Onedrive son değişiklikleri

Onedrive son değişiklikleri

Selam Arkadaşlar,

OneDrive depolama alanları ile ilgili bazı değişiklikler ve yenilikler içeren makale yayınlanmış.

Yapılan değişiklikler:

 

Office 365 Ev, Bireysel ve Üniversite aboneliği olan kullanıcılarımıza artık limitsiz onedrive alanı verilmeyecektir.

Artık şimdiden itibaren bu aboneliklerde 1 TB depolama alanı olacaktır. Yeni kullanıcılar için, 100 GB ve 200 GB onedrive ücretli ödeme planı kalkacak ve yerine 2016 ‘nın ilk senelerinde çıkacak aylığı $1.99 olan 50 GB depolama aboneliği gelicektir. Tüm yeni ve var olan kullanıcılar için ücretsiz olan  15 GB onedrive depolama alanı 5 GB boyutuna düşecektir.

 

Neden bu değişiklikler yapıldı ? :

 

Office 365 kullanıcılarına sınırsız onedrive depolama alanina sunduktan sonra az sayıdaki kullanıcılar tüm bilgisayarlarını onedrive’a yedeklemiş.Örnek vermek gerekirse onedrive depolama alanı kullanıcı basına 75 TB’da kadar kullanıldığı görülmüştür. Bu yüzden aşırı depolama yerine kullanıcıların işlevselliğini artırmak adına bu karar alınmıştır.

 

 

Blog duyurusunda ‘’ tüm film ve müzik koleksiyonlarını depolama alanina yedeklemiştir.’’ Cümlesinde Microsoft, kullanıcıların depoladığı içerikleri nasıl biliyor? Kullanıcıların film koleksiyonu olduğunu nereden anlıyor?

 

 

Onedrive kullanıcı talimatlarında karşı son derece tutarlı olduğumuzdan  kullanıcıların hiç bir içeriğini incelemedik. OneDrive’ı geliştirmek için sadece dosya türünü  ve dosya boyutlarının toplamını araştırdık. Hiç bir şekilde kişisel dosyaların içeriğini incelemedik.  OneDrive’ı cok kullanan bazı müşterilerimizle iletişime geçip hizmeti nasıl kullandıkları ile ilgili konuşmalar yaptık. Bu konuşmalar yapılan değişikliklerin temelini oluşturdu.

 

Yeni depolama limiti ile ne kadar veri depolanabilir ?

 

5 GB ücretsiz OneDrive depolama: Bu Alana yaklaşık 6600 Office dökümanı yada 1600 resim.

 

Office 365 ile gelen 1 TB depolama: Bu Alana yaklaşık 1 Milyon Office dökümanı yada 330.000 resim yüklenebilir.

 

 

Ne kadar depolama alanımın olduğunu ve ne kadar kaldığını nereden anlarım?

 

 

Bu bilgeye onedrive hesabınızın depolama sayfasını yönet kısmından ulaşabilirsiniz.

 

 

Bu değişikler uygulanmaya başladığında onedrive kotamı aşmış isem ne olur?

 

Bu değişikler uygulamaya geçerken Onedrive kullanıcıları ile irtibatta olacağız. Aynı zamanda kullanıcıların depolama alanlarında değişiklik yapabilmesi için yeteri kadar zamanlarının olmasını sağlayacağız.

 

Eğer ücretsiz Onedrive depolama planınız varsa ve kotanızı aştıysanız:

 

 

  • Bu konuda  mutlaka bilgilendirme alıcak ve hesabınız sadece okuma moduna geçmeden değişiklik yapmak için 90 gününüz olacaktır.
  • Eğer 90 gün sonrada kotanız aşılmış durumda ise, Dosyalarınıza 9 ay boyunca ulaşabileceksiniz. Bu dosyaları inceleyebilir ve indirebilirsiniz Ancak bu dosyaların üstüne yeni bir eklenti yapamazsınız.
  • 9 aydan sonra da kotanış aşılmış durumda ise, hesabınız kilitlenecektir. Bunun anlamı siz kota ile ilgili bir değişiklik yapmazsanız, onedrive içerisindeki hiç bir geleye ulaşamayacaksınız.
  • Bir yıl sonra hala  kota konusunda bir işlem yapmazsanız Onedrive üzerindeki dosyalarınız silinebilir.

 

 

Eğer Office 365 Ev,Bireysel ve Üniversite aboneliği ile sınırsız Onedrive kullanıyorsanız,

 

 

  • Office 365 tüketici aboneliğine sahipseniz ve 1 TB depolama alanine altıysanız, bu değişiklik ile ilgili bilgilendirme alıcak ve 2 Kasım 2015 tarihinden başlayarak bir sene boyunca artırılmış  depolama alanine kullanabileceksiniz.
  • Bu period sonrası hesabınız sadece okuma moduna geçicek ancak dosyalarınıza 6 boyunca ulaşabileceksiniz. Dosyalarınızı inceleyebilir ve indirebilir ancak yeni dosya ekleyemezsiniz.
  • Bu zamandan sonra da kota aşılmış durumda ise, hesabınız kilitlenecektir. Bununda anlamı, herhangi bir işlem yapılmaz ise depolama alanınızdaki hiç bir dosyaya ulaşamazsanız.
  • Eğer bir yıl içerisinde hiç bir işlem yapılmaz ise içeriklerde silinebilir.

 

Eğer 12 aydan fazla Office 365 abonelik sürem kaldıysa ne olacak?

 

 

2 Kasım 2015 tarihinden itibaren ekstra depolama alanınıza 12 ay daha erişebileceksiniz.

 

 

Yeni kota sisteminde ne yapmam gerekiyor?

 

 

Bu değişikliklerden sonra kotanızı aşma durumuna geleceksiniz, bir kaç seçeneğiniz olacaktır:

 

  • Bazı dosyaları Onedrive üzerinden kaldırarak kotanızın aşağısına inebilirsiniz. Bunun en kolay yolu Onedrive’ın Windows ve Mac uygulamalarından yapmaktır. Uygulamayı yükledikten sonra dosyalarınızı başka bir cihaza yedekleyebilirsiniz.
  • Bir diğer yol is ek bir depolama alanı almaktır. Yeni 50 GB’lık plan 2016 yılının başlarında çıkacaktır. Bir diğer yol ise Office 365 aboneliği başlatmaktır.

 

Eğer sınırsız depolama alanlı Office 365 abonesi iseniz ve 1 TB kotasını aştıysanız, bazı dosyaları başka bir cihaza yedeklemeniz gerekmektedir.

 

 

 

Bu değişikliklerden zarar gördüysem Microsoft bana nasıl yardım edebilir?

 

  • 5GB kotasını aşmış ücretsiz kullanıcılar bu değişiklikten zarar gördüyse, bir senelik ücretsiz Office 365 Bireysel paketini alabilecekler.
  • 100 GB yada 200 GB  Onedrive aboneliği olan kullanıcılar bu değişiklikten etkilenmeyecektir.
  • Office 365 Ev,Bireysel yada Üniversite aboneliği kullanıyorsanız ve 1TB kotasını aştıysanız size değişiklikler ile ilgili bilgilendirme gelicek ve 12 ay boyunca artırılmış depolama alanını kullanabileceksiniz.
  • Office 365 abonesiyseniz ve artık bu abonelik ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, aboneliğinizi iade edebilirsiniz.

 

 

5 GB ücretsiz depolama alanını kullanan ve bir senelik ücretsiz Office 365 Bireysel aboneliğini almak isteyen müşteriler:

 

Eğer ücretsiz Office 365 Bireysel aboneliğine uygun durumdaysanız, Onedrive ekibinden size bir senelik ücretsiz aboneliğiniz nasıl alabileceğinize dair bilgilendirme maili gelicektir.  

 

 

Daha fazla depolama alanı için ödeme yapmak istesem?

 

Ayda $1.99’a 50GB OneDrive aboneliği alabilirsiniz. Aynı zamanda Office 365 aboneliği alarak 1 TB OneDrive depolama alanına sahip olabilirsiniz.

 

 

Office 365 Aboneliği bana fayda sağlayacak.

 

Office 365 artık yeni Office 2016 Windows ve Mac masaüstü uygulamalarını içerir. Abonelik kapsamında  1TB OneDrive depolama alanı, 60 dakikalık sabit ve mobil telefonları arıyabileceğiniz dakikalar gelmektedir Aynı zamanda Microsoft Answers Desk tarafından sınırsız destek imknanız vardır. Detaylı bilgi için https://products.office.com/tr-tr/compare-microsoft-office-products  sitesini ziyaret edebilirsin.

 

Promosyondan aldığım fazla depolama alanıma ne olacak?

 Promosyondan alınan depolama alanları değişikliklerden etkilenmeyecektir.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.