Office 365 Grup Outlook Özellikleri Nasıl Kullanılır? 6/8

Merhabalar, bu makalemde size Office 365 grup outlook özellikleri nasıl kullanılır? Son kullanıcı tarafında neler yapılabilir bunları göstermeye çalışacağım. Başlıklara ayırmak gerekirse;

Grup Outlook Özellikleri

# Office 365 Grup Outlook Özellikleri (Exchange)

Aslınca önceki makalelerimde de özelliklerinden bahsetmiştim fakat bu makalemde son kullanıcı tarafında neler yapabiliriz onlardan bahsedeceğim.Grup Outlook Özellikleri adlı bu makalemden önce Unified Group Nedir? adlı makalemde küçük bir bilgi vermiştim zaten üzerini tamamlayabiliriz. Exchange özellikleri dediğimizde, aklınıza yüzlerce takla attırmak gelmiyordur umarım çünkü gerçekten kullanıcı dostu basit, kullanılabilir bir ürün bulunuyor bu tarafta. Peki neler yapabiliriz?

 • E-posta grubu olarak kullanabilir ve iletişimi kolaylaştırabiliriz.
 • Takvimini kullanararak ekibi organize edebiliriz.
 • Aynı şeyleri tekrar tekrar yapabiliriz, çünkü sadece bu özelliklerimiz var Exchange tarafında. 🙂

PowerShell yönetimi makalesinde PS Group adında bir Office 365 Unified Group oluşturmuştuk. Bu grup üzerinden gidebiliriz.. Eğer oluşturmadıysanız, arayüzden kendiniz de Office 365 Grup oluşturma makalemdeki bilgileri kullanarak oluşturabilirsiniz.

# Office 365 Grup Outlook Üzerinde Nasıl Kullanılır?

Grup Outlook Özellikleri için nasıl yapılır sorularını birkaç örnekle özetlemeye çalışacağım sizlere, videolu olarak da paylaşıyorum. Hangisi daha kolayınıza geliyorsa onun üzerinden yapabilirsiniz;

Gruba nasıl üye olunur?

Normal bir klasördeyken menüdeki Giriş sekmesinden zaten Gruplara Gözat alanını görebilirsiniz, bu butonu tıkladıktan sonra şirkette bulunan gruplar karşınıza çıkacak. Eğer gruplar çok fazlaysa veya gelmediyse arama alanından da bulabilirsiniz. Üye olmak üstediğiniz gruplar için Katıl butonunu tıklayabilir ve açıklama yazabilirsiniz bunu grubun yöneticisi görecektir halihazırda üye olduğunuz gruplarda Katıldı olarak buton pasif gelecektir. Görünüm butonuna tıklayarak da, grubun içeriğine gidebilirsiniz. Office 365 Grup Yönetimi adlı makalemde de zaten bunlardan bahsetmiştim. Eğer okumadıysanız göz atmanızda fayda var.

Üye olduğum grupları nasıl bulabilirim?

Üye olduğunuz grupları Outlook üzerinde klasörlerin sol altında bulabilirsiniz. Gruplar adındaki sekmenin altında bütün gruplarınız için ayrı ayrı klasörler oluşturacaktır Outlook sizin için. Buradan, e-postalarınızı takip edebilir ve konuşmaya dahil veya yeni bir konuşma açabilirsiniz.

Grup Outlook Özellikleri

Gruplara gelen e-postaları nasıl takip edebilir ve konuşma başlatabilirim?

Gruplara gelen e-postaları da yukarıda gruplarınızı tıklayarak görebilirsiniz. Gruplarınızı tıkladığınız anda, menü kısmında bulunan yerler değişecektir ve gruplar ile ilgili olan kısımlar gelecektir. Buradan gruba gelen e-postaları yanıtlayabilir veya yeni bir konuşma açabilirsiniz.

Gruba nasıl üye ekleyebilirim?

Eğer ki şirket yöneticisi değilseniz, yönetici tarafından bir yetki almanız gerekiyor tabii ki. Eğer bu yetkiyi bilgi işleminiz verdiyse grubu tıkladıktan sonra, Üye Ekle butonuna tıklayacağız ve açılan pencereden eklemek istediğiniz kullanıcıyı bulup tamam‘ı tıklayacaksınız. İşlem bu kadar basit.

Grubutan kullanıcı kaldırma ve düzenleme işlemini nasıl yapabilirim?

Yönetici olmayan kullanıcılar da belli başlı işlemler yapabilir. Grubun adını değiştirmek, gizlilik ayarı, açıklama kullanıcıyı ekleme çıkarma ve yöneticilik yetkisi verme gibi. Bunun için de menüde bulunan Grubu Düzenle butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Örneğin aşağıdaki videoda ben şu değişiklikleri yaptım;

 1. Grubun adını değiştirdim
 2. Grubun içeriklerini sadece bu gruba üye olanların görmesini seçtim.
 3. Bir açıklama ekledim ve satıış grubu olduğunu belirttim.
 4. Safiye adlı kullanıcıyı gruba ekledim.
 5. Alper kullanıcısını gruptan çıkardım
 6. Burak kullanıcınısı yönetici yaptım
 7. Şirket dışındaki kullanıcıların da mail göndermesi için düzenleme yaptım
 8. Grubun dilini türkçe olarak düzenledim.

dipnot: Office 365 Grup Türleri makalesinde de bahsetmiştim. Bu işlemler sadece Office 365 grupları için geçerlidir.

Gruba gönderilen e-postaları kendi gelen kutuma alabilir miyim?

Tabii ki! Bunun için yapman gereken menüdeki, Üyelik sekmesinden Abone Ol butonuna tıklamak. Tıkladığın andan itibaren gelen bütün e-postalar sana da ayrıca düşecek.

Grup Outlook Özellikleri

Grupların takvimini nasıl kullanabilirim?

Normalde kendi hesabınızın takvimini kullanmaktan hiçbir farkı yok diyebiliriz. Aradaki fark, bu takvime atılan bir etkinliği/toplantıyı bütün ekip üyeleri görebilir ve kendi takvimine ekleyebilir. Bu da herkesin işini kolaylaştırabilir, kullanım alanı her ekibe göre farklı olabilir.

Gruptan nasıl ayrılabilirim?

Gruptan ayrılabilmek için, üyelik bölümünden ayrıl butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Grup Outlook Özellikleri

Task özelliğinden hiç bahsetmediniz? Kullanamıyor muyuz?

Evet! Bahsetmedim, google’dan bakabilirsiniz. Ya da daha düzgün bir özellik olan Planner ile ilgili yazacağım makaleyi bekleyebilirsiniz. Bir hafta içinde teslim ederim onu da. Lâkin şuanlık yok 🙂

Outlook Gruplarını telefondan nasıl kontrol edebilirim?

Telefonlar için mobil uygulaması var, indirip kurabilirsiniz.

Ek dış kaynaklar:

Office 365 Grup Outlook Özellikleri dediğimiz zımbırtı, son kullanıcı için aslında bu kadar basit bir özellik. Kullanın kullandırtın! Daha Teams’e geçeceğiz. Unutmadan SharePoint Özellikleri ve Planner özelliklerine de göz atın. Bir de orada gör curcunayı sen 🙂 Bu makale ile ilgili aklınıza takılan bir soru varsa, yorum bırakmanız yeterli. Mümkün olduğunca hızlı yanıt vermeye çalışırım.

Keyifli çalışmalar.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Yorumlar kapatıldı.