Windows 10 güvenlik özellikleri

Bu makalemde Windows 10 güvenlik özellikleri nelerdir bunlardan bahsedeceğim.

Windows 10, bilgisayarlarınızı korumak için kullanabileceğiniz yerleşik güvenlik özellikleri sunar. Bazı özellikler varsayılan olarak etkin, bazılarının yapılandırılması gerekirken, bazılarının kullanıma bağlı olarak etkinleştirilmesi gerekir. Bu yazıda, Windows 10’da bulunan Güvenlik özelliklerinin listesini paylaşacağız.

Windows 10 Güvenlik Özellikleri

Windows 10 Security Features

Bu güvenlik özelliklerinden bazıları Windows 10’da bulunurken, yapılandırmak için yönetici veya Kurumsal erişim gerekir. (Microsoft 365 E5 veya EMS E5)

Windows Security

Windows 10’da önceden yüklenmiş olarak gelen Microsoft’un yerleşik bir Antivirüs ve Güvenlik çözümüdür. Üçüncü taraf bir antivirüs, güvenlik duvarı ve herhangi bir şeye ihtiyacınız olmadığından emin olan ilk savunma hattı diyebilirsiniz. Windows Güvenlik Uygulaması tarafından sunulan bazı önemli özellikler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

SmartScreen

Bir dosyayı indirirken bir tarayıcı veya uygulama kullanırken, SmartScreen özelliği onu anında engelleyebilir. Daha önce bildirilen bir dosya kötü amaçlı yazılım olarak işaretlendiğinde veya kimlik avı web sitesinden geldiğinde olur. SmartScreen, Microsoft Edge, Microsoft Store için etkinleştirilmiştir.

Application Guard

Application Guard, Microsoft Edge kullanan herkesin korumalı kalmasını sağlar. Edge için tüm cihazları Microsoft’un Hyper-V sanallaştırma teknolojisi kullanılarak azaltılır. Gerçek belleğe, yerel depolamaya, diğer yüklü uygulamalara erişim saldırgandan gizlenir.

Exploid Guard

Exploit Guard, aygıtları ve sistemleri önyükleme düzeyi kötü amaçlı yazılımlardan koruyan bir önyükleme öncesi güvenlik özelliğidir. Saldırgan dijital sertifika taşımayan bir sürücü eklemeye çalışırsa, Windows’u veya sürücüyü yüklemez. Yalnızca yetkili dosyalara, sürücülere ve uygulamalara izin verir.

User Account Control

UAC uzun bir zamandır Windows içindeydi ve hepimiz arada sırada rahatsız olurduk. Bir yazılım yüklemeyi planladığınızda açılan ekranı hiç gördünüz mü? Bunun nedeni, yazılımın yönetici olmayan ayrıcalık erişimi kullanmasıydı ancak işlemi tamamlamak için yönetici ayrıcalıklarına ihtiyaç duyuyordu. Bu nedenle, bu adımların tamamlanması için izin vermeniz istenir. Bu yüzden arka planda çalışan herhangi bir yazılım izinsiz hiçbir şey yükleyemez.

Bitlocker

BitLocker, herhangi bir yetkisiz veri erişimine anahtarsız üçüncü taraf yazılımlar tarafından erişilememesini sağlayan bir sürücü şifreleme çözümüdür. Windows 10 Professional ve Enterprise için kullanılabilir.

Credential Guard

Windows 10 Enterprise ve Server 2016’da bulunan Credential Guard, kimlik bilgilerinin özellikle yazılım ve tarayıcılar tarafından herkes tarafından erişilebilir olmadığından emin olmak için sanallaştırma güvenliğini kullanır. Kerberos Bilet Verme Biletleri, NTLM şifre karmaları ve alan adı kimlik bilgilerini korur.

Microsoft Defender ATP

Çözümler, bir kurumun kullanabileceği bir geniş çaplı bir EDR hizmetidir. Aşağıdaki özellikleri içerir

  • Threat & Vulnerability Management
  • Attack surface reduction
  • Next-generation protection
  • Endpoint detection and response
  • Automated investigation and remediation
  • Microsoft Threat Experts

Windows 10 çok yol kat etti ve her zamankinden daha güvenli. Tüketiciler Windows Güvenlik uygulamasını kullanabilirken, Kurumsal korumak için Defender ATP‘yi kullanabilir. Umarım yazı en önemli Windows 10 Güvenlik Özelliklerini vurgulayabilir.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Yorumlar kapatıldı.