Office 365 Powershell ile bağlantı yapma

Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle PowerShell ile bağlantı sağlamak için aşağıdaki makalede bulunan programları kurmuş olmanız gerekir. Bu programları kurmadıysanız bu makaledeki adımları unutup bir önceki makaleki adımları uygulayın;

Şimdi başlayalım bağlantımıza,

Herşeyden önce PowerShell’in yetkilerini almanız gerekecek. (Detaylı Bilgi İçin Tıklayın)

PowerShell’e sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın ve Get-ExecutionPolicy yazıp enter’a basın. Ekran görüntüsündeki gibi Restricted yazıyorsa bir alt satırdaki işlemi uygulayarak yetkileri almanız gerekiyor. Bunun içinse Set-ExecutionPolicy yazıp enter’a basın. Sonra A tuşuna basıp tekrar enter yapın ve işlem tamamlansın.

Bunun sonunda ise tekrar Get-ExecutionPolicy yazıp tekrar kontrol edin bu sefer çıktı olarak size UnRestricted vermesi gerekiyor. Eğer vermiyorsa sorun vardır.

Bu işlemin ardından ise bağlantı sağlamaya hazırız. Sadece bağlantı ve sorunsuz bağlandığımızın sağlamasını yapacağız.

Çift aşamalı olarak devam edeceğiz ve ilk aşama her ürüne bağlantı için gerekli.

Import-Module MsOnline>> Bu komutla birlikte Microsoft Online Servislerini indiriyoruz.
$credential = Get-Credential>> Bu komutla credential isimli bir değişken tanımlıyoruz.
Connect-MsolService -Credential $credential>> Bu komutla ise credential değişkeni ile Online servislere giriş yapıyoruz.

Örneklendirelim;

Üstteki komutları sırası ile giriş yapıyoruz. İki sıradaki değişken tanımladığımız yerde kullanıcı adı ve şifresi soruyor. Burada bulutta kullandığımız admin şifresini giriyoruz. Son komutu girdiğimizde ise Portal’a powershell ile 2. komutla tanımladığımız değişken şifresini kullanarak bağlanıyor. Bende hiçbir problem olmadı.

Sizde herhangi bir hata çıkarsa şifrenizi tekrar kontrol ederek deneyin.

Portal’a bağlandıktan sonra portal ile ilgili herhangi bir adımı uygulayabilirsiniz. Örneğin,

Komutları giriş yaptıktan sonra portaldaki bütün kullanıcıları görmek için Get-MsolUser yazıyorum ve bütün kullanıcıları powershell üzerinde bana döküyor. Yani şuanda portal’a bağlandığımızı ve sorunsuz çalışabileceğimizi görüyoruz.

PowerShel ile Exchange Bağlantısı nasıl yapılır?

Öncelikle üstteki adımları uygulamanız gerekiyor çünkü bazı komutları uygularken portal’dan bilgi çekmek gerekebiliyor.

Şimdi üstteki komutların üzerine devam ediyorum.

Daha önce tanımladığımız değişkeni kullanarak aşağıdaki ilk komutla birlikte Exchange Online’a powershell ile bağlanıyoruz. İkinci komutla ise Exchange Online özelliklerini powershell için indiriyoruz.

$exchangeSession = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri “https://outlook.office365.com/powershell-liveid/” -Credential $credential -Authentication “Basic” -AllowRedirection

Import-PSSession $exchangeSession

Bağlantıyı sağladıktan sonra birde sağlamasını yapalım hemen. Get-Mailbox yazıyorum ve sonuçları kontrol ediyorum.Sonuçlar gördüğünüz gibi. Mailboxlarımn hepsini bana powershell üzerinde döktü. Sorun olmadığını anlıyoruz.

Powershell ile SharePoint bağlantısı nasıl yapılır?

SharePoint’e powershell ile bağlanmak için yine bir özellik indirme birde giriş için komut kullanıyoruz. Öncelikle ilk komutumuzla birlikte SharePoint Online’a ait olan özellikleri indiriyoruz. İkinci komutumuzla ise daha önce tanımladığımız değişkenle birlikte bağlantı sağlıyoruz. İkinci komutta cangus yazan yere kendi domaininize ait tenant’ınızı yazıyorsunuz.

Import-Module Microsoft.Online.SharePoint.PowerShell

Connect-SPOService -Url https://cangus-admin.sharepoint.com -credential $credential

İşlemlerin ardından ben Get-SPOsite komutu ile basit bir kontrol sağlıyorum ve SharePointimdeki siteleri gösteriyor. Yani burada da bir sorun olmadığını anlıyoruz.

PowerShell ile Skype for Business Online nasıl bağlanılır?

Bunun içinse yine en üstteki Microsoft Online’a bağlanıyoruz ve aşağıdaki komutları çalıştırıyoruz. Ardından bağlantı sağlanmış oluyor.

Import-Module LyncOnlineConnector

$sfboSession = New-CsOnlineSession -Credential $credential

Import-PSSession $sfboSession

PowerShell ile Compliance Center’a nasıl bağlanılır?

Son olarak ise Compliance Center’a bağlanmaktan bahsediyorum kısaca, en üstteki komutlarla portal’a bağlandıktan sonra aşağıdaki komutları kullanıyoruz;

$ccSession = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://ps.compliance.protection.outlook.com/powershell-liveid/ -Credential $credential -Authentication Basic -AllowRedirection

Import-PSSession $ccSession -Prefix cc   Umarım faydalı olmuştur, keyifli çalışmalar.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.