MultiPoint Server

MultiPoint Server Nedir ?

Eğitim kurumları için daha az maliyetli daha pratik bir çözüm olan Windows MultiPoint Server 2012, eş zamanlı olarak bir çok kullanıcının aynı bilgisayarı kullanmasını sağlar. Dolayısıyla kullanıcılarda sadece monitör, fare ve klavye yer alır ve hepsi Windows MultiPoint Server’a bağlanarak sanki kendi bilgisayarlarıymıs gibi işlem yaparlar.

MultiPoint Server Standard vs. Premium

multipointserverlisanslari

*Bağlı uçbirimlerin asıl sayısı host bilgisayar donanımının kapasitesine (CPU, hafıza, vs), uçbirim donanım konfigürasyonu (PCI-E veya USB) ve kullanım iş güçlerine bağlıdır. MultiPoint Connector kullanılarak Windows MultiPoint Server 2012’ye bağlanacak PC sayısında limit yoktur.

Windows MultiPoint Server Volume Licensing Model

Windows MultiPoint Server 2012’ye erişen her cihazın veya kullanıcının Windows MultiPoint Server CAL ve Windows Server CAL’ı olmalıdır. Windows MultiPoint Server’ın Windows 7 veya Windows 8’i yönetmek için kullanıldığı durumda sadece Windows Server CAL gereklidir, Windows MultiPoint Server CAL’a ihtiyaç yoktur. Windows MultiPoint Server CAL sadece bir Windows MultiPoint Server masaüstüne erişim olduğunda gereklidir.

Windows MultiPoint Server OEM

Windows MultiPoint Server 2012’ye erişen her cihazın veya kullanıcının Windows MultiPoint Server CAL’ı olmalıdır.

MultiPoint Server yeni bir donanım satın alımıyla aşağıdaki yollarla temin edilir:

  • Windows MultiPoint Server Standard: OEM
  • Windows MultiPoint Server Premium: OEM and Academic OEM

Windows MultiPoint Server 2012 1:1 Computing Senaryo

Her öğrencinin kendi Windows 7 veya Windows 8 tabanlı bir PC’si olduğu durumda – desktop, laptop veya tablet – enstitünün veya öğrencinin kendine ait olmasına bakılmaksızın, her PC için Windows MultiPoint Server CAL gerekmez. Sadece Windows Server CAL yeterlidir. Ayrıca bu senaryoda Windows MultiPoint Server 2012’ye bağlanacak PC sayısında limit yoktur. Örneğin, tek bir Windows MultiPoint Server 2012’nin yapılandırılıp 30 adet Windows 8 tablet veya laptopa dağıtıldığı durumda aşağıdaki lisanslar yeterlidir:

  • 1 adet Windows MultiPoint Server 2012
  • 30 adet Windows Server CAL 2012

Windows Server İşletim Sistemiyle Çoklu Kullanıcı Senaryosu

Windows MultiPoint Server çoklu kullanıcı çözümüne izin verirken, Windows Server işletim sistemi de Remote Desktop Services ve diğer teknolojilerini kullanarak çoklu kullanıcı çözümü sağlar. Windows Server’a erişen her cihazın veya kullanıcının Windows Server CAL ve Remote Desktop Services CAL’ı olmalıdır. Sunucuya uzaktan yapılan erişim için kullanılan teknolojinin ne olduğuna bakılmaksızın (Microsoft Remote Desktop Services veya 3rd party), RDS CAL gereklidir.

Windows Client İşletim Sistemiyle Çoklu Kullanıcı Senaryosu

Yazılımın lisanslı bir kopyasına eş zamanlı olarak erişmek için çoklu kullanıcıya izin verilmez.

Windows Client işletim sisteminin eş zamanlı olarak paylaştırılmış kullanımına izin veren bir lisanslama koşulu yoktur.

Mevcut lisanslama koşulları kapsamında; Windows 7, Windows Vista® veya Windows XP kullanan her host bilgisayarı veya erişim cihazının OEM, FPP veya nitelikli işletim sistemine sahip Volume Licensing Upgrade kapsamında satın alınmış kendine ait Windows client işletim sisteminin olması zorunludur.

Çoklu Kullanıcı Ortamında Microsoft Masaüstü Uygulaması Lisanslaması

Microsoft, PC uygulamalarını cihaz başına temelinde lisanslar. Bu, her masaüstü PC üzerinde olan veya erişilen ürün için bir lisans alınması gerektiği anlamına gelir. Microsoft masaüstü PC uygulamaları paylaştırılmış ortamlarda kullanıldıklarında, çoklu kullanıcı sisteminde masaüstü PC programına uzaktan erişen her bir cihaz (masaüstü PC, thin client, vs) için bir lisans temin edilmelidir. Bu lisans erişilen programın suit/sürüm, bileşenler, dil ve versiyonuyla eşleşmelidir.

Örneğin;

Ürün (veya süit): Microsoft Office Standard 2013 ve Microsoft Office Professional Plus 2013 birbirinden farklı ürünlerdir (suitlerdir). Office Standard 2013 ile lisanslanmış bir masaüstü PC Office Profesional Plus 2013’e uzaktan erişip kullanamaz.

Bileşenler: Erişilen cihaz (masaüstü PC, thin client vs) için bir suitin (örneğin Office suiti) lisansı, uzaktan erişilen Microsoft Office suitinin bileşenleriyle tamamen aynı olmalıdır.

Dil: Microsoft Office suitinin İngilizce/çoklu dil versiyonu, Microsoft Office suitinin tek dil ile lisanslandığı bir masaüstü PC’den uzaktan erişim sağlayamaz. Aynı şekilde Microsoft Office Multi-Language Pack 2013’ün lisanslı bir kopyasına uzaktan erişim Office Multi-Language Pack 2013 ile lisanslanmış bir masaüstü PC gerektirir.

Versiyon: Microsoft Office 2013 ve Microsoft Office 2010 birbirinden farklı versiyonlardır. Microsoft Office 2010 ile lisanslanmış bir masaüstü PC’den Microsoft Office 2013 sistemine uzaktan erişim sağlanamaz.

Windows Server Remote Desktop Services kullanan bir firmada bir Microsoft masaüstü uygulamasına uzaktan erişim yapılıyorsa, uygulamaya erişen her masaüstü PC’nin ayrı bir masaüstü uygulaması lisansı olması gerekir.

close
Güncel yazılarımı sana da paylaşmamı istersen, aşağıdaki bilgileri doldurarak abone olabilirsin.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir