Hangi Windows Sürümünü Kullanıyorum?

Hangi Windows sürümünü kullanıyorum? Yüklü Windows 10 sürümü nasıl kontrol edilir? Bilgisayarınıza yüklediğiniz Windows işletim sisteminin hangi sürümünü ve derlemesini bulmanız gerekiyorsa, bunu Ayarlar, WinVer veya CMD aracıyla yapabilirsiniz.

WinVer kullanılarak Windows sürümünü öğrenme

Bu arada kısaca bahsetmek gerekirse; bu çalıştırdığımız WinVer, Windows işletim sisteminin içinde gelen ve System32 klasörünün içinde bulunan Windows Version Report adlı bir bileşendir. System32 klasörünün altında winver.exe olarak da bulabilirsiniz.

Görev çubuğu arama kutusuna  veya çalıştır‘a winver yazın ve tamam’a tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak ekranınıza.

WinVer

Örneğin, ben şuanda Windows 10’un 2004 sürümünü kullanıyorum ve Windows derlemesi ise 19041.264 olarak işaretlenmiş. Bu benim kullandığım Windows’a ait sürüm bilgileri. Eğer bilgisayarınızda eski sürüm bir Windows kullanıyorsanız güncellemeniz gerekebilir.

Bu arada kısaca bahsetmek gerekirse; bu çalıştırdığımız WinVer, Windows işletim sisteminin içinde gelen ve System32 klasörünün içinde bulunan Windows Version Report adlı bir bileşendir. System32 klasörünün altında winver.exe olarak da bulabilirsiniz.

Ayarlardan Windows versiyonunu görebilir miyim?

Evet, bu da ikinci adımımız.

  1. WinX menüsünü açın ya da aramaya ayarlar yazın ve menü’ye girin.
  2. Sistem bölümüne girin
  3. Hakkında alanına geçin.
  4. Alt kısımda Windows Özellikleri başlığı altında Windows sürümünüzü göreceksiniz.
Hangi Windows Sürümünü Kullanıyorum ayarlar

Komut satırı ile Windows Versinonu bulma

Hangi Windows sürümünü kullanıyorum konusu için, son olarak da bir CMD komutundan bahsedeceğim. İsterseniz PowerShell ile de kullanabilirsiniz. Daha önce hiç CMD kullanmadıysanız CMD Yönetici olarak çalıştırma adlı makalemde detaylı bilgisini bulabilirsiniz. CMD’yi yönetici olarak açtıktan sonra, systeminfo yazıp enter’a basın.  Aşağıdaki işaretlediğim alanda Windows sürümünüzü göreceksiniz.

Hangi Windows Sürümünü Kullanıyorum systeminfo

Bunların arasında en kolayı bana her zaman WinVer geldi. Bence siz de onu kullanabilirsiniz.

Ek olarak Microsoft’un hangi Windows sürümünü kullanıyorum konusu ile ilgili güzel de bir makalesi var. Bu makalede, kullandığınız sürüme ait olan güncelleştirme ile hangi problemler çözülmüş veya güvenlikle ilgili hangi önlemler alınmış bu tarz bilgiler mevcut.

Bir de Release Information sayfası var. Bu sayfada ise Windows sürümünü ne zaman çıkmış, bilinen problemler nedir ve gelecek özellikler nedir gibi bilgilere erişebilirsiniz.

close
Güncel yazılarımı sana da paylaşmamı istersen, aşağıdaki bilgileri doldurarak abone olabilirsin.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir