InPrivate ve Konuk arasındaki fark Edge – Chrome

Bu makalemde, Edge Inprivate ve Konuk arasındaki fark nedir bundan bahsedeceğim ama öncesinde, Microsoft Edge Chromium tabanlı ve çok yönlü bir tarayıcıdır. Chromium tabanlı olmasından dolayı, sunduğu özelliklerin ve uyumluluğun sayısıyla, bu gerçekten yararlı ve Microsoft güvencesi ile. Chrome mağazasından çeşitli uzantılar, temalar, çoklu kullanıcı desteği, cihazlar ve hatta platformlar arasında senkronizasyon yetenekleri getiren bir yapısı bulunuyor. Microsoft hesabı girişi, Gizli Mod ve daha fazlası gibi özellikler, bir kullanıcının ihtiyaçlarını uyarlamayı ve buna göre çalışmayı süper yararlı ve esnek hale getiriyor. Google Chrome çoğu zaman bilgisayarın diğer işlevlerini yavaşlatan bir bilgisayarın kaynaklarında gezinmekle suçlanır. Ama kullanmayı tercih edenler yine de kullanıyorlar. Büyük bir uzantı deposu gibi özellikler, Microsoft Edge ile birlikte bunlar biraz daha stabil hale geldi.

Edge Inprivate ve Konuk arasındaki fark

Bugün, bu Microsoft Edge Inprivate ve konuk arasındaki fark nedir buna bakacağız. Bizi nasıl etkiler bunu da tartışacağız. Bu özelliklerin her birinin işleyişini ayrı ayrı listeleyerek başlayalım.

Konu Modu ve Gizli Mod, Edge’de geçici tarama modlarıdır. Konuk kullanıcı birincil kullanıcının göz atma geçmişini göremez. InPrivate mod, birincil kullanıcının tarama geçmişini saklamadan göz atmasına olanak tanır. Edge Inprivate ve konuk arasındaki fark en büyük şekilde bu.

Edge Konuk Modu Nedir?

Birçok işletim sistemi çoklu kullanıcı oturum açma desteğine sahiptir; Microsoft Edge’in de benzer bir özelliği var. Ancak bu, Konuklar veya tarayıcının geçici kullanıcıları için ek bir destek ile birlikte gelir.

Konuk penceresini açmak için, kullanıcı simgesini tıklayın ve ardından Konuk olarak göz at penceresini seçin.

Konuk Modu, Edge’in tarama etkinliğinizi kaydetmesini durdurur, ancak aşağıdaki etkinlik yine de başkaları tarafından görülebilir:

  • Ziyaret ettiğiniz web siteleri
  • Kullandığınız ağı kimler yönetiyorsa
  • İnternet servis sağlayıcınız.

Daha önce söylediğim gibi, bu sadece tek bir oturum için geçerli olan geçici bir kullanıcı profilidir. Bu özelliği kullanmak, yeni bir kullanıcı profili oluşturmak ve oturum bittiğinde tüm verilerini silmek gibidir. Microsoft Edge’de Konuk Modu’nu kullanan kullanıcı, başka bir kullanıcı için depolanmış verilere erişemez veya Microsoft Edge’deki varsayılan arama motoru hariç büyük ayarları değiştiremez ve bu da kendi Konuk oturumu için geçerlidir.

Microsoft Edge InPrivate Mode Nedir?

Bu özellik bütün tarayıcılarda mevcut ve kullanılabilir durumda. Geçmişin görünmesini istemediğiniz durumlarda kullanabilirsiniz. İsimleri farklı olsa da aynı mantıkla çalışır.

InPrivate Mod özelliği, Microsoft Edge kullanıcı hesabınızla bilgisayarınızda depolanan bilgilere erişmenize yardımcı olur. Ancak buradaki vurgulama faktörü, gizli moddayken oluşturduğunuz verilerin hiçbir şekilde korunmayacağıdır. Açmak için Ctrl + Üst Karakter + N tuşlarına basın.

Bu iki özellikten herhangi birini kullanmak, yalnızca yerel olarak çalıştıkları için bir ağdaki etkinliğinizi gizlemenize yardımcı olmaz. Inprivate Modu kullandığınızda;

  • Edge, tarama geçmişinizi ve verilerinizi kaydetmez
  • İndirdiğiniz dosyalar ve oluşturduğunuz yer işaretleri saklanır
  • Etkinliğiniz ziyaret ettiğiniz web sitelerinden, işvereninizden veya okulunuzdan veya servis sağlayıcınızdan gizlenmiyor.

InPrivate ve Konuk modundan Hangisini kullanmalıyım?


Değişir! Başka birinin bilgisayarını veya başka birinin bilgisayarınızı kullanırken Konuk Modunu kullanmayı seçebilirsiniz.

Oysa, verileri bilgisayarda kaydedilip saklanmadığını bulamadığınız Microsoft Edge’de bazı çalışmalar yapıyorsanız Gizli Mod’u kullanabilirsiniz.

Bu kadar basit.

Birden çok kişi tarafından kullanılan bir bilgisayar kullanıyorsanız, ancak verilerinizin cihazlar arasında depolanmasını ve kullanılmasını istiyorsanız, Google Chrome’da kendiniz için ayrı bir kullanıcı hesabı oluşturmanız ve yalnızca bunu kullanmaya devam etmeniz gerekir.

Microsoft Edge Inprivate ve Konuk arasındaki fark bu kadar açık.

Umarım hâlâ Explorer kullanıp kendinizi yormuyorsunuzdur. Explorer artık yerini Microsoft Edge’e bıraktı.

Ek Kaynaklar:

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Yorumlar kapatıldı.