Notepad Dark Mode – Karanlık Görünüm

Dark Mode çok sevilen bir özellik haline geldi ki ben de bu tutkunlardan birisiyim. Bilgisayarımda, telefonumda ve tabletimde imkanım olan her uygulamamda dark modu kullanıyorum. Windows’da buna dahil. Windows 10’da da notepad çok kullandığım için beyaz olarak görmek pek hoşuma gitmiyordu ve Notepad Dark Mode için çözüm önerileri aradım ve birkaç alternatif buldum. Sizinle de paylaşmak istiyorum.

Notepad Dark Mode nasıl yapılır?

Bizler, ayarlardan Windows 10’da karanlık modu etkinleştirsek de, geleneksel not defteri uygulaması için malesef ki geçerli olmuyor. Windows 10 bilgisayarınızda karanlık modlu veya siyah temalı bir not defteri (notepad dark mode)uygulaması kullanmak istiyorsanız, bu makale ilginizi çekecektir. İşte karanlık mod tesisi olan en iyi not defteri uygulamalarından bazıları!

Notepad, Windows’ta not almanızı, ilgili verileri kaydetmenizi vb. sağlayan önemli bir yardımcı programdır. Ayrıca basittir ve programcılar için diğer kod düzenleyicileri gibi birçok karmaşık seçeneğe sahip değild. Ancak, bu araçta önemli bir özellik eksik ve notepad dark mode . Düşük ışıklı ortamlarda çok sayıda paragraf yazmanız gerektiğinde oldukça kullanışlık olacaktır. Basit bir ifadeyle, karanlık görünüm veya siyah bir tema göz yorgunluğundan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bunun için, bu üçüncü taraf not defteri uygulamalarını deneyebilirsiniz, sizin için notepad dark mode özelliğini aktif etmiş olacaktır.

Windows 10 için Notepad Dark Mode – Siyah Tema – Karanlık Görünüm

Aşağıdakiler, Windows 10 için karanlık mod veya siyah temalı en iyi not defteri uygulamalarıdır:

Windows 10 için çeşitli not defteri uygulamalarında karanlık temanın nasıl etkinleştirileceğini ve kullanılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Notepad ++

Notepad ++, Windows 10 için ücretsiz ve mükemmel bir kod düzenleyicisidir ve en çok kullanılan not defteri uygulamasıdır ayrıca notepad dark mode desteğini de bize sunuyor!

İlk önce Notepad ++ ‘nızı açın ve menü çubuğunda ayarlar‘ı seçin ve stil yapılandırıcısını seçin.

Notepad ++ ile kullanılabilen birkaç siyah tema vardır. Obsidian adlı temayı seçmeniz gerekiyor. Başka karanlık temaları da deneyebilirsiniz.

Dark Mode Black Notepad for Windows 10

Bundan sonra, Global Stiller> Global geçersiz kılma‘ya gidin, Arka plan rengini tıklayın.

Daha fazla renk’i tıklayın ve şunu kullanın: kırmızı: 43, mavi: 43, yeşil: 43 (0x2B2B2B).

Dark Mode Black Notepad for Windows 10

Global arka plan rengini etkinleştir seçeneğini işaretleyin ve Kaydet ve Kapat düğmesini tıklayın.

Şimdi siyah temayı Notepad ++ pencerenizde bulmalısınız. Arka planın rengini değiştirebilirsiniz. Bunun için arka plan rengi penceresini açmanız ve gereksinimlerinize göre bir şey seçmeniz gerekir.

Black Notepad

Windows 10 için yerel Not Defteri uygulamasının arayüzünü beğendiyseniz ve karanlık temayı almak istiyorsanız, bu aracı kontrol etmelisiniz. Windows 10 için geleneksel not defteri’nin bir kopyası olan Siyah Not Defteri ile tanışın. Seçenekler hemen hemen aynıdır ve bu yüzden geçiş yaparken herhangi bir sorun yaşamamanız gerekir. Bu arada Microsoft’a ait bir yazılımdır ve yine bize notepad dark mode seçeneğini sunuyor…

Özelleştirmeyle ilgili çok fazla seçenek yok, ancak yazı tipi rengini değiştirebilirsiniz. Varsayılan metin rengi olan beyaz kullanmak yerine onları yeşile çevirmek mümkündür. Sistem gereksinimleri hakkında konuşurken, Windows 10 Build 15063.0 veya daha üstü sürümden indirebilirsiniz. Microsoft Store’da mevcut olduğu için uygulamayı açabilir ve arayabilirsiniz. Alternatif olarak, Microsoft Store’dan edinebilirsiniz.

Black Notepad by WinTools

Black NotePadby WinTools, karanlık mod işlevselliği ile birlikte gelen Windows 10 için taşınabilir bir Not Defteri alternatifidir. Yardımcı programın aksine, yukarıda belirtildiği gibi, birçok seçenek içerir. Örneğin;

  • Yazı tipini değiştirme
  • Yazı tipi rengini değiştirme
  • Arka plan rengini değiştirme
  • Bir renk profili oluşturma ve gerektiğinde kolay uygulama
  • Google, Bing veya DuckDuckGo ile içeriden arama yapma
  • Ve dahası…

Tüm bu seçenekleri üstteki gezinme çubuğunda bulabilirsiniz. Kesin olmak gerekirse, listede belirtilen her şeyi açıklamak için görünüm menüsünü ziyaret etmeniz gerekir. Bilgileriniz için, “beyaz” ı arka plan rengi olarak ayarlayabilir ve Windows 10 için varsayılan not defteri uygulaması gibi arayüzün tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz. Yine hatırlatmak gerekirse, notepad dark mode olarak kullanmak burada da mevcut. Zaten ekranda da bunu görebiliyorsunuz.

Windows 10/8/7 ile uyumludur ve resmi web sitesinden indirebilirsiniz.

Bu araçlar, Windows 10’da siyah bir not defteri almanıza yardımcı olmalıdır.

OneNote Nedir?

Ek olarak hatırlatmakta da fayda gördüğüm farklı bir araç daha var. Notepad dediğimiz şey anlık notlarımızı hızlı almak için belki güzel olabilir fakat geçmişe yönelik herşeyi göreyim derseniz burada sakın OneNote’u es geçmeyin derim. OneNote nedir sorunun cevabını da bu makalemde bulabilirsiniz.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.