Internet Explorer kaldırma ve sürüm düşürme

Yakın zamanda hayatımıza giren Microsoft Edge ile birlikte iyice gözden düşen Internet Explorer kaldırma noktasına gelmiş bulunuyoruz. Ben kaldırmadım. Bilgisayarımda durması herhangi bir performans kaybına da yol açmıyor ama siz isterseniz aşağıdaki adımları uygulayarak kaldırabilirsiniz veya sürüm düşürme işlemini yapabilirsiniz.

Internet Explorer Kaldırma ve Sürüm Düşürme Yapmalı mıyım?

bu makalemde size Internet Explorer nasıl kaldırılır bunu göstermeye çalışacağım. Bu işlemi aslında tavsiye etmiyorum fakat, kullandığınız programlarla uyumsuzluğu veya gözünüze batması gibi durumda bu işlemi uygulayabilirsiniz.


Explorer Nasıl Kaldırılır?

Internet Explorer kaldırma için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz,

  • Öncelikle Çalıştır‘ı açalım
  • Ardından açılan pencereye aşağıdaki gibi appwiz.cpl yazalım ve tamam‘ı tıklayalım.
internet explorer kaldırma - çalıştır

Ardından açılan pencereden Windows özelliklerini aç veya kapat yazısına tıklayalım. Bu menüyü sol üst köşede bulabilirsiniz.

internet explorer kaldırma - windows özellikleri

Windows özellikleri sayfasında Internet Explorer yazısının yanında bulunan işareti kaldırın ve tamam‘ı tıklayın.

internet explorer kaldırma - windows özellikleri

Ardından bileşen kaldırma işlemi (Internet Explorer)başlayacaktır. Bu işlem çok uzun sürmez, bittiğinde de yeniden başlatmanızı isteyecek. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda internet explorer kaldırılmış olacaktır.


Internet Explorer Kaldırma ‘nın zararı var mıdır?

Hayır, Explorer’i kaldırmanın herhangi bir zararı bulunmuyor. İhtiyacınıza uygun olan tarayıcıyı kullanabilirsiniz.


Internet Explorer eski sürümü kullanma şansım var mı?

Windows 8 veya üzeri bir işletim sistemi kullanıyorsanız, maalesef kullanamazsınız sadece en güncel sürümü kullanabilirsiniz.

Internet Explorer kullanan bazı Windows 7 kullanıcıları , bir problem yaşadığında sürümü kaldırıp tekrar kurabilir veya yeni sürümü yüklerken hata alıyor olabilirsiniz. Bu durumda yüklü güncelleştirmeler içerisinden kaldırmanız gerekir. Internet Explorer Kaldırma Windows 7 ve eski sürümleri kullanıyorsanız CMD ile eski sürümü yükleyebilirsiniz.

Öncelikle Explorer sürümlerini güncelleştirmeler üzerinden kaldırmayı deneyin.

  • Windows 7’de çalıştır’ı açıp control update yazarak güncelleştirme alanına gidin.
  • Ardından yüklü güncelleştirmeler yazısına tıklayın.
  • Bu alandan Explorer 10, gibi yazan güncelleştirmeleri kaldırmanız yeterli olacaktır.

Windows 7 Internet Explorer sürümleri yüklü güncelleştirmeler listesinde yoksa ve sistemden kaldırılması gerekiyorsa aşağıdaki adımları yapabilirsiniz Ayrıca her kaldırdığınız güncelleştirme için yeniden başlatma gerekmektedir. Bunun dışında bu işlemi CMD ile de yapabiliriz. Bu işlem için öncelikle CMD Yönetici olarak çalıştırma adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim.

CMD yönetici olarak çalıştırmayı öğrendiysek aşağıdaki adımlara geçebiliriz,

Internet Explorer 9 düşürme

FORFILES /P %WINDIR%servicingPackages /M Microsoft-Windows-InternetExplorer-*9.*.mum /c “cmd /c echo Uninstalling package @fname && start /w pkgmgr /up:@fname /quiet /norestart”

Internet Explorer 10 şürme;

FORFILES /P %WINDIR%servicingPackages /M Microsoft-Windows-InternetExplorer-*10.*.mum /c “cmd /c echo Uninstalling package @fname && start /w pkgmgr /up:@fname /quiet /norestart”

 Internet Explorer 11 Düşürme;

FORFILES /P %WINDIR%servicingPackages /M Microsoft-Windows-InternetExplorer-*11.*.mum /c “cmd /c echo Uninstalling package @fname && start /w pkgmgr /up:@fname /quiet /norestart”

Bu komut çalıştırıldıktan sonra güncelleştirmeleri tekrar denetleyin. Explorer güncel sürümleri karşınıza gelecektir.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.