PowerShell Bağlantı Sınırlaması

PowerShell Bağlantı Sınırlaması

Merhaba Arkadaşlar,

Powershell ile Office 365 veya herhangi bir Online Hizmete bağlanmak istediğinizde yetki hataları veya farklı problemler meydana gelebilir. Bazı durumlarda yönetici olarak çalıştırmanız bile size herhangi bir ek yardımda bulunmaz. Bunun sebebi ise bilgisayarınızda çalışmasına izin verilecek Powershell komutlarının gerekli yetkiye sahip olmaması. Windows PowerShell için ilkeler ise dört adettir. Bunlarda aşağıdaki gibi;

  • Restricted– Komutları çok kısıtlı bir modda kullanır. Çoğu şeye izin vermez.
  • AllSigned– Sadece güvenilen bir firma tarafından imzalanmış komutlar çalıştırılabilir.
  • RemoteSigned– Çalıştırılmadan önce İndirilen komut güvenilen bir yayımcı tarafından imzalanmış olmalıdır.
  • Unrestricted– Tüm yetkilere sahip olarak hiçbir kısıtlama olmadan bütün komutları çalıştırır.

Bilgisayarımızda şuanda PowerShell’in sahip olduğu yetkiyi görebilmek için öncelikle Powershell’i açıyoruz ve Get-ExecutionPolicy komutunu çalıştırıyoruz. Vereceği çıktı şuandaki halidir.

Get-ExecutionPolicy” komutu ile Windows Powershellimizde geçerli olan policyi görebiliriz. Policyi gördükten sonra tüm komutları kısıtlama olmadan çalıştırmak için “Set-ExecutionPolicy Unrestricted” komutunu çalıştırıyoruz.

Benim bilgisayarımda da ekran görüntüsünde olduğu gibi Restricted olarak yetkilendirilmiş. Yani imzalanmış olan komutları uygulayabilecek düzeyde yetkisi var.

Ben bu durumdan tam yetkiye geçmek için Set-ExecutionPolicy Unrestricted yazıyorum ve enter’a basıyorum. Daha sonra ilk çıkan yazıda bana bütün işlemler için onay verip vermediğimi soruyor. Buraya “Y” harfine basıp tekrar enter yapıyoruz.

Daha sonra tekrar Get-ExecutionPolicy komutu ile kontrol ediyoruz ve Unrestricted olduğunu görüyoruz.

Bu işlem bu kadar. Daha sonra tam yetkiye sahip olarak bir PowerShell’imiz bulunuyor. Artık yapmak istediğiniz işlemlere geçebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar…

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.