OneNote Nedir ? OneNote Genel Özellikleri

Merhaba Arkadaşlar , Bu makalemde sizlere OneNote nedir ? Nasıl kullanılır ? Sorularının cevaplarını anlatmaya çalışacağım.

OneNote Nedir?

Öncelikli olarak OneNote nedir bunu açıklayalım. OneNote notlarınızı tutabileceğiniz ve bir çok düzenleme yapabileceğiniz dijital bir not defteri. Ayrıca bu notlarınıza istediğiniz her cihazdan ulaşabilmenizi sağlayan, notlarınızı iş veya okul arkadaşlarınızla güvenli bir şekilde paylaşmanızı sağlayan bulut tabanlı çalışan bir Microsoft uygulamasıdır.

د ج حرس

OneNote uygulamasını isterseniz Microsoft hesabınıza bağlayıp tüm cihazlarınızdan tüm notlarınıza anında ulaşabileceğiniz gibi bir hesaba bağlamadan da kullanabilirsiniz.

Şimdi birazda OneNote’ un kullanışından ve özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Kullanışı çok basit bir uygulama ama bu kadar kullanışlı bir uygulama görmedim desem yeridir.

İndirilecek şarkı listenizden, gezilecek yer adlarına, ders notlarınızdan, proje tasarımlarınıza, yapılacak listelerinizden saklanacak şifrelerinize kadar her şeyi düzenli olarak kayıt altına alabiliyorsunuz.

Yapılacaklar (Ctrl+ I) Önemli (CtrI+2) Soru (Ctrl+ 3) Hatırlatma (Ctrl•4) Vurgu (CtrI+6) Kişi (Ctr1+7) Adres (Ctr1.8) Telefon numarası (Ct Ziyaret edilecek web Fikir Parola Kritik Proje A Proje B film Okunacak kitap Dinlenecek müzik Makale kaynağı için

Tabii en güzel özelliklerinden olan ekle kısmını geçmek olmaz. Açtığınız deftere Excel tablosu, resim, dosya eki, çevrimiçi video ve resim, bağlantılar, ses kaydı video kaydı tarih ve zamanı kolayca ekleme imkanı var. Excel tablonuzu daha sonra Excel’i kullanarak düzenleyebilirsiniz de üstelik. Sadece bunlar da değil klavyenizde olmayan simgeler ve bazı bilinen denklemleri de otomatik olarak ekleyebiliyoruz .Bilinen denklemler haricinde kendinizde integral türev denklemlerini yazabilirsiniz tabii.

Denklem Simge Teo remi Toplamm Açlhrnl nx — 1)x2 Fourier Serisi f(x) = ao + a Pisagor Teoremi Veni Denklem Ekle cos— + bn sin—
Şablonlar Sayfa ekle Aşağıdaki şablonlardan birini temel alan bir sayfa ekleyin. ACADEMIC BUSİNESS DESİGNER Her zaman belirü bir şablon Geçerli bölümdeki tüm yeni sayfalar için kullanmak istediğiniz seçin, Varsayılan şablon Yok

OneNote gerçekten bir çok özelliği bir arada bulunduran bir uygulama. Sadece ekleme değil kendi elinizle çizim yapma imkanınız da var. Bir de mürekkepten matematiğe kısmında elinizde denklemi yazdığınız zaman algılayıp ekrana veriyor :).

一 ㄨ M k Denklernl Ekle Yaz Sil Set; ve Düzelt Temizle ( | 5 )

Gözden geçir kısmında yine bir çok özellik karşımıza çıkıyor. En güzel kısmı parola kısmı :). Şifrelerinizi ve özel şeylerinizi bir bölüme kaydedip aynı zamanda onu parola ile koruyabilirsiniz.

Parola Koruma Geçerü Böhim "OneNote Makale" bölümü parola korumalı değil, Parc13 Ayarla larcl?yı K?lclırm Tüm Korumalı Bölümler parola korumalı bölümlerin kilidini kaldırdığınızda, bir süre için kilitleri açık kalır, Şu anda tüm bölümleri kilitleyebilirsiniz, (CTRL.ALT.L) İpuçları Tüm cihazlarda parola korumalı bölümleri görüntüleme olanağınız olmayabilir, Set ve Video kayıtları OneNote 2C07 bölümü biçiminde korunmuyor. • Parola korumalı bölümlerde arama yapmak İçin önce kilitlerini açmanız gerekir.

Görünüm kısmında ise sayfanızın özelliklerini istediğiniz şekilde tasarlayabiliyorsunuz. İsterseniz çizgili, isterseniz renkli kağıt yapma imkanınız var. Sayfa genişliği kağıt boyutu her şey kendi kontrolünüz altında.

Şimdi başlarda anlatmadığım Defterler kısmına geçeceğim. Yeni not defterinizi Dosya kısmında aça tıklayarak oluşturabilirsiniz. Bir defterde birden bölüm oluşturabiliyoruz. Açtığımız bölümlerde de yeni sayfalar oluşturabiliyoruz. İstersek bu sayfaları birbirinin alt sayfası yapabiliriz. Bunun için alt sayfa olmasını istediğiniz sayfayı çok az bir miktar sağa kaydırmanız yeterli.

Not defterine sağ tıkladığınızda not defterini paylaşma bağlantısını kopyalama gibi özellikler görebilirsiniz. Bölümün üzerine sağ tıkladığınızda ise taşı veya kopyala kısmı işimizi kolaylaştıran özelliklerden. Yazdığınız bölümü istediğiniz not defterine aktarabilirsiniz bu sayede. Sayfaları da bu şekilde taşıyabilme imkanımız bulunuyor tabii.

Defterlerin rengini ve ismini değiştirmek için sağ tıklayıp özellikleri açabilirsiniz. Bölümlerin rengi ise sağ tıkladığınızda en aşağıda çıkıyor. 🙂

Giriş kısmında yazı tipinizi yazı boyutunu ve rengini ayarlayabilme imkanınız var sağ tıklayarak değiştirebiliyoruz da aynı zamanda. Sağ tıkladığınızda yukarılarda bahsettiğim etiket kısmı da karşımıza çıkıyor. Pratik olarak kullanmanız işinize yarayacaktır.

Gördüğünüz gibi OneNote anlatmakla bitmeyen sınırsız özelliğe sahip kolunuz bacağınız olacak bir uygulama. Umarım anlattıklarımın faydası olmuştur. Keyifli çalışmalar dilerim.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Yorumlar kapatıldı.