Office 365 Printer’dan Mail Atma

Merhaba Arkadaşlar,

Bugünkü makalemde size Office 365 içerisinde SMTP Relay’in Exchange Online üzerinde yapımını paylaşacağım. SMTP Relay için Windows Server üzerinden yapımını ise daha farklı bir yazıda paylaşmayı düşünüyorum.

Office 365 için SMTP Relayı neden yaparız?

Aşağıdaki sorular kafanızda varsa işlem sizin için geçerlidir 🙂

  • Office 365 Printer’dan mail nasıl atılır?
  • Office 365 internet sayfasından nasıl mail atarım?
  • Office 365 Programlardan nasıl mail atabilirim?

Kısacası Exchange Online’ın protokollerini ( pop3, imap) desteklemeyen bir multifunction cihaza kurulum yapamıyorsanız smtp relay yapmanız gerekecektir.

Bazı firmalar veya kullanıcılar için Printer, internet sayfası, backup programları veya aracı birçok program üzerinden mail gönderimi gerekebiliyor. Normalde bu işlem için eğer kullanıcı adı ve şifresi smtp server bilgisi ver port ayarlarınız yeterliyse hiçbir işleme gerek kalmadan yapabiliyorsunuz.

Yeterlilik ise programın size aşağıdaki ayarları girmenize izin vermesi;

 • Kullanıcı adı ve şifresini girmek.
 • Smtp adresini smtp.office365.com olarak girme yetkisi.
 • Şifreleme protokolü için TLS seçebilmek.
 • Port olarak 587 seçebilmek

Eğer bunları programa direk girmek için alanınız varsa hiçbir işlem gereği duymazsınız. Fakat bazı programlar bunlardan bazılarını seçmenize izin vermiyor. Bunlardan herhangi birisini girmek için bir alanınız yoksa SMTP Relay yapıp 25.portu açmanız gerekecek. Bu işlemi yaptığınızda TLS kısmı seçmeden ve port’u 25 olarak girerek gönderimini sağlıyor. Ama kullanıcı adı ve şifresi yine gerekiyor. Eğer şifre de girmek istemiyorsanız Server üzerinden SMTP Relay yapmanız gerekecektir. Bunu bir sonraki makalemde paylaşacağım.

SMTP Relay Exchange Online içinden nasıl yapılır?

Şimdi işlemlre geçelim. Öncelikle bu işlemleri uygulamak için portal’a admin ile giriş yapıyoruz ve aşağıdaki görüntüdeki gibi Exchange yazısına tıklıyoruz ve Exchange Admin Center‘a geçiyoruz.

Makine tarafından oluşturulan alternatif metin: Office 365 Giriş Gırış Kullanıcılar ve gruplar Ayarlar Sistem Durumu û Destek Faturalama Kuruluş profili Raporlar [b Geçiş Yönetim merkezleri Exchange Skype Kurumsal SharePoint Compliance Azure AD Yönetim merkezi önizlemesi Welre work Yönetim merkez bilgi edinebilirsi hakkındaki düşür Tura katılın Ü Kullanıcılar Kullanıcı ekle Kullanıcıyı sil Parolayı sıfırla * Yenilikler Aralık güncelleştirmeleri • Ayar yönetimi • Kuruluş profili yönetimi • Güvenlik ayarları yönetimi • Toplu lisans atama • Oturum açmayı engelle/engeli kaldır • Yeni raporlar • E-posta geçişi Q Bunu biliyor musunuz? What percentage of email is opened on a mobile device first?

Exchange Yönetim Merkezi içerisinde ise yine aşağıda görüntüdeki gibi Posta Akışı sekmesine giriyoruz ve en sağda bulunan bağlayıcılar sekmesine geçiyoruz.

Makine tarafından oluşturulan alternatif metin: Exchange yönetim merkezi ileti izleme kabul edilen etki alanları uzak etki alanları bağlayıcılar pano alıcılar izinler uyumluluk yönetimi kuruluş koruma posta akış mobil ortak klasörler birleşik mesajlaşma kurallar Bağlayıcılar, Office 365 kuruluşunuza gelen ve buradan gönderilen e-posta iletilerinin akışını denetlemenize yardımcı olur. Bununla birlikte Bağlayıcıları geliştirmemize yardımcı olmak ister misiniz? Bize geri bildirim göndererek beğendiğiniz ve beğenmediğiniz yönleri ya da DURUM AD GÖNDEREN Bu görünümde gösterilecek öğe yok.

Yukarıdaki ekran içerisinde bulunan artı butonuna basıyoruz ve connector oluşturmaya başlıyoruz. Ardından açılan pencerede bize bir Posta akışı senaryosu soruyor. Buradaki seçeneklerde aşağıdaki gibi dolduruyoruz.

Gönderen: Kuruluşunuzun e-posta sunucusu

Kime: Office 365

Hazır bunu paylaşmışken kafalardaki soru işaretlerini silelim.

Neden gönderenim kuruluşumun e-posta sunucusu ve Office 365 alıcı olarak ayarladık?

Oldukça basit bir denklem. Bu işlemi tamamladığımızda maili göndermek istediğimiz kullanıcıya değil Office 365 sunucusuna göndereceğiz. Exchange Online sunucusu bunu bizim adımıza alıp karşı tarafa teslim edecek. Bu şartlar altında ise yukarıdaki seçeneklerimiz mantıklı gelmiştir sanırım. Zaten ayarları seçtikten sonra aşağıda bize nedenini kısaca açıklamış.

” bu bağlayıcı ayarlandığında, Office 365 kuruluşunuzun e-posta sunucusundan gelen iletileri kabul edebilir ve sizin adınıza alıcılara gönderebilir. ” bu cümle bize yeterince açıklayıcı diye düşünüyorum.

Makine tarafından oluşturulan alternatif metin: Yeni Bağlayıcı - McziIIB Firefcx https:"cutlcck. Posta akışı senaryonuzu seçin Posta akışı senaryonuzu belirtin. Bağlayıcı ayarlamanız gerekip gerekmediğini size bildireceğiz. Daha fazla bilgi edinin Gönderen: Kuruluşunuzun e-pasta sunucusu Kime: Office 365 Bu akış ğin bğlayıcı gerekir. Bu ba ğlayıcı ayarlandığında, Office 365, kuruluşunuzun e-posta sunucusundan gelen iletileri kabul edebilir ve sizin adınıza alıcılara ileti gönderebilir. Bu senaryoyu tamamlamak için e-posta sunucunuzu Office 365'e doğrudan e-posta iletisi gönderecek şekilde yapılandırmanız gerekir; E-posta sunucunuzu yapılandırma hakkında daha fazla bilgi edinin 145211927242162, Office 365: Bulut e-posta aboneliğiniz. Kuruluşunuzun sunucuqr Yönettiğiniz e-posta sunucusudur. Genellikle şirket içi sunucu olarak bilinir. İş m-tağl kuruluş: İş ortağı, birlikte çalıştığınız, banka gibi bir kuruluştur. Ayrıca arşivleme, istenmeyen posta önleme ve benzeri hizmetleri sağlayan bulut e-posta sunucusu da olabilir. İnternet Gelen e-posta için bu, İnternet üzerinden e-posta sunucunuza veya Iş ortağı kuruluşunuza değil, Office 365'e gönderilen e-postadlG BEP

Bir sonraki adımımız ise bağlayıcı oluşturma. Bize bir isim gerekiyor. Açıklama ise sizin için isteğe bağlı bir durumdur.Çok karmaşık bir yapınız varsa daha sonra neden yaptığınızı hatırlamak için gerekebilir.

Daha sonra Bağlantıyı ve İç Exchage e-posta üst bilgilerini koru seçeneklerini işaretleyip ileri diyoruz.

Makine tarafından oluşturulan alternatif metin: Yeni Bağlayıcı - McziIIB Firefcx https:;;cutlcck. Yeni bağlayıcı Bu bağlayıcı, Office 365'in kuruluşunuzun e-posta sunucularından (şirket içi sunucu olarak da bilinir) gönderilen e-posta iletilerini kabul etmesine izin verir. InternetMaiI Açıklama: Internet sayfamın abonelik sistemi için oluşturulacak smtp relay. BEP İsteğe bağlı olarak bu bağlayıcı içın bir açıklama ekleyin. Bağlayıcı kaydedildikten sonra ne yapmak istiyorsunuz? Bağlayıcıyı aç İç Exchange e-posta üst bilgilerini koru (önerilen)

Şimdi karşımıza gelen soru ise Office 365, e-posta sunucumuzdan gelen e-postaları nasıl tanımlasın?

İki seçeneğimiz bulunuyor. Seçenekler sizin kullanacağınız yapıya göre değişecektir.

Eğer maili gönderen bir backup programı,printer veya aracı kullandığınız bir programsa ve statik bir IP adresiniz varsa alttaki seçeneği seçiyoruz ve IP adresini veya IP adreslerini giriyoruz. ( Eğer bir statik ip adresiniz yoksa hiç bu işe bulaşmayın.Sonucu blacklist’e girmeye kadar gidebilir.)

Eğer ki bir internet sayfanız üzerinden mail gönderimi yapıyorsanız ilk alanı seçin. Bu arada eğer hosting sunucunuzun smtp adresini biliyorsanız bunun da ip adresini alttaki seçenekten girerek devam edebilirsiniz. Ben sayfam için ayarladığımdan dolayı domain adını yazıyorum ve ileri diyorum.

Makine tarafından oluşturulan alternatif metin: Yeni Bağlayıcı - McziIIB Firefcx https:;;cutlcck. Yeni bağlayıcı Office 365, e-posta sunucunuzdan gelen e-postalan nasıl tanımlasın? O Gönderen sunucu tarafından Office 365 ile kimlik doğrulaması yapmak için kullanılan sertifikadaki konu adının bu etki alanı adıyla eşleştiğini doğrulayarak (önerilen) cangunes.com O Gönderen sunucunun IP adresinin kuruluşunuza ait şu IP adreslerinden biriyle eşleştiğini doğrulayarak O Office 365'in bu bağlayıcı aracılığıyla ileti kabul edebilmesi için gönderenin etki alanının, Office 365 kuruluşunuz için kabul edilen bir etki alanı olarak yapılandırılması gerekir. Daha fazla bilgi edinin Etki elanı adı joker karakterler içerebilir; Orneğin contosoa:om ve *.contoso.com adreslerinin her ikisi de geçerlidir. BEP

İleri dediğimizde artık son ayarlarımızı gösterecek ve kaydetmenizi isteyecek. Kaydet diyip geçiyoruz.

Makine tarafından oluşturulan alternatif metin: Yeni Bağlayıcı - McziIIB Firefcx https:;;cutlcck. Yeni bağlayıcı Ayarlarınızı onaylayın Kaydetmeden önce, yapılandırmak istediğiniz ayarların bu ayarlar olduğundan emin olun. Posta akış senaryosu Gönderen: Kuruluşunuzun e-posta sunucusu Kime: Office 365 Ad InternetMaiI Açıklama Internet sayfamın abonelik sistemi için oluşturulacak smtp relay Durum Kaydettikten sonra etkinleştir E-pcsta sunucunuzdan gönderilen e-postayı tanımlama E-posta sunucunuzdan gelen epostayı, bağlanan TLS sertifikasındaki konu adının cangunes.com etki alanıyla eşleşip eşleşmediğini ve göndern etki alanının kuruluşunuz BEP için kabul edilen bir etki alanı olup olmadığını doğrulayarak tanımlayın. Geri Kaydet

Şimdi geliyoruz işin can alıcı kısmında. Kafalardaki soru işaretlerini deminki cümlelerimde kaldırdıysanız bu size garip gelmeyecektir. Şimdi mail gönderirken Office 365 kullanıcıları smtp.office365.com adresini kullanıyorlar. Biz ise mailleri Office 365’e göndereceğimiz için smtp adresimiz smtp.office365.com olmaktan çıktı. MX adresimiz olarak değiştir. Çünkü artık ilk yaptığımız mailleri direk kullanıcıya göndermek değil, sunucumuza teslim etmek. Eğer bu cümlelerde takıldığınız bir yorumum varsa bana ulaşın anlatmaya çalışırım tekrar size.

Şimdi MX kaydını smtp adresi olarak kullanacağımızı anladığımıza göre gelelim sunucumuzu bulmaya.

 • www.mxtoolbox.com sayfasına giriyoruz.
 • Karşımzıa çıkan ekranda domain adımızı giriyoruz ve MX Lookup butonuna basıyoruz. Birkaç saniye sonra aşağıdaki resimde olduğu gibi bir çıktı verecek size. Hostname kısmını kopyalıyoruz. Bende cangunes-com.mail.protection.outlook.com olduğunu gördüm ve kopyaladım.

Makine tarafından oluşturulan alternatif metin: cangunes.com mx:cangunes.com NIX Lookup Find Problems mx p ref Which customers are harming your IP Reputation? with our SERVICE PROVIDER EDITION Hostname IP Address TTL 4 hrs Blacklist Check SMTP Test Transcript Your email serwice provider is "Office365" dns lookup dns check whois lookup spf lookup just for '.pu_ (History) dns propagation Reported by ns4.alastyr.com on 1/6/2016 at 3:06:53 PM (UTC 0),

Şimdi programı ayarlama kısmı artık programa göre değişeceği için bendeki sadece örnek olacaktır ve isimler değişik olabilir. Kendinize göre uyarlamanız gerekecek.

Ayarlarımız aşağıdaki gibi oldu:

Smtp sunucusu : cangunes-com.mail.protection.outlook.com
Kullanıcı adı : bilgi@cangunes.com
Şifre : mail adresinin şifresi
Port :587 // eğer kullanmıyorsanız 25’de kullanabilirsiniz.
Şifreleme :TLS // eğer kullanamıyorsanız boş bırakabilirsiniz.

Makine tarafından oluşturulan alternatif metin: O Kendi websiteniz Küçük listeler için en basit çözüm. Web servis sağlayıcınızın günlük email limiti bulunmaktadır. Servis sağlayıcınız ile bağlantı kurarak öğrenebilirsiniz. SMTP sunucu adı öm.:smtp.siteadi.com Kullanıcı adı Şifre SMTP portu Güvenli bağlantı Kimlik doğrulama Bu seçeneği evet olarak bırakın. Oldukça az sayıda SMTP servisi Kimlik doğrulamanın kapatılmasını ister. @ Üçüncü parti Büyük küçük tüm listeler için harika bir seçim olan profesyo yaptık. Devamını oku. cangunes-com.mail.protection.outlook.com bilgi@cangunes.com 587 TLS O Hayır @ Evet

Bu işlemin ardından herşey tamamdır. Testlerinizi yapabilirsiniz mail gönderme işlemini gerçekleştirecektir.

Umarım faydalı olmuştur, keyifli çalışmalar dilerim.

close
Güncel yazılarımı sana da paylaşmamı istersen, aşağıdaki bilgileri doldurarak abone olabilirsin.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir