Outlook Expresste sadece Fransızca spell check yapılıyor

 

PROBLEM

Outlook Expresste spelling seçeneklerinde language seçeneği olarak sadece French mevcut.

ÇÖZÜM

Problem Office 2007 yüklü Win XP sistemlerde oluşuyor. Office 2007 ile gelen profing tools Outlook Express ile uyumsuz olduğundan bu sorun yaşanıyor. Çözüm için office2003 Cdsinden proofing tools yuklemek gerekiyor.

Çözüm adımları

http://www.outlook-tips.net/archives/2006/20061228.htm

If you install Office 2007, spell checking in Outlook Express may not work as expected, unless you want spell check in French. 🙂 This is because Office 2007 uses new proofing tools and OE can’t use them because it’s designed to use the older tools.

It’s easy to fix: install just the proofing tools from your previous version of Office (using the custom install option). You can get them from any older Office suite or application – including FrontPage, Publisher or standalone versions of Word, Excel, or Outlook.

To install just the proofing tools from Office 2003, run Office setup and choose the custom option. Uncheck all programs in the list and add a check to choose the options at the bottom of the programs list. No the nest screen, set each top level item to be Not Available (red X icon). Expand the Office Shared Features branch and locate Proofing tools in the list. Expand proofing tools and choose English, setting it to Run from my computer. Finish the installation.

Once installed, restart OE – go to Tools, Options and verify Spelling is configured to use the correct English dictionary.

Makale ile ilgili görüş, öneri ve yardım taleplerini bilgi@cangunes.com adresinden bana e-posta olarak iletebilirsiniz. Bana e-posta olarak gönderdiğiniz sorulara elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Yoğun olarak çalıştığım için farklı kanallardan ulaştırdığınız sorularınızı maalesef cevaplayamayacağım.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir