Paylaşılmış Posta Kutusu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu makalemde Paylaşılmış Posta Kutusu Nedir? Nasıl Kullanılır? konularına değineceğim.

Bu makalemde size Exchange Online özelliği olan shared mailbox yapısından bahsedeceğim. Genel hatlarıyla aşağıdaki sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Paylaşılmış Posta Kutusu nedir?

Bir şirkette bir departmanın veya bir grup çalışanın e-postalarını tek bir adresten takip edip, mail göndermesi için kullanabileceğiniz ve lisans gerektirmeyen bir posta kutusudur. Sadece mail takip etmek olarak düşünmeyin. Bu bir posta kutusudur ve normal bir adres ile yapabileceğiniz herşeyi yapabilirsiniz.

Paylaşılmış Posta Kutusu’nu ne amaçla kullanabiliriz?

Genel olarak bir paylaşılmış posta kutusunu bir grup çalışanın ortak faliyetlerini daha rahat yürütebilmesi için kullanabilirsiniz. Bir adet paylaşılmış posta kutusu açarak;

 • Kullanıcılara tanımlayabilir ve herkesin o adres üzerinden mail göndermesini ve almasını sağlayabilirsiniz. Anlık olarak gönderilmiş ve alınmış mailleri takip edebilirler.
 • Tek bir takvim üzerinden, grup faliyetlerini yönetebilir. Anlık olarak iş takibi yapabilirsiniz.
 • Departman/Grup adına mailler gönderebilirsiniz.
 • Düzgün bir yönetimle, outlook kişilerinizi yönetebilir ve iletişimi hızlandırabilirsiniz.
 • Görevleri kullanarak iş dağılımı yapabilirsiniz.

Paylaşılan Posta Kutusu nasıl oluşturulur?

Office 365’de paylaşılmış bir mailbox oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edelim.

 • Exchange Yönetim Merkezi’ni açalım.
 • Alıcılar sekmesi içinden paylaşılan butonuna tıklayalım.
 • Artı butonuna basalım, yeni paylaşılmış posta kutusu oluşturma ekranı gelecektir.
 • Açılan ekranda, Görünen Ad, e-posta adresi ve yetkili kullanıcıları ekleyip kaydet’i tıklayalım.

Ardından paylaşılmış posta kutusu oluşacaktır ve eklenen kullanıcıların Outlook’larında Shared Mailbox görünecektir. Ekran görüntüsünde de görebilirsiniz;

pano alıcılar izinler uyumluluk yönetimi kUrUIUş koruma gelişmiş tehditler pasta akışı mobil ortak klasörler birleşik mesajlaşma karma posta kutuları gruplar kaynaklar kişiler paylaşılan geçış Yeni Paylaşılan Posta Kutusu - Google Chrome a Secure https://outIook.office365.com/ecp/UsersGroups/NewSharedMaiI yeni paylaşılan posta kUtUSU *Görünen ad. PaylB5iImi5 *E-posta adresi: Kullanıcılar Aşağıdaki kullanıcıların bu paylaşılan posta kutusundaki postaları görüntüleme ve posta gönderme ıznı var, ÖRÜNEN AD Kaydet

Paylaşılmış posta kutusu nasıl kullanılır?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki, şirket dışı kullanıcıları buraya ekleyemezsiniz. Eğer böyle bir isteğiniz varsa Office 365 grubu oluşturmanız gerekmektedir.

Paylaşılmış posta kutusunu Outlook Client veya Outlook Web Access üzerinden kullanabilirsiniz.

Outlook üzerinde kullanmak için;

Eğer ki Office Pro veya üstü bir sürüm üzerinde kullanıyorsanız otomatik olarak Outlook’unuza tanımlanacaktır. Eğer tanımlanmazsa aşağıdaki adımları takip ederek tanımlayabilirsiniz.

 • Outlook>Dosya>Hesap Ayaları>Hesap Ayarlar…> Bu alana gidelim.
 • Açılan pencerede yetkili olan hesap hangisiyse çift tıklayalım ve ayarlarını açalım.
 • Diğer Ayarlar>Gelişmiş>Posta Kutusu sekmesine gelelim.
 • Sağ tarafta bulunan ekle butonuna tıklayalım ve posta kutusunun adını girelim.
 • Ardından kaydedip kapatalım.

Outlook’un kapatıp açılmasını isteyecektir ardından da işlem tamamlanmış olacaktır. Ekran görüntüsüdne de görebilirsiniz.

Grup Araçları Grup Dosya Giriş Gönder/AI Hesabı Değiştir Klasör Görünüm Yardım Ekle... Kaldır Gönderilmiş Öğeler - Neyepr-nBk_ istediğinizi Tümü can.gunes@peak Yeni , Sıkı Gelel Inbo: "can. Gelel Satış Tekn Yöne Göm Tasız Silim Gere Gide Kom Sunucu Ayarları Hesabınızın Microsoft Exchange Server B yarlarını girin. Kullanıcı Adı: can.aunes@oeakuo.ora Microsoft Exchange Çevri Genel Gelişmiş Güvenlik Posta kutuları Aşağıdaki ek posta kutularını aç: Posta Kutusu Ekle Posta kutusu e e: Posta Kutusu Modu Diğer Ayarlar Outlook, Microsoft Exchange karşısında Unicode modda çalışıyor. RSS Abonelik

OWA üzerinden kullanmak içinde;

 • https://outlook.office365.com/ adresine giriş yapalım.
 • Sağ üst köşede bulunan isminizi tıklayın ve açılan pencerede bulunan ” Başka bir posta kutusu aç…” butonunu tıklayalım.
 • Ardından açılacak küçük pencerede posta kutusunu girelim ve tamam’I tıklayalım.
 • Yeni bir sekmede, oluştuduğunuz posta kutusu açılacaktır.
Can Güneş Hesaplarım Can Güneş cang@cang.us Ll'ygun Hakkımda Başka bir posta kutusu aç... Hesabı görüntüle Oturumu kapat

Paylaşılmış posta kutusu hakkında daha fazla bilgileri ise aşağıdaki makalelerden bulabilirsiniz.

Keyifli çalışmalar dilerim.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Yorumlar kapatıldı.