Windows 10 – Siyah ekran hatası – Error Black Screen

KonuError Black Screen – Siyah ekran hatası

Selam Arkadaşlar,

Bilgisayar hiç açılmıyorsa ;

Windows 10’ yükseltilen bilgisayarlarda siyah ekran hatası yaşandığında aşağıdaki işlemi uygulayabilirsiniz.

Diğer Adımları ;

Siyah ekranın birden çok nedeni olabilir. Siyah ekranın ana nedenleri; Ekran kartınızın sürücüsünden, video çıkışının beklenmedik bir bağlantı noktasına gönderilmesinden yada kilit ekranı uygulamasındaki problemlerden kaynaklanıyor olabilir. Siyah ekran alıyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın.

Oturum açmadan siyah ekran görüyorsanız,

    1. Bilgisayarınıza farklı bir video çıkışı ile bağlamayı deneyin. Bazen sürücülerdeki değişiklerler görüntüyü farklı görüntü bağdaştırıcısı yada farklı video çıkışlarına  gönderebilir. ( HDMI ‘dan DVI’a yada VGA girişi ) Yada video çıkışını farklı bir monitöre yansıtmayı deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için Windows logo tuşu ve P tuşuna basıp Entera basmanız gerekmektedir Bu işlemi ekran seçenekleri arasında geçiş yapmak için dört defa tekrar edin.

    1. Ağın etkin olduğu güvenli modda başlatmayı deneyin. Yada ekran kartınızın sürücünüzü düzeltmek düşük çözünürlükte açabilirsiniz.

. Windows, recovery ekranına üç başarısız denemeden sonra otomatik olarak geçebilir. Eğer geçmez ise, Windows 10 yükleme medyasını takıp ve çalıştırıp, recovery ekranına giriş yapabilirsiniz.  Windows 10 yükleme medyasını başka bilgisayar üzerinden indirerek oluşturabilirsiniz.  https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10

. Recovery ekranına geldikten sonra sorun gidericiyi seçin sonra gelişmiş seçeneklere tıklayın buradan başlat ayarlarına gelin ve yeniden başlata tıklayın. Yeniden başlattığınızda bir den fazla seçenek göreceksiniz. Burada ‘’5’’ e yada ‘’F5’’ tuşuna basıp Ağ ile birlikte güvenli mod’a tıklayın ( yada düşük çözünürlükte görüntü )

. Aygıt yöneticisini açın ve görüntü bağdaştırıcılarını genişletin.

                     . İki adet görüntü bağdaştırıcısı görüyorsanız, entegre edilmiş kartı ( Intel HD 4000 yada AMD Radeon HD 4200 ) Devre dışı bıraka tıklayın ve yeniden başlatın. Eğer işe yaramaz ise tekrar görüntü bağdaştırıcılarına gidin devre dışı bıraktığınız kartı etkinleştirin diğer ekran kartını devre dışı bırakın.

                    . Görüntü bağdaştırıcılarında bir adet kart görüyorsanız,  ekran kartınızı silmeniz gerekmektedir sonra ekran kartı yazılımını silme seçeneğini etkin hale getirin.

. Windows Update üzerinden yada ekran kartınızının markasına ait siteden güncel sürücüyü edinin. Büyük ekran kartı üreticilerinin sitelerinde en güncel sürümleri görmekteyiz.

Eğer oturum açtıktan sonra siyah ekranı ve beraberinde fare imlecini görüyorsanız;

    1. Siyah ekranda iken  CTRL+SHIFT+ESC tuşlarına basıp görev yöneticisine tıklayın.
    2.  Eğer görünürse detay bölümünden   LockAppHost.exe  uzantısını bulup işlemi sonlandırın. Eğer bu siyah ekranı çözerse, yüksek ihtimal Kilit ekranı uygulamanız zarar görmüş olabilir. Bunu onarmak için Başlat butonuna sağ tıklayıp Command Prompt ( Komut Satırını) yönetici olarak açıp aşağıdaki komutu girelim.

Bittikten sonra aşağıdaki komutu girelim:

Sfc /scannow

Bu komutu uyguladıktan Kilit ekranı uygulamasını yenilemek için aşağıdaki komutu girin:

3. Bu işe yaramaz ise kullanıcı hesabınızda bir problem olabilir. Bunu kontrol etmek için Komut satırını tekrar yönetici olarak çalıştırarak aşağıdaki komutları yazıp yeni kullanıcı ekleyebiirsiniz ( Parala değiştirken   “<password>’’ kısmına istediğinizi yazabilirsiniz )

4) Bu komutlar size test kullanıcı hesapları açar. Bu sayede bozuk kullanıcı hesabınızın olup olmadığını doğrulayabilirsiniz.

Kolay gelsin.

1. Bilgisayarı 3-4 kere güç düğmesinden açıp kapatın.

2. şük çözünürlük modunu seçin.

3. Windows 10 açıldınta sonra bilgisayarın ekran kartı sürücülerini yükleyin.

 

Dism /online /cleanup-image /restorehealth

PowerShell -ExecutionPolicy Unrestricted

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register

“$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml”}

 

net user test <password> /add

net localgroup Administrators test /add

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.