OneNote masaüstü uygulamasında hazırlanıp OneDrive'a senkronize edilen öğeler, OneDrive üzerinde görüntülenemiyor

Merhaba arkadaşlar,

    1. Yeni bir OneNote kitapçığı oluşturun.
    2. Müşterinin sorun yaşadığı kitapçıktaki tüm sayfaları Control tuşuna basılı tutarak seçin ve kopyalayın. (Bozunmuş olan sayfanın/sayfaların seçilemediğini ve içeriklerinin görüntülenemediğini bu noktada farkedeceksiniz.)
    3. Kopyaladığınız sayfaları yeni açtığınız OneNote kitapçığına yapıştırarak aktarın.
    4. Yeni kitapçığın sorunsuz şekilde senkronize edildiğini görebilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar,

www.onenote.com ‘a girip, sağ üst taraftan Microsoft Hesabı’yla giriş yaptıktan sonra “Etkinleştir” seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir. Bu aşamadan

sonra hem masaüstü hem de modern arayüz OneNote uygulamalarından senkronizasyon yapılabilmektedir.

Makale ile ilgili görüş, öneri ve yardım taleplerini bilgi@cangunes.com adresinden bana e-posta olarak iletebilirsiniz. Bana e-posta olarak gönderdiğiniz sorulara elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Yoğun olarak çalıştığım için farklı kanallardan ulaştırdığınız sorularınızı maalesef cevaplayamayacağım.

Aynı hatayla ilgili farklı bir çözüme daha ulaştım. Sorunun nedenini özetle açıklamak gerekirse; “OneNote kitapçığının içindeki bir ya da birkaç sayfada bozunma oluşuyor, dolayısıyla kitapçık OneDrive’a senkronize edilemiyor.” diyebiliriz. Şöyle bir workaroundla sorunu giderebilirsiniz:

Yaşanan durum tamamen “OneNote Online”ın aktif olmayışından kaynaklanıyor. (Neden ve nasıl devre dışı kaldığı halen bir muamma.)

close
Güncel yazılarımı sana da paylaşmamı istersen, aşağıdaki bilgileri doldurarak abone olabilirsin.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir