Outlook ikincil klasörünü silmek

Posted by

Outlook ikincil klasörünü silmek

Merhaba Arkadaşlar,

Bir önceki makalemde bütün ikincil özelliğinden ve powershell ile yönetiminden bahsetmiştim. Kontrol etmek isterseniz aşağıdaki bağlantı üzerinden bakabilirsiniz. Eğer klasörünü silmek istiyorsanız ise aşağıdaki adımları uygulamanız gerekecek.

https://cangunes.com/office-365te-ikincil-ozelligini-kapatma-ve-ikincil-klasorunu-silme/

Öncelikle ekteki programı indiriyoruz ve zipten çıkartıyoruz. Bu program Microsoft’un önerdiği programlardan birisidir, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Şimdi gelelim kullanımına, öncelikle programı çift tıklıyoruz ve çalıştırıyoruz ve aşağıdaki ekranla karşılaşıyoruz. OK diyip kapatabilirsiniz.

Daha sonra üstteki menüde bulunan Session sekmesine tıklıyoruz ve logon‘u seçiyoruz. Karşımıza profil seçme ekranı gelecektir. Bu sizin outlook’taki profiliniz. Eğer profilinizin hangisi olduğunu bilmiyorsanız çok yüksek ihtimalle outlook adlı profildir. Bu ekran’ı tamam diyerek geçiyoruz.

Şimdi karşımıza mail adreslerimizin göründüğü bir ekran gelecek. Hangi mail adresi üzerinden klasörü silmek istiyorsak onun üzerine çift tıklayarak açıyoruz.

Şimdi karşımıza çıkan karışık ekranda ise sol tarafta ” Kök – Posta kutusu ” adında bir sekme gelecek ve onu ekran görüntüsünde olduğu gibi açalım.

Kök – Posta Kutusu > IPM_SUBTREE

Bu ekranı gördükten sonra sizin diğer klasörlerinizde görecek. Biz burada ikincil klasörümüzü bulacağız ve bir kere sağ tuş ile tıklayacağız.

Bu ekranda bizim Property name(s) kısmında PR_ATTR_HIDDEN, PidTagAttiributeHidden, ptagAttrHidden adlı yeri buluyoruz. Burayı bulduktan sonra buna çift tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşmamız gerekiyor.

Burada kutucuk var ve yanında Boolean yazıyor. Buradan biz kutucuğu işaretliyoruz ve tamam’ı tıklıyoruz.

Boolean’ı tıkladıktan sonra outlook’u açıp tekrar kontrol ediyoruz;

Tebrikler! Artık ikincil adlı klasörden kurtulduk. Lâkin unutmadan belirtmekte fayda var. Biz bu işlemi yaptığımızda klasör silinmiyor. Sadece artık görünmemek üzere elveda diyoruz. Aynı işlemleri uygulayarak boolean’ın tikini kaldırsanız ikincil klasörü tekrar gelecektir.

Umarım faydalı olmuştur, keyifli çalışmalar dilerim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir