Windows Intune Ekim 2013 Yayını

Windows Intune (eski ismiyle System Center Online Desktop Manager), çevrimiçi bir hizmet formunda masaüstü yönetim yetenekleri sağlayan birleşik güvenlik ve yönetim tool’udur. Windows Intune masaüstlerini izlemek, sorun gidermek, güncelleştirmek ve yapılandırmak için bir web tabanlı abonelik hizmeti kullanarak IT profesyonellerine işlerini güvende ve güncel tutmalarına yardımcı olacaktır.

ÖNEMLİ! Windows Intune, bir hosted hizmetidir. Kullanıcı, Microsoft’a veya İş Ortağı’na ait olan sistemler üzerindeki yazılımı kullanmak için ödeme yapar. Kullanıcının kendi bilgisayar sistemine yüklenmez.

Windows Intune ile ilgili ayrıntılı bilgi içinhttp://www.microsoft.com/en-us/windows/windowsintune/pc-management.aspx

Mevcut özelliklerin listesi: http://technet.microsoft.com/library/dn292747.aspx

Blog: http://blogs.technet.com/b/windowsintune/archive/2011/10/17/the-next-release-of-windows-intune-is-now-available.aspx

LİSANSLAMA

Kullanıcıların Windows Intune’u lisanslamak için iki yolu vardır:

Bir Lisans Sözleşmesi Aracılığıyla Windows Intune: 250 ve daha fazla kullanıcılı firmalar için Enterprise Agreement en iyi lisanslama çözümüdür.

Microsoft Online Subscription Program Aracılığıyla Windows Intune: Microsoft Online Subscription Program (MOSP), özellikle 250’den az kullanıcılı firmalar için tasarlanmıştır.

Microsoft, hem bulut tabanlı hem de yerinde kurulum System Center tabanlı yönetim sistemlerini içeren hybrid yönetim çözümleri içerisine Windows Intune’u entegre etmeye yardımcı olmak için yeni lisanslama seçenekleri geliştirmiştir. Bu birleşik hybrid cihaz yönetim lisansı mobil ve kişisel bilgisayar cihazlarının lisanslama işleyişini kolaylaştırır, çünkü cihazdan çok kullanıcı lisanslar.

SKU Tanım Kullanılabilirlik
Windows Intune with Windows SA User Subscription License (USL), tek bir SKU ile Windows Enterprise’ın en güncel versiyonuna erişim hakkıyla birlikte Windows Intune bulut hizmeti ve System Center Configuration Manager ve System Center Endpoint Protection kullanma hakkı barındırır. MOSP
Bu seçenek kullanıcı başına 5 cihaza kadar Windows Intune hizmetine erişim sağlar ve ayrıca bu cihazlardan biri için Windows Software Assurance (SA) içerir. Sonuç olarak, PC’lerini Windows 8 Enterprise’a yükseltme ihtiyacı duyan firmalar için iyi bir seçenektir.
Windows Intune User Subscription License (USL), tek bir SKU ile Windows Intune bulut hizmeti ve System Center Configuration Manager ve System Center Endpoint Protection kullanma hakkı barındırır. Enterprise Agreement (EA), EA Subscription (EAS) ve MOSP
Pek çok firma için yeni varsayılan seçenek, temel lisanslama artık bir kullanıcı için 5 cihaza kadar Windows Intune hizmetine erişim sağlar. Ayrıca Windows Intune hizmetini yerinde kurulum çözümüyle birleştirebileceğiniz System Center Configuration Manager hakkı da barındırır.
Windows Intune Add-on for System Center Configuration Manager Volume Licensing anlaşması kapsamında mevcut System Center ürününe sahip firmalar için kullanılabilirdir. Hem mevcut Configuration Manager tarafından yönetilen cihazlar hem de Configuration Manager yönetim konsolu kullanılarak yönetilen yeni mobil cihazları yönetmenize yardımcı olacak Windows Intune bulut hizmeti aracılığıyla System Center yönetim yeteneklerini genişletir. Enterprise Agreement (EA), EA Subscription (EAS) ve MOSP

Bottom of Form

 

AKTİVASYON PROSESİ

Windows Intune, tek bir cihaza odaklanmaktansa birden fazla cihaz kullanan kullanıcıların yönetimine yardımcı olan Kullanıcı başına (Per User) lisanslama modeline sahiptir. Her yeni bir lisans bir kullanıcıyı yönetmek içindir ve bir lisanslı kullanıcı 5’e kadar yönetilen cihaza sahip olabilir.

Kullanıcılar Intune lisanslama sözleşmelerini Windows Intune Account Portal üzerinden yönetebilirler. Aşağıdaki işlemleri bu Portal üzerinden yapabilirler:

  • Sözleşmeyi etkinleştirme
  • Sözleşmeyi yönetme
  • Abonelik süresince herhangi bir zamanda ürün ekleme. Yeni ürünler mevcut abonelik satın alım fiyatına eklenir.

Aktivasyon prosesi aşağıdaki gibidir:

Satın Alım Yöntemi
Intune Account Portal EA, EAS veya EES VL Agreement
Aktivasyon Adımları Windows Intune Account Portal veya siparişi işleyen bir İş Ortağı (MSFT Online Services Partner olmalıdır) aracılığıyla doğrudan (Direct) satın alan kullanıcılar EA, EAS veya EES

Kullanıcı bir LAR veya ESA aracılığıyla satın alım yapar.

Ön Gereksinimler Organizational Account (eski ismiyle user ID), aktivasyon epostasını alan eposta adresiyle aynı olmalıdır (Online Services Administrator adresi). Kullanıcı VLSC’den bir doğrulama epostası ve Account Portal’dan bir aktivasyon epostası alır ve MSFT hesabı kullanılarak Account Portal üzerinde hizmet doğrulanmalıdır.
Aktivasyon Süresi Çevrimiçi satın alım işleyişinde aktivasyon otomatik olarak yapılır ve birkaç dakikada tamamlanır. – Kullanıcının ek bir işlem yapmasına gerek yoktur. Regional Operations Center (ROC) siparişi işler, 3 iş günü sürebilir.
Aktivasyon Bildirimi Çevrimiçi satın alım işleyişi sonunda kullanıcı Account Portal’da Windows Intune aboneliğinin listelendiği Susbcription tabına ulaşır. EA, EAS ve EES kullanıcıları 2 adet bildirim alırlar. Her ikisi de kullanıcının Online Services Administrator eposta adresine gönderilir (kullanıcının EA sözleşmesindeki adres)

Sipariş tamamlandığında, VLSC kullanıcıya Account Portal’dan bir onaylama epostası ve bir aktivasyon epostası gönderir.

Kullanıcı Aksiyonu Aktivasyon otomatik olarak yapılır – kullanıcının ek bir işlem yapmasına gerek yoktur. Aktivasyon durumundan haberdar olmak için kullanıcı sayfası yeniden yükleyebilir. Aktivasyon durumu şöyle görülecektir: In Progress, Partially Active veya Service Active. Yukarıda

 

 

ÖNEMLİ BAĞLANTILAR

Server and Cloud Platform: http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/products/system-center-2012-r2-configuration-manager/default.aspx#fbid=LxKAr_D-45a

Windows inTune web sayfası: http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/products/windows-intune/default.aspx#fbid=d7xmySm-ckZ

 

close
Güncel yazılarımı sana da paylaşmamı istersen, aşağıdaki bilgileri doldurarak abone olabilirsin.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir