Windows 10 Bu Ağa Bağlanılamıyor Hatası

Windows kablosuz ağa bağlanamıyor ve internet bağlantınızı kaybettiyseniz doğru yerdesiniz. Bu makalemde bunu nasıl çözebileceğinize dair bilgilerimi paylaşacağım. Kablosuz ağa bağlanılamadı, bu ağa bağlanılamıyor, kablosuz ağ bağdaştırıcı sorunu gibi hatalar alıyorsanız ve Windows 10 internete bağlanmıyorsa aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

Windows Kablosuz Ağa Bağlanamıyor

Bu başlık altında kablosuz ağa bağlanmıyor hatasına bakacağız ama bunu Windows 10 ve diğer sürümlerde çözmek için birden fazla çözüm adımı buldum ve onları başlıklar halinde size iletiyorum. Sırayla deneyebilirsiniz.

Geçmişte karşılaştığım bir problemden yola çıkarak bu makaleyi yazdım. Sizin bilgisayarınız da kablosuz ağa bağlanmıyor ise ve notebook üzerinde Ethernet kablosunu çıkarınca internetiniz gidiyorsa ( Wireless otomatik bağlanmıyorsa ) aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz.


Bilgisayarın wireless özelliğini kısayol ile açmak

Bilgisayarınızın Wireless özelliğini kapatmış olabilirsiniz ve bu nedenle kablosuz ağa bağlanamıyor olabilirsiniz. Bilgisayarnızın kablosuz özelliğinin fizisel olarak açık olup olmadığını kontrol edin. Genellikle laptoplarda FN+F8 tuşuna basarak aktif edilebiliyor ama her bilgisayarda değişiklik gösterebilir. Bu tuş kombinasyonunu deneyin, eğer aktif etmiyorsa, internetten kendi bilgisayarınızın modeline göre araştırın ve özelliği o aktif etmeyi deneyin. En çok karşılaşılan problem bu şekilde oluyor.


Windows wireless (kablosuz ağ) sürücünü düzeltme

Yukarıdaki adımlar ile bu ağa bağlanılamıyor hatasını çözemediyseniz aşağıdaki adımı deneyebilirsiniz. Ama bu işlemi yapmadan önce Aygıt Yöneticisi Nedir adlı makalemi okumanızı tavsiye ediyorum.

Windows + R tuşuna basak çalıştırı açalım ve içerisinde ” hdwwiz.cpl ” yazıp tamam’ı tıklayalım. (Çalıştır nasıl açılır?)

Aygıy Yöneticisi

Ardından açılan pencerede karşımıza gelen seçenekler içerisinde Ağ Bağdaştırıcıları ( aşağıdaki resimden sarı ile işaretlediğim yeri görebilirsiniz ) Wireless ile ilgili donanımınız görünecektir. Bunun üzerine sağ tıklayıp kaldır diyelim. Sizde farklı bir isimle çıkabilir. Tamamen kullandığınız model ile alakalı bir durum.

bu ağa bağlanılamıypr

Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar test edelim ve kablosuz ağa hâlâ bağlanamıyor mu kontrol edelim.

Ayrıca resim içerisinde görünen TAP-Windows Adapter V9 gibi ( farklı isimde olabilir ) simgerisin yanında aşağıda doğru ok işareti olan bir şey varsa sağ tıklayıp etkinleştir diyebilirsiniz.


Diğer Windows sürücülerini güncelleştirme

Bu yaptıklarımıza rağmen kablosuz ağa bağlanamıyor ve aynı hatayı alıyorsak, bilgisayarınızın özellikle anakart sürücüleri olmak üzere bütün sürücülerini güncelleştirelim. BIOS güncellemesi dahil hepsini yapalım ve tekrar deneyelim.

Bu işlem için DriverBoost gibi programları kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üreticinin sayfasından girip manuel indirmeniz daha sağlıklı olacaktır.


Windows ağ bağdaştırıcılarını komut ile devre dışı bırakma

Komut istemcisini yönetici olarak çalıştırılarak sırasıyla aşağıdaki komutları yazalım.

netsh int tcp set heuristics disabled

netsh int tcp set global autotuninglevel=disabled

netsh int tcp set global rss=enabled

Bu işlemlerden sonra bilgisayarı yeniden başlatalım ve tekrar kontrol edelim.


Windows kablosuz ağa bağlanamıyor hatası çözümü

Sorun hâlâ devam ediyorsa ve bilgisayarınız kablosuz ağa bağlanmıyor ise öncelikle format atıp kontrol etmenizi tavsiye ederim. Format bile çözmüyorsa, donanımasl bir sorun var demektir. Ek olarak aşağıdaki makaleleri de kontrol edebilirsiniz.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.