesi, otomatik güncelleştirmeleri almayı tercih eden müşteriler için Windows Update aracılığıyla gerçekleşiyor; Windows Update ve Service Pack için kullanılan geleneksel yönteme benzer olarak.

  • Müşteri şu an yükseltme yapmak istemiyorsa, indirilen Windows 10 yükseltmesi silinebilir mi?

Evet. Cihazlarında boş alan açmak isteyen müşteriler Disk Temizlemeyi kullanabilirler. Bu Windows 10 yükseltme dosyalarını silen müşteriler daha sonra yükseltme yapabilirler.

  • Microsoft daha önce Windows Update aracılığıyla yeni bir Windows versiyonunu dağıtmış mıydı?

Hayır. Ancak otomatik güncelleştirmeleri almayı seçen müşteriler için birkaç yıldır Service Pack gibi önemli güncelleştirmeleri cihazlara Windows Update aracılığıyla indiriyor. Buna ek olarak, Windows 8’den Windows 8.1’e benzer bir yöntemle Windows Update üzerinden yükseltme yapmıştık.

  • Ancak bu bir versiyon içerisine güncelleştirme yapmanın aksine tamamen yeni bir Windows versiyonunu sunmak, bu farklı bir durum değil mi?

Konsept aynı. Bu, Windows 10’u yüklemek isteyen müşteriler için bir kolaylık. Eğer kolaylık istemiyorlarsa, setup dosyalarını silebilirler ve daha sonra isterlerse Windows 10’a yükseltme yapabilirler.

Keyifli çalışmalar dilerim.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.