SFC Nedir? Windows 10 sistem analiz etme

Sistem Dosyası Denetleyicisi  (The System File Checker) veya sfc.exe, Microsoft Windows’ta C:\Windows\System32 klasöründe bulunan bir yardımcı programdır. Bu yardımcı program, kullanıcıların bozuk Windows sistem dosyalarını taramasına ve geri yüklemesine olanak tanır. Bu yazıda, SFC Nedir? Sistem Dosyası Denetleyicisi’nin nasıl çalıştırılacağını ve ayrıca SFC günlüklerinin nasıl analiz edileceğini göreceğiz.

SFC Nedir?

Windows 10/8/7/Vista’da SFC, kayıt defteri anahtarlarını ve klasörlerini ve kritik sistem dosyalarını koruyan Windows Kaynak Koruması (Resource Protection) ile tümleşiktir. Korunan bir sistem dosyasında herhangi bir değişiklik algılanırsa, değiştirilen dosya Windows klasöründe bulunan önbelleğe alınmış bir kopyadan geri yüklenir.

Bu nedenle, herhangi bir zamanda bazı sistem dosyalarının hacklendiğini, sistemde zayıflık olduğunu  veya sistem dosyalarını değiştirdiğinizi fark ederseniz, belki de Windows’unuzu özelleştirirken ve şimdi Windows’unuzun düzgün çalışmadığını fark ederseniz, Sistem Geri Yükleme‘yi denemeden önce bu System File Checher kullanmanı tavsiye ederim. Bunu yapmak için, önce yükseltilmiş bir komut istemi penceresi açmanız gerekecektir.

Eğer yönetici olarak çalıştırmazsanız aşağıdaki hatayı alırsınız;

You Must be an administrator running a console session in order to use the sfc utility
SFC Nedir - PowerShell

Bu nedenle CMD’yi yönetici olarak çalıştırmanız zorunludur.

System File Checker nasıl çalıştırılır?

Yönetici olarak çalıştırdığınız CMD veya PowerShell ekranına aşağıdaki komutu yazın ve çalıştırın.

sfc /scannow
System File Checker Run Command

System File Checker bir süre çalışır ve herhangi bir bozulma bulunursa, bunları yeniden başlattığınızda onarmaya çalışır. Bununla ilgili bütün logları da sizin için saklayacaktır.

System File Checker Hataları

SFC’yi çalıştırdıktan sonra eğer sistem dosyalarında gerçek bir bozulma varsa çalışmayacaktır. Bu durumda da DISM‘i kullanarak onarma başlatmanız gerekebilir.  SFC ve DISM arasındaki fark nedir? Hangisini daha önce çalıştırmalıyım derseniz burayla ilgili de ayrı bir yazım vardı. Okumanızı tavsiye ederim.

System File Checker başlatamıyorsanız ve bunun yerine “Windows Kaynak Koruması onarım hizmetini başlatamadı.”  ” Windows Resource Protection Could Not Start the Repair Service” hatasını alıyorsanız, Windows Modül Yükleyicisi (Windows Modules Installer service) hizmetinizin Devre Dışı Bırakılıp Bırakılmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için, aramaya başlamak için services.msc yazın ve Enter tuşuna basın. Bu servisin durumu Manuel olarak ayarlanmalıdır. Eğer değilse düzenleyebilirsiniz hızlıca.

Alternatif olarak Windows Hatalarını Düzeltme adlı makalemde farklı bir araçtan bahsetmiştim. Bunu da kullanabilirsiniz.

SFC’yi Güvenli Modda Nasıl Çalıştırabiliriz?

Bilgisayarı güvenli modda açın. System File Checker, Güvenli Modda çalışır..

/Scanonce ve /scanboot sözdizimi Windows XP’den sonra sonlandırıldı ve Windows 8 ve sonraki sürümlerinde çalışmıyor.

Windows 10, Windows 8.1, Windows 7 ve Vista kullanırken bilgisayarda meydana gelen kilitlenmeleri veya performans problemlerini çözmeye yardımcı olması için sfc.exe programını da kullanabilirsiniz. Bu çökmeler eksik veya hasarlı işletim sistemi dosyalarıyla ilişkili olabilir. Bunu yapmak için günlük dosyalarına erişmeniz gerekebilir.

SFC logları nasıl analiz edilir?

Sfc.exe programı, her doğrulama işleminin ve her onarım işleminin ayrıntılarını CBS.log dosyasına yazar. Bu dosyadaki her sfc.exe program girdisinin bir [SR] etiketi vardır. CBS.log dosyasına ulaşmak için çalıştır‘ı açıp %windir%\Logs\CBS yazıp enter’a basın. Açılan pencerede göreceksiniz.

SFC.exe program girdilerini bulmak için [SR] etiketlerini arayabilirsiniz. Bu tür bir arama yapmak ve sonuçları bir metin dosyasına yönlendirmek için aşağıdaki işlemleri uygulamanız gerekiyor;

  • Başlat‘ı tıklatın
  • Arama alanına kutusuna cmd yazın
  • Programlar listesinde cmd‘yi sağ tıklatın ve sonra Yönetici olarak çalıştır‘ı tıklatın.

Aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:

findstr /c:"[SR]" %windir%\logs\cbs\cbs.log >sfcdetails.txt

Sfcdetails.txt dosyası, SFC’nin bilgisayarda her çalıştırılışında kaydedilen analizlerini içeriyor.

Bu analizleri nasıl anlayabiliriz?

System File Checker dosyaları 100’lü gruplar halinde doğrular. Bu nedenle, birçok SFC.exe program log grubu olacaktır. Her girişin biçim; tarih saat log_türü ayrıntıları. Nasıl yorumlanacağı hakkında detaylı bilgi için KB928228 adresini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.