OEM lisanslı Windows işletim sistemlerinde, 1511 güncellemesinden sonra çıkan aktivasyon sorunu

OEM lisanslı Windows işletim sistemlerinde, 1511 güncellemesinden sonra çıkan aktivasyon sorunu

Merhaba Arkadaşlar

Kasım güncellemesinden sonra kullanıcılardan duyduğumuz aktivasyon sorunları için Microsoft tarafından  çözüm adımları geliştirilmiş. Aktivasyon sorununu en çok digital imzalı ( OEM ) bilgisayarlarda yaşanmıştır. Çünkü kullanıcılar ürün anahtarını bilmediği için etkinleştirme bölümünde ürün anahtarını girememektedir. Bu yüzden aşağıdaki adımları sırasıyla tek tek uygulamamız gerekmektedir.

1-) Komut istemini yönetici olarak çalıştırıp, Slmgr.vbs –rearm  komutunu yazarak bilgisayarı yeniden başlatın ve tekrar yapmayı deneyin.

2-) Yine komut istemi üzerinden sfc/scannow ve DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth ve  DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

ve dism komutlarını uygulayın.

3-) Bilgisayar üzerinden allupdate aracını çalıştırın.

4-) Son yöntem ise BIOS üzerine tanımlanmış ürün anahtarını komut istemi üzerinden ortaya çıkarmaktadır. Bunu yapmak için komut istemini yönetici olarak açmanız gerekmektedir. Açtıktan sonra ;

wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey      

Ancak bu komutu kopyala yapıştır ile yazarsanız Invalid Query hatası alabilirsiniz. Bu hatayı alırsanız komut satırına ilk wmic yazıp enter’a tıklayın. Sonra Path kısmından itibaren komutu yazmaya devam edebilirsiniz. Bu komut sayesinde anakarta gömülü ürün anahtarını görebileceksiniz.

Not: Bu komut sadece Windows 8 ve üzeri işletim sistemlerinde çalışır. Windows 7 ve daha eski sistemlerde ürün anahtarı etiket üzerinde yazdığı için kullanıcılar  OEM  ürün anahtarına ulaşabilir.

Keyifli çalışmalar dilerim.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.