Sistem Geri Yükleme Çalışmıyor

Windows Sistem Geri Yükleme özelliği, Windows işletim sisteminde çok kullanışlı bir özelliktir ve zaman zaman gerçek bir cankurtaran olabilir. Ancak, herhangi bir nedenle, Windows 10 veya Windows 8/7’de sistem geri yükleme çalışmıyor veya aşağıdaki sorunları yaşıyorsanız ;

 • Sistem Geri Yükleme noktaları otomatik olarak bile oluşturulmuyor.
 • Manuel olarak sistem geri yükleme noktaları oluşturamazsınız. 
 • Sistem Geri Yükleme işleminiz başarısız oldu ve başarıyla tamamlanmadı.

Gibi uyarılar alarak bilgisayarınızda sistem geri yükleyeme yapamıyorsanız, burada denemek isteyebileceğiniz birkaç sorun giderme adımı bulabilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme çalışmıyor

System Restore failed & did not complete successfully

Sistem geri yükleme noktalarını elle oluşturamasanız bile Otomatik Geri Yükleme Noktaları oluşturulmaya devam edilebilir. ancak manuel olarak bir tane oluşturmaya çalıştığınızda sorunla karşılaşabilirsiniz.

Sistem geri yükleme hata iletileri

 • Sistem Geri Yükleme başarısız.
 • Sistem Geri Yükleme başarıyla tamamlanmadı.
 • Error 0x80070005: Sistem Geri Yükleme dosyaya erişemedi. Virüs koruma programınızı geçici olarak devre dışı bırakın ve tekrar deneyin.
 • Error 0x800423F3: Yazar (The writer) geçici bir hatayla karşılaştı. Yedekleme işlemi yeniden denenirse, hata tekrarlanmayabilir.
 • Aşağıdaki nedenle bir gölge kopya oluşturulamadı. Yazar (The writer) geçici bir hatayla karşılaştı (0x800423F3)
 • Sistem Geri Yükleme başarıyla tamamlanmadı. Bilgisayarınızın sistem dosyaları ve ayarları değiştirilmedi.
 • Sistem geri yüklenemiyor, dosya veya dizin bozuk ve okunamıyor (0x80070570)
 • Sistem Geri Yükleme, dizinin orijinal kopyasını geri yükleme noktasından çıkaramadı.
 • Bu nedenle geri yükleme noktası oluşturulamadı: Birim Gölge Kopyası Hizmetlerinde (Volume Shadow Copy Services) (VSS) hata algılandı.

Sistem Geri Yükleme Başarısız

Sistem geri yükleme çalışmıyor

Her durumda, aşağıdaki adımlardan birini veya daha fazlasını belirtilen sıraya uymadan, ayrı olarak  deneyebilirsiniz. Ve size yardımcı olup olmadığına bakabilirsiniz. Sistem geri yükleme hâla çalışmıyor ise bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

1. Manuel olarak Sistem Geri Yükleme noktası oluşturmaya çalışın ve aldığınız hata mesajını not edin. Bir tane oluşturamazsanız, önceden oluşturulmuş olup olmadığını kontrol edin.

2. Antivirus veya güvenlik yazılımınızı devre dışı bırakın ve ardından bir sistem geri yükleme noktası oluşturmaya çalışın ve çalışmıyor ise bir sonraki adıma geçin.

3. Windows’u güvenli modda başlatın ve bir sistem geri yükleme noktası oluşturup oluşturmadığınızı veya önceki bir geri yükleme noktasına geri yükleme olup olmadığını kontrol edin. Çoğu zaman, Microsoft dışı hizmetler veya sürücüler Sistem Geri Yükleme ‘nin düzgün çalışmasını engelleyebilir. Alternatif olarak, bir Temiz Önyükleme yapabilir ve ardından sistem geri yükleme çalışmıyor mu kontrol edebilirsiniz.

4. SFC nedir adlı makalemden yardım alarak SFC’yi çalıştırın, çıkan komut istemcisi-nden “sfc / scannow” komutunu çalıştırın. Tamamlandığında yeniden başlatın ve şimdi deneyin.

5. Bozuk Windows sistem dosyalarını onarmak için DISM’yi çalıştırın.

6. Bir komut istemi açarak Disk’i Denetlemeyi çalıştırın. CMD’yi yönetici olarak çalıştırın ve Chkdsk / f / r yazın ve Enter tuşuna basın. İşlemin tamamlanmasını bekleyin ve sonra tekrar deneyin.

7. Sistem Geri Yükleme’nin etkinleştirilmesini istediğiniz sürücülerde Sistem Geri Yükleme’nin etkin olduğundan emin olun. Bilgisayarım’a sağ tıklayın > Özellikler > Sistem Koruması menüsüne gelin. Koruma ayarlarını kontrol edin. Geri yükleme noktalarını depolamak için, Sistem Koruması açık olan her sabit diskte en az 300 MB boş alan olması gerekir.

8. Sistem Geri Yükleme ‘nin etkin olduğu tüm sürücülerde yeterli disk alanınız olduğundan emin olun. Bu adımlardan sonra çalışmıyor mu kontrol edin.

Sistem Geri Yükleme Çalışmıyor

9. Başlat menüsü arama kutusunda Services.msc yazın, enter tuşuna basın. Volume Shadow Copy (Birim Gölge Kopyası), Task Scheduler (Görev Zamanlayıcısı) ve Microsoft Software Shadow Copy Provider Service’in (Microsoft Yazılımı Gölge Kopyası Sağlayıcı Hizmeti) çalışıyor ve otomatik olarak ayarlandığından emin olun. Sistem Geri Yükleme Hizmetinin durumu başlatılmadı olarak gözüküyorsa, başlatın. Ayrıca, değilse otomatik olarak ayarlayın. Yeniden başlatma gerekebilir. Tekrar onaylayın ve şimdi deneyin.

10. Arama Kutusuna eventvwr.msc / s yazın ve Event Viewer‘ı (olay görüntüleyicisi) açmak için Enter tuşuna basın. Uygulamalar ve Hizmetler Günlükleri‘ne ( Applications & Services Logs) çift tıklayın ve olay açıklamasını veya sorunun nedenini değerlendirip değerlendiremediğinizi görün.

11. Sistem Geri Yükleme’yi devre dışı bırakıp bırakmadığını sistem yöneticinize danışın ve eğer devre dışı ise sistem geri yüklemesini yeniden etkinleştirmesini isteyin.

12. Depoyu (Repository: depo, ambar, veri havuzu) sıfırlayın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Bilgisayarı internet ağı olmadan Güvenli Mod’da açın ve admin olarak bir komut istemi açın.
 2. Şimdi net stop winmgmt yazın ve Enter’a basın. Bu, Windows Yönetim Araçları Hizmeti’ni durduracaktır(Windows Management Instrumentation Service).
 3. Sonra C: \ Windows \ System32 \ wbem adresine gidin ve repository klasörünü repositoryold olarak yeniden adlandırın.
 4. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Yine bir komut istemini admin olarak açın, aşağıdakileri yazın ve Enter tuşuna basın:

net stop winmgmt

Ardından, aşağıdakileri yazın ve Enter tuşuna basın:

winmgmt /resetRepository

Yeniden başlatın ve manuel olarak Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturup oluşturamayacağınıza bakın.

13. Sistem Geri Yükleme griyse, Sistem Geri Yükleme sekmesi eksikse veya “Sistem Geri Yükleme, sistem yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı” iletisi alırsanız bu post’u inceleyebilirsiniz.

Eğer hiçbiri yardımcı olmadıysa, ücretsiz bir yedekleme yazılımı kullanabilirsiniz.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.