İnternet Tarayıcısı Nedir? En İyi Web Browserlar

Günlük hayatımızda da artık en çok kullandığımız şey ama çoğu zaman böyle telafuz edince bir garip geliyor değil mi? İnternet Tarayıcısı Nedir? Aslında çok basit ve tek cümleyle anlatmak gerekirse internet tarayıcı web üzerinde bulunan bilgileri ekranınıza getirmek için kullanılan bir sistemdir. Peki biraz daha detayına girelim isterseniz;

İnternet Tarayıcısı Nedir ?

Bir internet tarayıcısı (genellikle tarayıcı olarak adlandırılır veya web tarayıcı), World Wide Web’deki bilgilere erişmek için kullanılan bir yazılım uygulamasıdır. Bir kullanıcı belirli bir web sitesinden bir web sayfası istediğinde, web tarayıcısı gerekli içeriği bir web sunucusundan alır ve ardından sayfayı ekranda görüntüler. Teknik terimi budur. He unutmadan bir de Browser olarak da adlandıran çok kişi var.

İnternet Tarayıcısı Nedir

Bir web browser, arama motoru ile aynı şey değildir, ancak ikisi genellikle karıştırılır. Bir kullanıcı için arama motoru yalnızca Google Arama, Bing veya DuckDuckGo gibi diğer web siteleri hakkında aranabilir verileri depolayan bir web sitesidir. Ancak, bir web sitesinin sunucusuna bağlanmak ve web sayfalarını görüntülemek için, kullanıcının yüklü bir web tarayıcısı olması gerekir.

İnternet Tarayıcı, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere çeşitli cihazlarda kullanılır. 2019’da tahminen 4,3 milyar kişi bir tarayıcı kullandı. En çok kullanılan tarayıcı, tüm cihazlarda % 64 küresel pazar payına sahip Google Chrome ve ardından% 17 ile Safari’dir. Bu ilerleyen dönemde dengeleri değiştirecek Microsoft Edge ile biraz daha dengelenecektir diye düşünüyorum. Çünkü yeni gelen Edge’de web browser dünyasına Chromium tabanlı olarak girdi. İlginç özelliklerinden de daha önce bahsetmiştim.

Hangi internet Tarayıcı Daha iyi?

Bu konuda tartışmaya bence gerek yok, tamamen ihtiyaçlara göre herkes farklı birşey kullanıyor ve daha iyisi diye birşey yok ama daha kötüsü diye bişey var tabii ki 🙂

Web Tarayıcıları Nelerdir?

Dostum bunun cevabını ben de bilmiyorum ama bildiklerimi buraya listeleyeceğim. İhtiyacın olanları indirip deneyebilirsin.

 • Microsoft Edge – Bir numaralı favorim.
 • Internet Explorer – Linkte daha önce çözdüğüm 100’lerce problem var 🙂
 • Chrome – Seveni çok, güvenlik açıklarına dikkat!
 • Firefox – Eskiden en sevdiğimdi fakat son dönemde performansı pek iyi değil.
 • Opera – Oldum olası sevemedim. Bir değişik bir taracıyı ama seveni çok.
 • Aviator – Gerçek bir gizlilik ihtiyacınız varsa bunu kullanabilirsiniz.
 • Citrio – Web browser dan olarak sürekli indirmeyi seven biriyseniz seveceksiniz.
 • Midori – Güçsüz bir bilgisayarınız varsa, fazla kaynak istemeyen bu internet tarayıcısı çok işinizi görecektir.
 • Coowon – Oyun meraklılarına tavsiye edeceğim browser
 • AlienForce – Firefox’un makyajlanmış kasası diyebiliriz. Daha iyi bir performans sunduğu iddia ediliyor.
 • Comodo Dragon veya Ice Dragon – Siber güvenlik şirketi Comodo’un güvenlik için çıkardığı iki farklı internet tarayıcısı. Kişisel gizlilik ve bilgi gizliliği için önemli rol alıyorlar.
 • Torch Web Browser Yukarıda paylaştığım bütün özellikleri bir arada kullamak isterseniz.
 • Maxthon – Çin’lilerin çıkardığı bir web browser. Daha çok Mac kullanıcılarına hitap ediyor. Çin’li olduğunu göz önünde bulundururask herşeyinizi çalıyordur. :)) Virüs de olabilir.

İnternet Tarayıcısı Ne Demek?

Birkaç farklı başlık altında internet tarayıcısı inceledik. İnternet tarayıcısı nedir? Web Browser Nedir? Sorularını artık yanıtlayabilir durumdayız. Bonus olarak da, kullanılabilecek birkaç farklı internet tarayıcısı paylaştık.

Web Browser Hakkında Ek Kaynaklar

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Yorumlar kapatıldı.