Windows Sistem Geri Yükleme ve Yedekleme

Bu yazıda, Windows Sistem Geri Yükleme Noktası‘nın nasıl kullanılacağını ve oluşturulacağını, bilgisayarın düzgün bir geri yükleme noktasına nasıl geri yükleneceğini ve Sistem Geri Yükleme‘nin Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 7’de yaptığı değişiklikleri nasıl geri alacağını göreceğiz. Windows işletim sistemi, varsayılan olarak, periyodik aralıklarla otomatik bir şekilde bir sistem geri yükleme noktası oluşturur. Windows ayrıca, sisteminizde önemli bir değişiklik olduğunu algıladığında (Windows Güncelleştirmeleri, Sürücüler yüklerken veya zaman zaman yazılım yüklendiğinde gibi) bir sistem geri yükleme noktası oluşturur.

Bu geri yükleme noktaları, bilgisayar sistem dosyalarınızın ve registry ayarlarının depolanmış durumunu gösterir. Herhangi bir zamanda bazı değişiklikleri geri almanız gerektiğini düşünüyorsanız veya Windows’unuz düzgün çalışmıyorsa, sisteminizi önceki bir ‘iyi’ geri yükleme noktasına geri yükleyebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme, Sistem Koruması adlı bir özellik kullanır. Bu özellik, bilgisayarınızın sistem dosyaları, registry ayarları ve dosyaların önceki sürümleri hakkında düzenli olarak bilgi oluşturan ve kaydeden bir Windows özelliğidir. Sistem Geri Yükleme, Windows sistem dosyalarını, yüklü programları, registry ayarlarını, komut dosyalarındaki değişiklikleri, toplu iş dosyalarını ve diğer yürütülebilir dosya türlerini etkiler – ancak kişisel dosyaları etkilemez.

Windows Sistem geri yükleme nasıl oluşturulur?

Windows otomatik olarak geri yükleme noktaları oluşturur. Manuel olarak bir sistem geri yükleme noktası oluşturmak için Denetim Masası‘nı açın ve arama kutusuna Sistem Geri Yükleme yazın.

geri yükleme noktası oluştur

Bir geri yükleme noktası oluştur‘u tıklayın. Sistem Özellikleri kutusu açılacaktır.

sistem koruması

Oluştur‘a tıklayın… Sistem Koruma açılır ve sizden bir ad vermeniz istenir. Herhangi birşey yazabilirsiniz, hatırlamak için düzgün birşey yazmak önemli tabii ki.

geri yükleme noktası oluştur

Burada ben CanGunes adını seçtim. Oluştur‘a tıklayın. İşlem başlar ve bir dakikadan az sürer. Bu arada, bir geri yükleme noktası oluşturma mesajı göreceksiniz. ” Geri yükleme noktası oluşturuluyor…”

windows sistem geri yükleme

İşlem tamamlandığında, “Geri yükleme noktası başarıyla oluşturuldu” mesajı göreceksiniz. Eğer hata alıyorsanız ayrıca kontrol etmek gerekebilir.

geri yükleme noktası başarıyla oluşturuldu

Kapat‘a tıklayın. Verdiğiniz isimle sistem geri yükleme noktanız şimdi oluşturulmuş olacak ve gelecekte herhangi bir zamanda bilgisayarınızı bu veya başka bir sistem geri yükleme noktasına geri yükleyebilirsiniz.

Geri yükleme noktasını kullanarak bilgisayarı geri yükleme

Herhangi bir zamanda bir şeyler ters giderse ve Windows PC’nizi tekrar ‘iyi‘ bir noktaya geri yüklemek isterseniz, bunu aşağıdaki gibi yapabilirsiniz. Sistem Özellikleri penceresinde, Sistem Geri Yükleme‘ye tıklayın.

Sistem geri yükleme...

Alternatif olarak, Çalıştır kutusunu açıp rstrui.exe yazıp Tamam‘ı tıkladığınızda, Sistem Geri Yükleme açılacaktır.

rstrui.exe nedir?

Sistem geri yükleme açıldıktan sonra, ileri butonuna tıklayın.

sistem dosyalarını ve ayarlarını geri yükle

Açılan pencerede daha önce alınan yedekleri göreceksiniz. Örneğin, CanGunes olarak aldığım yedeği görebildiğim gibi Windows tarafından alınan ” Otomatik Geri Yükleme Noktası ” ve ” Installed FortiClient VPN ” adlı iki farklı geri yükleme noktası daha görebiliyorum.

Siz, bilgisayarınızı geri yüklemek istediğiniz bir Geri Yükleme Noktası seçin ve İleri‘ye tıklayın.

geri yükleme noktası doğrulayın

Ayrıntıları gözden geçirin ve onaylayın. Son‘a tıklayın.

geri yükleme noktası durdurulamaz

Yanlış bir işlem olmaması için onaylamanız istenecektir. Evet‘i tıklayın. Bu, işlemi başlatacaktır.

system restore

Windows ilgili dosyalara erişecek ve bilgisayarınızı geri yüklenmeye hazırlayacaktır. Ardından yeniden başlatılacak…  Yeniden başladığında, bilgisayarınızın başarıyla geri yüklendiğini onaylayan aşağıdaki mesajı görürsünüz.

system restore point

Herhangi bir nedenle bilgisayar başarılı bir şekilde geri yüklenmezse,Sistem Geri Yükleme Başarıyla Tamamlanmadı başlıklı bu yazımı incelemek isteyebilirsiniz.

Windows Sistem Geri Yükleme Geri Alma

Bilgisayarınızı geri yükledikten sonra yapılan değişiklikleri beğenmediyseniz, değişiklikleri Geri alabilirsiniz. Bunu yapmak için: Sistem Geri Yükleme’yi açın> Sistem Geri Yüklemeyi Geri Al > İleri > Seçiminizi yapın ve Son‘u tıklayın.

Etkilenmiş programlar için tarama

Etkilenen programları tara bağlantısını tıklattığınızda, sistem geri yüklemesini kullanarak bilgisayarı geri yüklerseniz veya sistem geri yüklemesini geri alırsanız, etkilenebilecek programları ve dosyaları listeler.

etkilenen programları tara

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.