Teams Walkie Talkie – El Telsizi Özelliği Nedir?

Bugün, Teams Walkie Talkie Nedir konusuna değineceğiz ve bunun kurulumundan bahsedeceğiz. Aslında hem kullanımı hem de kurulumu oldukça basit. Ama yine de ilk defa uygulamayı açtığımızda genelde bir afallıyoruz. Bu nedenle içeriği iki farklı bölüme ayıracağım. Öncelikle sistem yöneticileri için nasıl kurulur bundan bahsedeceğim daha sonra da kullanıcıların bunu nasıl kullanabileceğinden bahseceğim. Eğer siz sadece kullanmak için okuyorsanız burayı tıklayarak sizinle ilgili bölüme direk geçiş yapabilirsiniz.


Teams Walkie Talkie Nedir?

Öncelikle kısa bir tanımla başlayalım. Kısa bir dönem önce Microsoft Ignite etkinliğinde El Telsizi özelliği olan Teams Walkie Talkie duyurulmuştu. Bu etkinlik ile ilgili kadim dostum Burak Varol‘un da güzel bir makalesi var onu da okuyabilirsiniz.

Teams Walkie Talkie özelliği, saha çalışanlarının kendi aralarında çok daha hızlı bir şekilde anlaşabilmeleri için tasarlanmış bir hizmet. Ben genelde taksicilerin kendi aralarında kullandığı bas-konuş’u örnek veriyorum. Bunun biraz daha modern hali gibi düşünebilirsiniz. Fakat küçük bir örnekle de pekiştirirsek daha sağlıklı olacaktır.

30 kişilik bir güvenlik ekibini düşünün. Bu arkadaşlar kendi aralarında görev dağılımları yapar ve birisi otoparka bakarken, bir kişi hirişte XRAY cihazında durabilir. Aynı zamanda sahada birkaç veya bina içinde görevli olanları da dahil edebiliriz. Farkındaysanız dağınık bir yapıdalar ve iletişim için telsiz kullanmak zorundalar. Zaten telefonlarını da yanında taşıyan bu ekip neden yarım kiloluk bir telsizi de yanında taşımak zorunda kalsın ki?

Sağlık sektöründeki kat hizmetlerinde çalışanları ya da ambulans görevlilerini düşünün. El Telsizi özelliği ile çok hızlı bir şekilde iletişimi sağlayabilecek duruma gelecekler.

İç hizmetler ekibi düşünün şimdi de, temizlik hizmetleri veya bakım ekipleri olabilir. Bu arkadaşlar kendi aralarında iletişim için neden telefonla birbirlerini aramak veya bir mesajlaşma uygulamasından birbirlerini aramak zorunda kalsınlar?

Aslında bu örnekler çoğaltılabilir. Taşlar yerine oturmuştur diye düşünüyorum. Kısaca özetlemek gerekirse, Teams Walkie Talkie özelliği, bütün Teams özelliklerinin üzerine bir de modern bir telsiz özelliği sunuyor.


Teams Walkie Talkie Nasıl Kurulur?

Şimdi gelelim bunu nasıl kurduğumuza. Teams Walkie Talkie özelliğini kurmak oldukça basit aslında. Sadece düşünmemiz gereken ufak tefek noktalar var onları da yazının içinde paylaşacağım.

Walkie Talkie nasıl kurulur dedim ama nasıl aktif edilir desem daha doğru olacak diye düşünüyorum. Zaten Teams’te yüklü olarak geliyor, biz sadece policy ile kullanıcılara dağıtacağız. (Kaynak)

 • Teams Admin paneline girelim
 • Sol tarafta bulunan Teams App menüsünü açalım.
 • Setup Policies alanına girelim
  • Bu alanda varsayılan olarak “Firstline Workers ve Global” olarak iki farklı policy göreceksiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise, El Telsizi özelliğini kimlere aktif etmek istediğiniz.
  • Eğer bütün şirkete aktif etmek istiyorsanız Global olanı seçebilir ve aşağıdaki resimde olduğu gibi devam edebilirsiniz.
  • Eğer sadece belirli bir ekibe yapmak istiyorsanız onlar için özel bir policy oluşturmanız gerekiyor. Setup Policies sekmesine geldiğinizde yeni bir policy oluşturup aşağıdaki gibi devam edebilirsiniz.
   • Eğer yeni bir grup için yaptıysanız, policy içine girdiğinizde “Manage Users” sekmesine girip kullancııları sçemeniz gerekiyor.
 • Add Apps yazısına tıklayalım.

Bu işlemden sonra sağ tarafta bir menü açılacaktır.

Meetings
Messaging
Teams apps
Manage apps
Permission policies
Setup policies
Customize store
Voice
policy packages
Analytics & reports
Org-wide settings
Pinned apps
Choose the order that apps are pinned in the Teams api
2
Activity
Chat
Teams
Calendar
Calling
Files
 • Açılan menüde arama alanına Walkie yazdığınızda Teams El Telsizi karşmıza uygulama çıkacak.
 • Uygulamanın yanında bulunan Add butonuna tıklayın.
Walkie Talkie

Ekledikten sonra aman pencereyi kapatmayın. Devamında dikkate çarpmasa da alt kısımda bir Add butonu daha çıkıyor buraya tıklayalım.

Apps to add (1)
Walkie Talkie
Microsoft Corporation
Cancel

Bir sonraki adımda ise ekranda gördüğünüz uygumanın hangi sıralama ile yayınlanacağını soruyor. Burada kullanıcıların göreceği şekilde ayarlamanızı yapın. Sürekli kullanacaklarını düşünüyorsanız ve toplantı yapma ihtiyaçları yoksa( ki genelde olmuyor) Teams Walkie Talkie -Takvim ile yer değiştirmek en doğrusu olacaktır. Dipnot,  bu sıralamayı yaptıktan sonra sakın alt kısımda bulunan kaydet butonuna tıklamayı unutmayın. Uyarı da vermediği için saatlerce boşa beklemiş olmayın.. Ben tecrübe ettim 😊

El Telsizi uygulamasını yükleme

Bu iş bu kadar, şimdi biraz bekleyeceğiz. Ara sıra açıp telefon kontrol edelim.


Walkie Talkie Nasıl kullanılır?

Şimdi gelelim El Telsizi özelliğini nasıl kullanacağımız noktasına. El telsizi özelliğini kullanmak için mobil uygulamadan bağlanmanız gerekiyor. Daha önce Teams’i kurmadıysanız Play Store‘dan veya App Store‘dan indirebilirsiniz. İndirdikten sonra kullanıcı adı ve şifresi ile login olun.

 1. Login olduktan sonra eğer ingilizce kullanıyorsanız ekranın alt kısmında Walkie Talkie olarak (ekran görüntülerindei gibi), Türkçe kullanıyorsanız El Telsizi olarak (çektiğim kısa videoda olduğu gibi) bir buton göreceksiniz. Eğer ana menüde çıkmıyorsa more butonuna tıklayarak da bulabilirsiniz.
 2. Tıkladığınızda da size size bağlanmanız için Connect butonu getirecek. Bunu tıklayın ve hangi ekibe bağlanmak istediğinizi seçin.
 3. Daha sonra farklı bir ekibe bağlanmak isterseniz, ekibinizi bu alandan değiştirin.
 4. El Telsizi özelliğini sizinle birlikte o anda kullanan kişileri görebilirsiniz.
 5. Mikrafon simgesine basarak, karşı tarafa sesinizi iletebilirsiniz. Konuşmak için basılı tutmak gerekiyor. WhatsApp’da sesli mesaj göndermek gibi düşünün.
 6. O anda konuşan kişi varsa onun kim olduğunu görebilirsiniz.
 7. Artık Teams Walkie Talkie özelliğinden çıkmanız gerekiyorsa disconnect butonuna tıklayarak kapatabilirsiniz.
 8. Kapadıktan sonra veya önce fark etmez, Teams’in sohbet yeteneklerini de kullanabilirsiniz. Ekibe yazılı olarak göndermeniz gerekenler için burayı kullanın.
 9. Aynı zamanda diğer bütün Teams özelliklerini kullanmak için menüde de gezinebilrisiniz. Bağlantınız kopmayacaktır.
Walkie Talkie Android iOS

Bunun dışında bir de video çektim. İzleyebilmeniz için bunu da ekliyorum.

Umarım faydalı olmuştur.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.