Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi

Birkaç gündür keyfimizi kaçıran bu sorun için makaledeki son güncellememi yapıyorum. Bu sorununuzu çözecektir, ” Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi ” hatası alıyorsanız ve bu son yapılan güncelleme ile alakalı bir problemdir ve güncelleme yayınlanması bekleniyor. Fakat bu konuyla ilgili güncelleme yapılmasına rağmen bazı bilgisayarlarda problem devam ediyor. 28.07.2017 tarihinde bu makaleyi güncelledim ve aşağıdaki adımları uygulamanız problemi kökünden çözecektir.

Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi hatası

Outlook içinde hatayı ait ekran görüntüsü aşağıdaki gibi,

Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi

Açmak istediğinizde de aşağıdaki gibi bir hata alırsınız. Kusura bakmayın bu hatanın türkçesini bulamadım. 🙂

Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi

# Outlook Neleri Engelliyor?

.Pdf, .docx, .xlxs gibi dosyaları güvensiz olarak görüyor ve mail içinde ekli olan dosyalara erişimizi engelliyor. Fakat asıl engellediği yan yana iki adet işaret geldiği durumlar.

Örneğin bir mailin ekini test..txt olarak gönderdiğinizde iki adet nokta varsa engelliyor ve Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi hatası veriyor

Ya da test!.docx şeklinde bir öge varsa, bunu da yan yana iki farklı işaret geldiğinde ” Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi ” hatasını alırsınız.


# Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi Sorunun kaynağı nedir?

Öncelikle, ” Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi ” hatasının sebebi olan güncelleştirmeyi sizlere paylaşıyorum. Eğer bilgisayarınızda aşağıdaki güncellemeler bulunuyorsa sorunun kaynağını buldunuz demektir.

Yukarıda paylaştığım Office güncellemeleri bilgisayarınızda eğer kuruluysa kaldırmanız gerekiyor. Bazen sadece bu güncellemeyi kaldırdığınızda problem devam ediyor. Eğer yukarıdaki güncelleme bilgisayarınızda zaten kurulu değilse, manuel olarak yükleyip tekrar kaldırmayı deneyin.


# Microsoft tarafından yayınlanan güncelleme var mı?

 Evet, bu sorunla ilgili olarak Microsoft bir fix yayınladı ve çoğu bilgisayarda problemi çözüyor. Fakat çözülmediği durumlarda da manuel olarak bir üst başlıkta bulunan sorunlu güncellemeyi kurup tekrar kaldırın, ardından kendinize uygun olan Outlook güncellemesini bilgisayarınıza kurun.

Bu işlemin ardından problem çözülecektir.


# Çözülmedi! Alternatif senaryolar var mı?

Evet, birkaç farklı alternatif senaryom var, aşağıdaki çözümler de garanti olacaktır.

  • E-Posta hesabınızı web mail olarak kullandığınızda ekte sorun olmadığını göreceksiniz. Örneğin Office 365 kullanıcıları https://outlook.office365.com/ecp adresinden giriş yaparak eki görebilir.
  • Outlook içinde eki sürükle bırak yöntemi ile masaüstünüze alıp açabilirsiniz. Bu yöntem de her zaman çalışmayabilir ama genellikle çalışıyor.
  • Size e-posta gönderen kişi ile irtibata geçip isminin düzgün şekilde yazılmasını rica edebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemler, Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi hatası alabileceğiniz alanlar olmadığından dolayı ekleri sorunsuz şekilde görüntüleyebilirsiniz.


Kaynak 2: Office’i tamamen kaldırıp tekrar kurabilirsiniz. Bu işlemin ardından da problem kesin olarak çözülecektir.  Aşağıdaki makalelerden yardım alabilirsiniz:

Office 2013 – 365 Kaldırma aracını çalıştırarak Office’i tamamen kaldırabilirsiniz.


Yukaridaki işlemlerin ardından Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi hatasını almaya devam ediyorsanız, makaleye yorum bırakabilirseniz yardımcı olmaya çalışabilirim.

Keyifli çalışmalar dilerim.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Yorumlar kapatıldı.