Office 365’te bütün kişileri çekme

Office 365’te bütün kişileri çekme nasıl yapılır?

Merhaba Arkadaşlar, başlıkta belirttiğim gibi Office 365’te bütün kişileri çekme ile anlatmak istediğim, bildiğiniz gibi, Office 365 dışında ek olarak kullanıcılar da kendi Outlook’larında kişi oluşturup kullanabiliyor. Bu makalemde sizlere Office 365’te bulunan bütün kullanıcıların Outlook’larına ekledikleri kişileri çekme ve CSV dosyasına export etme işleminden bahsedeceğim.

Office 365’te bütün kişileri çekme işlemini birkaç başlıkta yapacağız. Onlardan bahsetmek gerekirse,


# Office 365 kullanıcılarında bulunan bütün kişileri tek bir kullanıcıya ekleme

Office 365’te bütün kullanıcıların Outlook’larında bulunan kişileri aşağıdaki komutla birlikte bir hesaba yönlendirmemiz gerekiyor. Tabii bunun öncesinde Office 365 tarafına PowerShell’de bağlantı sağlamanız gerekiyor.Eğer Office 365’e bağlantı sağlamayı bilmiyorsanız bu konuyla ilgili olarak yazdığım iki makaleyi kontrol etmeniz gerekecektir. (Bağlantı için gereklilikler ve Office 365 PowerShell ile bağlanma)

Office 365’e bağlantı sağladıktan sonra aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.

$users = Get-Mailbox -Resultsize Unlimited
foreach ($user in $users) {
Search-Mailbox -Identity $user.UserPrincipalName -SearchQuery "kind:contacts" -TargetMailbox mailadresiniz@domain.com -TargetFolder DENEME
}

Bu komut içerisinde sadece mailadresiniz@domain.com alanı ve oluşturulacak klasör için DENEME yazısını doldurmanız yeterli olacaktır. Bu işlem, hangi kullanıcıya bütün kişilerin ekleneceğini belirtmektedir.


# Outlook’a düşen kullanıcıları kişiye çevirme

Yukarıdaki komutu çalıştırdıktan sonra, belirttiğiniz kullanıcının Outlook hesabına ise aşağıdaki gibi klasör içinde bütün kişiler gelecektir. Buradan direk export etmemiz mümkün değil fakat aşağıdaki adımları eksiksiz uygulayabilirseniz işlemler tamamlanacaktır.

Öncelikle oluşturduğunuz klasörü açalım.

Office 365'te bütün kişileri çekme

Daha sonra bütün kullanıcıları CTRL+A ile seçelim ve kişiler sekmesine gelip mail adresimizin kişiler bölümüne yapıştıralım.

Office 365'te bütün kişileri çekme

Buraya kadar yaptığımız adımlar ile Office 365’te bulunan bütün kişileri tek bir kullanıcının hesabında toplamış oluyoruz. Şimdi ise, bunu Export etme işlemine geldik.


# Eklediğimiz kullanıcıları çekmek için bir eklenti indirme

Bunun için Outlook Export özelliğini kullandığımda yeterli verimi alamadığımdan dolayı, aşağıdaki sayfadan Code Two ürünü bir export aracı indirip kuracağız. Bu araç sadece Outlook içine bir eklenti olarak kurulacaktır.

Eklentiyi indirip kurduysanız eğer, sırada export işlemi var. Bu işlem için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.


# İndirdiğimiz eklenti ile CSV’ye istediğimiz özellikleri çekme.

  • Eklentiyi indirip kurduktan sonra, Outlook’unuzda sağ üst köşede bir Export butonu göreceksiniz, buraya tıklayalım.
  • Açılan pencerede Export ederken hangi özelliklerin gelmesini istiyorsak ayarlamak için ADD butonuna tıklayalım.
  • Field Chooser adlı alandan istediğiniz özellikleri seçip Insert diyelim. Benim tavsiyem Full Name ve E-mail 1 Address olacaktır.
Office 365'te bütün kişileri çekme

Bu işlemlerin ardından to file: kısmından hangi alana export etmek istediğinizi doldurmanız gerekiyor. Export edileclek alanı seçtikten sonra son adım ise, sağ altta bulunan Export butonuna tıklamak olacaktır. Bu butona tıkladıktan sonra bütün kullanıcıları bir csv dosyasına çıkaracaktır.

Umarım faydalı olmuştur, keyifli çalışmalar dilerim.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.