Ps1 dosyalarını exe dosyasına çevirme

Bu makalemde size powershell dosyası olan Ps1 dosyalarını exe dosyasına çevirme nasıl yapılır bundan bahsedeceğim.

Ps1 dosyalarını exe dosyasına çevirme nasıl yapılır?

Öncelikle bilmeyenler için kısaca belirtmek gerekirse, PowerShell komut dosyaları, windows tabanında çeşitli ilkeleri tetiklemek için kullanılan bir biçimdir. Exe dosyaları ise, uygulama dosyalarıdır. Bilgisayarda kullandığız programlar exe uzantısına sahiptir. Örneğin üzerinde çalıştığınız Excel dosyası aslında, Excel.exe’dir. Benim bu makalemde paylaşacağım işlemler ise, Ps1 uzantılı bir komut dosyasını exe uzantılı bir uygulama dosyasına çevirmek olacak.

Kullanacağımız programın ismi Ps1 to Exe. Bu program PowerShell komut dosyaları olan Ps1 uzantılı dosyaları Exe biçimine dönüştürmek için hızlı, basit ve kullanışlı bir araç. Ps1 to Exe, 32 bit veya 64 bit PowerShell dosyalarını düzenleyebilir durumda. Ayrıca şifrelemeyi de destekler ve ek öğeler eklemenize izin verir.

# Ps1 to Exe Nasıl Kullanılır?

Ps1 to Exe’i bu bağlantı üzerinden indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Uygulamayı indirin ve bilgisayarınıza yükleyin. Ps1 to Exe’nin boyutu 3.1 MB, oldukça küçük olan bu boyut programın en güzel avantajlarınadn birisi. Ayrıca bir portable versiyonuda mevcut, USB’ye kopyalayıp ta yanınızda taşıyabilirsiniz.

Uygulamanın arayüzüne bir göz atalım isterseniz;

Ps1 to Exe, ilk açtığınızda .Ps1 dosyasını .Exe dosyasına dönüştürme seçeneklerini gösterir bize.

Ps1 dosyalarını exe dosyasına çevirme

Bir ps1 dosyasını yükledikten sonra, çeşitli parametlerer ile özelleştirebilirsiniz. Örneğin,

  • Kullanıcı, dosyayı şifreleyebilir.
  • Dosyayı UPX olarak sıkıştırabilir
  • 32 bit veya 64 bit olarak ayarlayabilir
  • Görünebilir veya görünmez bir uygulama olarak oluşturabilir.

Tek yapmanız gereken, geçici veri saklama yerini ve dosyanın yazılma sırasında otomatik olarak silinip silinmeyeceğini belirtmektir. Seçenekler’e ek olarak başka özelliklerden bahsetmek gerekirse,

  • Include: Yüklenen ps1 dosyalarını düzenlemenize veya çıktı dosyalarında daha fazla bilgi eklemenize olanak tanır.
  • Version Information: icon dosyası hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkarır.
  • Editor: İçe aktarılan Ps1 dosyalarını değiştirmek için dahili düzenleyici içerir ve kullanımı oldukça kolay.
  • Program Settings: Dil seçenekleri vb ayarlar bulunur.
Ps1 dosyalarını exe dosyasına çevirme

Bu ayaları kuralacınız ve bozdunuz mu? Resetleyebilirsiniz sıkıntı yok. 🙂

PS1 to Exe, PowerShell dosyalarını Exe biçimine dönüştürmek için oldukça kolay ve güvenilir bir yardımcı program. Ayrıca bir de Online versiyonu bulunmaktadır.

# Ps1 to Exe Converter Online

Kurulabilen veya taşınabilir bir uygulamadan ayrı olarak, istediğini zaman ulaşabileceğiniz bir de sayfası mevcut. Sayfadan Online olarak çevirme işlemi yapabilir. Sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Online olarak kullandığınızda da yaklaşık olarak aynı görevi yapmaktadır. Web uygulaması sadece PowerShell (.ps1) dosyalarını EXE (.exe) dosyasına anında dönüştürmek için .Ps1 dosyasının bulunduğu yere göz atmanızı, bir mimari seçmenizi, görünürlüğü belirlemenizi ve bir parola (isteğe bağlı) girmenizi gerektirir.

Keyifli çalışmalar dilerim.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.