Software Distribution Klasörünü Sıfırlama

Windows işletim sistemindeki Software Distribution klasörü, Windows dizininde bulunan ve bilgisayarınıza Windows Update’i yüklemek için gerekli olabilecek dosyaları geçici olarak depolamak için kullanılan bir klasördür. Bu nedenle Windows Update tarafından gereklidir ve WUAgent tarafından korunur.

SoftwareDistribution klasörü nerede?

Software Distribution lokasyonu

Windows 10/8/7’deki SoftwareDistribution klasörü Dosya Gezgini’nde aşağıdaki konumda bulunur:

  • C:\Windows\SoftwareDistribution
  • %windir%\SoftwareDistribution

Benim bilgisayarımda yaklaşık 600MB’lık bir yer kaplamış. Sizde 10MB veya 3GB’da olabilir. Burayı problem yaşamasak da temizlemek faydalı.

Software Distribution klasörünü silmek güvenli mi?

Normal koşullar altında bu klasöre dokunmak istemeseniz de, sisteminizin Veri Deposu ve İndirme klasörünün senkronize edilmediğini fark ederseniz, Windows Güncelleştirmelerinizin düzgün çalışmamasına neden olan içeriği boşaltmanız gerekebilir.

Windows Update’i yüklemek için gereken tüm dosyalar kullanıldıktan sonra, Software Distribution klasörünün içeriğini silmek genellikle güvenlidir. Aksi takdirde dosyaları silseniz bile otomatik olarak indirilir. Klasörün kendisini silerseniz, otomatik olarak yeniden oluşturulur ve gerekli Windows Update bileşenleri otomatik olarak indirilir.

Ancak, bu veri deposu Windows Update Geçmişi dosyalarınızı da içerir. Bunları silerseniz Güncelleme geçmişinizi kaybedersiniz. Ayrıca, Windows Update’i bir sonraki çalıştırışınızda daha uzun algılama süresine neden olur.

Windows Update’iniz düzgün çalışmıyorsa veya hiç çalışmıyorsa veya bu klasörün boyutunun gerçekten büyüdüğünü fark ederseniz, Windows 10/8/7’de Software Distribution klasörünü silmeyi düşünebilirsiniz.

Yalnızca boyutsa, Disk Temizleme Aracı‘nı kullanır ve Sistem Sürücünüzdeki Sistem Dosyalarını ve ardından Windows Update bileşenlerini ve Teslimat Optimizasyonu dosyalarını temizlemeyi seçerseniz, bu klasörün boyutunun önemli ölçüde azalacağını görürsünüz. Ancak Windows Update sorunlarıyla karşılaşıyorsanız, bu klasörü temizlemenin Windows Update’in çalışmaması gibi çeşitli sorunları düzeltmeye yardımcı olduğu biliniyor, Windows Güncelleştirmeleri yüklenemiyor, Windows yapılandırmalar geri alınıyor, Windows 10 aynı güncelleştirmeyi tekrar yüklemeye devam ediyor vb.

Software Distribution klasörünü nasıl silerim?

Windows 10’da Software Distribution klasörünün içeriğini Win+X Menüsünden silmek için Komut İstemi’ni (Yönetici) açın. Arka arkaya aşağıdakileri yazın ve Enter tuşuna basın:

net stop wuauserv
net stop bits
Software Distribution nerede

Şimdi C:\Windows\SoftwareDistribution klasörüne göz atın ve içindeki tüm dosya ve klasörleri silin.

Tümünü Seçmek için Ctrl + A tuşlarına basıp Sil’i tıklayabilirsiniz.

Dosyalar kullanımdaysa ve bazı dosyaları silemiyorsanız, cihazınızı yeniden başlatın. Yeniden başlattıktan sonra yukarıdaki komutları tekrar çalıştırın. Artık söz konusu Software Distribution klasöründeki dosyaları silebilirsiniz.

Bu klasörü boşalttıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatabilir veya CMD’de birer birer aşağıdaki komutları yazabilir ve Windows Update ile ilgili Hizmetleri yeniden başlatmak için Enter tuşuna basabilirsiniz.

net start wuauserv
net start bits

Bu klasör temizlendi, güncellemeleri denetlediğinizde yeniden dolmaya başlayacaktır.

Software Distribution klasörünü yeniden adlandırabilir miyim?

Her ihtimali göz önünde bulundurup bir yedeği elimde kalsın istiyorsanız, aşağıdaki adımı da uygulayabilirsiniz.

Software Distribution klasörünü yeniden adlandırmak isterseniz, yönetici olarak bir komut istemi penceresi açın, aşağıdaki komutları birbiri ardına yazın ve Enter tuşuna basın:

net stop wuauserv
net stop bits
rename c:\windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.bak
net start wuauserv
net start bits

Alternatif olarak, Windows 10’u Güvenli Mod’da açabilir ve SoftwareDistribution’ı SoftwareDistribution.bak veya SoftwareDistribution.old olarak yeniden adlandırabilirsiniz.

FixWin ile bu ve diğer çoğu Windows ayarını veya işlevini tek bir tıklamayla sıfırlama imkanınız var.

Software Distribution nedir

Umarım faydalı olmuştur.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.