Office'i Fixit aracılığıyla kaldırdıktan sonra uygulanabilecek temizleme işlemleri

Güzel tasarımı ve nitelikli hazırlığı için Mustafa’ya teşekkürler. Dikkat edilmesi gereken birkaç konuyu mavi renkli yazılarla ekledim.

 

 

Kaldırma araçlarının linkleri:

  Windows 7 Windows 8
Office 2013 / 365 http://go.microsoft.com/?linkid=9815935
Office 2010 http://go.microsoft.com/?linkid=9737366 http://go.microsoft.com/?linkid=9824112
Office 2007 http://go.microsoft.com/?linkid=9669698 http://go.microsoft.com/?linkid=9824109
Office 2003 http://go.microsoft.com/?linkid=9730793 http://go.microsoft.com/?linkid=9824111

Fixit aracılığıyla temizlik yaptıktan sonra aşağıdaki temizleme adımlarını da uygulayabilir ve sistemi yeniden başlatarak sağlıklı şekilde kurulum işlemine geçebilirsiniz.

  1. Regedit üzerinden HKEY_CURRENT_USER > Software > Microsoft > Office ve OfficeSoftwareProtectionPlatform anahtarlarını kaldırın.

 

*Bu anahtar içindeki Office klasörü içinde her Office sürümüne göre Outlook profili ve diğer yapılandırma ayarları mevcut, silmeden önce en azından Outlook ile bağlantılı tüm yapılandırma ayarlarını Ver/Export işlevi kullanarak yedeklemek isteyebilirsiniz.

 

*HKEY_CURRENT_USER (HKCU) anahtarı altındaki değerler her yerel kullanıcıya göre değişkenlik gösteriyor. Dolayısıyla, kaldırma işlemini yapmadan önce bilgisayarda kullanılan asıl yerel kullanıcıdaki HKCU anahtarı altındaki gerekli yapılandırma ayarlarını yedeklemek isteyebilirsiniz.

 

  1. Regedit üzerinden HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Office ve OfficeSoftwareProtectionPlatform anahtarlarını kaldırın.

 

  1. (Sistem 64 bit ise) Regedit üzerinden HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Wow6432Node> Microsoft > Office ve OfficeSoftwareProtectionPlatform anahtarlarını kaldırın.

 

*Burada sadece, doğrudan Wow6432Node’u sildiğinizde neler olabileceğini hatırlayın 😉 ek bilgi için: “Yanlış kayıt anahtarını silmenin olası çözümlerinden biri: Komut satırından kayıt defteri yedek dosyalarını (hive/yığın) yedeklemek veya geri yüklemek (regback)” başlıklı çözüme bakın.

 

  1. Çalıştır’a %temp% yazarak açılan klasörün tüm içeriğini temizleyin.
  2. Çalıştır’a %windir%Temp yazarak açılan klasörün tüm içeriğini temizleyin.
  3. Çalıştır’a prefetch yazarak açılan klasörün tüm içeriğini temizleyin.

 

*Geçici dosyaların tutulduğu klasörleri el yordamı ile temizlerken bazı dosyalar silinmeyebilir, onlarla fazla zaman kaybetmemekte fayda var. Silinmeyen office click to run dosyaları varsa sistemi güvenli modda başlatıp silmek gerek.

 

  1. Çalıştır’a %appdata% yazarak açılan klasör ( %userprofile%AppdataRoaming ) içindeki, Microsoft içindeki Office klasörünü kaldırın.

 

*Bu Microsoft klasöründe Outlook klasörü var, içinde Outlook eposta otomatik tamamlama yada profile yapılandırma veri dosyaları olabiliyor, silme işlemi yapmadan önce gerekli ise yedeklemekte fayda var.

 

  1. Çalıştır’a %localappdata% yazarak açılan klasör ( %userprofile%AppdataLocal ) içindeki, Microsoft içindeki Office klasörünü kaldırın.

 

*Bu Microsoft klasöründe de Outlook klasörü var, buralarda eposta, görevler, takvim gibi Temel outlook bileşenlerinin tutulduğu çevrimiçi yada çevrimdışı Outlook veri dosyaları olabiliyor, silme işlemi yapmadan önce gerekli ise yedeklemekte fayda var.

 

  1. Çalıştır’a %programdata% yazarak açılan klasörde, MicrosoftOFFICE klasörünü kaldırın.

 

  1. Programın kurulu olduğu diske girerek (varsayılan olarak C: ) Program FilesMicrosoft Office klasörünü kaldırın
  2. (Sistem 64 bit ise) Programın kurulu olduğu diske girerek (varsayılan olarak C: ) Program Dosyaları (x86)Microsoft Office klasörünü kaldırın.

 

* 10. & 11. Maddeler için geçerli, system 64 bit (x64) yada 32 bit (x86) işlemci mimarisini destekler şekilde yüklenmiş olabilir, her halukarda, iki maddede geçen klasörler içinde Common FilesMicrosoft Shared klasörü içinde OFFICE?? ve OfficeSoftwareProtectionPlatform isimli klasörler varsa onları da silmekte fayda var.

 

  1. Son olarak da sistemi güvenli modda çalıştırıp disk temizleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

*Sistemler geliştikçe, değiştikçe tüm bu adımların yeniden düzenlenmesi gerekebilir, ezber bozulması gerekebilir.

Kayıt defteri nasıl düzenlenir?

Makale ile ilgili görüş, öneri ve yardım taleplerini bilgi@cangunes.com adresinden bana e-posta olarak iletebilirsiniz. Bana e-posta olarak gönderdiğiniz sorulara elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Yoğun olarak çalıştığım için farklı kanallardan ulaştırdığınız sorularınızı maalesef cevaplayamayacağım.

 

close
Güncel yazılarımı sana da paylaşmamı istersen, aşağıdaki bilgileri doldurarak abone olabilirsin.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir