Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi

Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi

Birkaç gündür keyfimizi kaçıran bu sorun için makaledeki son güncellememi yapıyorum. Bu sorununuzu çözecektir, ” Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi ” hatası alıyorsanız ve bu son yapılan güncelleme ile alakalı bir problemdir ve güncelleme yayınlanması bekleniyor. Fakat bu konuyla ilgili güncelleme yapılmasına rağmen bazı bilgisayarlarda problem devam ediyor. 28.07.2017 tarihinde bu makaleyi güncelledim ve aşağıdaki adımları uygulamanız problemi kökünden çözecektir.

Outlook içinde hatayı ait ekran görüntüsü aşağıdaki gibi,

Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi

Açmak istediğinizde de aşağıdaki gibi bir hata alırsınız. Kusura bakmayın bu hatanın türkçesini bulamadım. 🙂

Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi


# Outlook Neleri Engelliyor?

Pdf, docx, xlxs gibi dosyaları güvensiz olarak görüyor ve mail içinde ekli olan dosyalara erişimizi engelliyor. Fakat asıl engellediği yan yana iki adet işaret geldiği durumlar.

Örneğin bir mailin ekini test..txt olarak gönderdiğinizde iki adet nokta varsa engelliyor.

Ya da test!.docx şeklinde bir öge varsa, bunu da yan yana iki farklı işaret geldiğinde ” Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi ” hatasını alırsınız.


# Sorunun kaynağı nedir?

Öncelikle,  “Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi” hatasının sebebi olan güncelleştirmeyi sizlere paylaşıyorum. Eğer bilgisayarınızda aşağıdaki güncellemeler bulunuyorsa sorunun kaynağını buldunuz demektir.

Yukarıda paylaştığım Office güncellemeleri bilgisayarınızda eğer kuruluysa kaldırmanız gerekiyor. Bazen sadece bu güncellemeyi kaldırdığınızda problem devam ediyor. Eğer yukarıdaki güncelleme bilgisayarınızda zaten kurulu değilse, manuel olarak yükleyip tekrar kaldırmayı deneyin.


# Microsoft tarafından yayınlanan güncelleme var mı?

 Evet, bu sorunla ilgili olarak Microsoft bir fix yayınladı ve çoğu bilgisayarda problemi çözüyor. Fakat çözülmediği durumlarda da manuel olarak bir üst başlıkta bulunan sorunlu güncellemeyi kurup tekrar kaldırın, ardından kendinize uygun olan Outlook güncellemesini bilgisayarınıza kurun.

Bu işlemin ardından problem çözülecektir.


# Çözülmedi! Alternatif senaryolar var mı?

Evet, birkaç farklı alternatif senaryom var, aşağıdaki çözümler de garanti olacaktır.

  • E-Posta hesabınızı web mail olarak kullandığınızda ekte sorun olmadığını göreceksiniz. Örneğin Office 365 kullanıcıları https://outlook.office365.com/ecp adresinden giriş yaparak eki görebilir.
  • Outlook içinde eki sürükle bırak yöntemi ile masaüstünüze alıp açabilirsiniz. Bu yöntem de her zaman çalışmayabilir ama genellikle çalışıyor.
  • Size e-posta gönderen kişi ile irtibata geçip isminin düzgün şekilde yazılmasını rica edebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemler, Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi hatası alabileceğiniz alanlar olmadığından dolayı ekleri sorunsuz şekilde görüntüleyebilirsiniz.


Kaynak 2: Office’i tamamen kaldırıp tekrar kurabilirsiniz. Bu işlemin ardından da problem kesin olarak çözülecektir.  Aşağıdaki makalelerden yardım alabilirsiniz:

Office 2013 – 365 Kaldırma aracını çalıştırarak Office’i tamamen kaldırabilirsiniz.


Yukaridaki işlemlerin ardından Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi hatasını almaya devam ediyorsanız, makaleye yorum bırakabilirseniz yardımcı olmaya çalışabilirim.

Keyifli çalışmalar dilerim.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Outlook aşağıdaki güvensiz olabilecek eklere erişimi engelledi” için 6 yorum

 • Haziran 21, 2017 tarihinde, saat 9:11 am
  Permalink

  “Microsoft Office Outlook 2007 (KB3191898) Güvenlik Güncelleştirmesi” ni kaldırın ve gizleyin sorun düzeliyor.

  Yanıtla
  • Ekim 10, 2017 tarihinde, saat 10:22 pm
   Permalink

   Merhaba Murat,

   Geri bildirimin için teşekkürler.

   Yanıtla
 • Ekim 4, 2017 tarihinde, saat 5:12 pm
  Permalink

  tşkürler can güneş .Win10 üzerine kurulu olan Office 2010 sürümünde böyle bir hata alıyordur.Gerekli Update bulup kaldırdım .işe yaradı.

  Yanıtla
  • Ekim 5, 2017 tarihinde, saat 10:15 pm
   Permalink

   Merhaba Aykut,

   Problemin çözüldüğüne sevindim. Umarım tekrar karşılaşmazsın. Bu arada tavsiyem, biraz daha güncel bir Office sürümüne geçmen olacaktır, Office 2010 eski bir sürüm olduğu için farklı sorunlarla da karşılaşabilirsin ilerleyen dönemde. Office 365 sürümlerine göz gezdir, aylık abonelik olduğundan dolayı uygun fiyat gibi gelebilir.

   Yanıtla
 • Aralık 4, 2018 tarihinde, saat 10:51 pm
  Permalink

  çookk teşekürler süpersiniz
  Allah senden razı olsun .Sorun düzelmiştir

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir