Kayıt Defteri Anahtarı Oluşturma ve Değiştirme Nasıl Yapılır?

Merhaba Arkadaşlar,

Bazı makalelerimde kayıt defteri(regedit) üzerinden bazı şeyleri değiştirmenizi veya yeniden oluşturmanızı istemişimdir. Bilmeyen arkadaşlarım için aşağıda resimli olarak basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Bu resimler tamamen her makale için değişiklik gösterir ve sadece öğretme amacıyla yayınlanmıştır. Regedit üzerinden değiştimeniz gereken yolu kesinlikle karıştırmayın.

Öncelikle klavyenizde sol alt köşede bulunan Windows simgeli tuşa ve R harfine aynı anda basarak çalıştırı açıyoruz veya arama menüsünden çalıştır diye aratarak burayı bulabilirsiniz.  Daha sonra açılan pencere içerisine aşağıdaki gibi ” regedit ” yazarak tamam’ı tıklıyoruz.

regedit

 

Öncelikle aşağıdaki gibi bir onay kutusu gelebilir, gelirse onaylayın.;

 

kullanici denetimi

Daha sonra aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Biraz karışıktır ve fazla kurcalamaya gelmez, bilmediğiniz veya önerilmeyen yerlerde değişiklik kesinlikle yapmayın.

kayit defteri ana ekran

Kullanımı ise aşağıdaki gibi olacak. Gördüğünüz gibi sarı klasöre benzeyen simgeler vardır. Ben size makalelerimde aşağıdaki gibi yollar vereceğim;

HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoft

Örneğin yukarıdaki yola gitmek için her arasındaki yazıları tıklayarak yola devam edeceksiniz. Yukarıdaki yol aşağıdaki ekrandır.

kayit defteri kullanımı

OplocksDisabled REG_DWORD = 1 değerini 1 yapalım ;

Bu yolda FreeSpaceCount anahtarında değişiklik yapacağımızı varsayarsak FreeSpaceCount yazısını bulup sağ tıklayacağız ve değiştir yazını tıklacağız ve aşağıdaki gibi bir alan gelecek. Buraya benim verdiğim rakamı gireceksiniz.

ondalik degistir

veya bir isim değiştirmemiz gerekirse yine sağ tıklayıp değiştir dediğimizde aşağıdaki bir alan gelecke ve mavi olan alanı verdiğim yazı ile değiştirmeniz gerekecek.

degS

Son olarak aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz yer kayıt defteri(regedit)’in sol alt köşesindedir. Verdiğim yola doğru olarak gidiğ gitmediğinizi buraya bakarak anlayabilirsiniz.

 

yolu kontrol etme

Buna dikkat etmeniz önemli. Yanlış yerde , farkı bir değişiklik yapmanız işletim sistemini çökertebilir.

Keyifli günler dilerim,

Makale ile ilgili görüş, öneri ve yardım taleplerini bilgi@cangunes.com adresinden bana e-posta olarak iletebilirsiniz. Bana e-posta olarak gönderdiğiniz sorulara elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Yoğun olarak çalıştığım için farklı kanallardan ulaştırdığınız sorularınızı maalesef cevaplayamayacağım.

 

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.