Kablosuz Ağa Bağlanmıyor [ÇÖZÜLDÜ]

Posted by
Merhaba Arkadaşlar,Kablosuz Ağa Bağlanmıyor

Geçmişte karşılaştığım bir problemden yola çıkarak bu makaleyi yazdım. Sizin bilgisayarınız da kablosuz ağa bağlanmıyor ise ve notebook üzerinde Ethernet kablosunu çıkarınca internetiniz gidiyorsa ( Wireless otomatik bağlanmıyorsa ) aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz.

# Bilgiasarın Wireless özelliğini kısayol ile açmak

Bilgisayarınızın Wireless özelliğini kapatmış olabilirsiniz. Bilgisayarnızın kablosuz özelliğinin fizisel olarak açık olup olmadığını kontrol edin. Genellikle laptoplarda FN+F8 tuşuna basarak aktif edilebiliyor ama her bilgisayarda değişiklik gösterebilir. Bu tuş kombinasyonunu deneyin, eğer aktif etmiyorsa, internetten kendi bilgisayarınızın modeline göre araştırın ve özelliği o aktif etmeyi deneyin. En çok karşılaşılan problem bu şekilde oluyor.

# Windows Wireless sürücüsünü düzeltme

Yukarıdaki adım sizin için bir çözüm değilse, a aşağıdaki adıma geçebilirsiniz ;

Windows + R tuşuna basak çalıştırı açalım(Çalıştırma açmak) ve içerisinde ” hdwwiz.cpl ” yazıp tamam’ı tıklayalım.

1-hddwiz

Ardından açılan pencerede karşımıza gelen seçenekler içerisinde Ağ Bağdaştırıcıları ( aşağıdaki resimden sarı ile işaretlediğim yeri görebilirsiniz ) Wireless ile ilgili donanımınız görünecektir. Bunun üzerine sağ tıklayıp kaldır diyelim.

2-ağ bağdaştırıcısı

Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar test edelim.

Ayrıca resim içerisinde görünen TAP-Windows Adapter V9 gibi ( farklı isimde olabilir ) simgerisin yanında aşağıda doğru ok işareti olan bir şey varsa sağ tıklayıp etkinleştir diyebilirsiniz.

# Windows Diğer Sürücüleri Güncelleştirme

Bu yaptıklarımıza rağmen hata hala devam ediyorsa bilgisayarınızın özellikle anakart sürücüleri olmak üzere bütün sürücülerini güncelleştirelim. BIOS güncellemesi dahil hepsini yapalım ve tekrar deneyelim.

Bu işlem için DriverBoost gibi programları kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üreticinin sayfasından girip manuel indirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

# Windows Ağ bağdaştırıcılarını komut ile devre dışı bırakma

Windows 8 ve Windows 8.1

Komut İstemcisi yönetici olarak çalıştırılarak sırasıyla aşağıdaki komutları yazalım.

netsh int tcp set heuristics disabled

netsh int tcp set global autotuninglevel=disabled

netsh int tcp set global rss=enabled

Bu işlemlerden sonra bilgisayarı yeniden başlatalım ve tekrar kontrol edelim.

# Windows Ağ bağdaştırıcılarını komut ile devre dışı bırakma

Sorun hâlâ devam ediyorsa ve bilgisayarınız kablosuz ağa bağlanmıyor ise öncelikle format atıp kontrol etmenizi tavsiye ederim. Format bile çözmüyorsa, donanımasl bir sorun var demektir. Ek olarak aşağıdaki makaleleri de kontrol edebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur, keyifli çalışmalar dilerim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir