Gruba gönderilen mailler gönderene de düşüyor.

Gruba gönderilen mailler gönderene de düşüyor.

Merhabalar, Office 365’te Gruba gönderilen mailler gönderene de düşüyor. Bu durumu engellemek için bir kural yazmamız gerekmektedir. Oldukça basit bir kuralla bu sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Gruba gonderilen e-postalarda grupta kişinin kendisi de varsa, mailin tekrar kişiye düşmemesi sağlanabilir mi ?

İşlemi yapabilmemiz için Office 365’te kullanıcının OWA’sına bağlanıp bir kural oluşturmamız gerekiyor. Tabii ki, aynı kuralı Outlook uygulaması üzerinden de yapabilirsiniz, fakat her kullanıcıda Outlook uygulaması olmadığından dolayı ben OWA kısmını sizinle paylaşacağım.

İşlemi yapmak için aşağıdaki adımları uygulayalım;

  1. Kullanıcının OWA’da (https://outlook.office.com/owa/) oturum açmasını sağlıyoruz.
  2. Sağ üst kısımdaki dişli ikonuna tıklayarak “Ayarlar“a gidiyoruz ve “Uygulama Ayarları” başlığı altında “Posta“yı tıklayarak ilerliyoruz.
  3. Gelecek ekranda, “Posta > Otomatik İşleme > Gelen Kutusu ve Süpürme Kuralları” menülerinde ilerliyoruz.
  4. Gelen ekranda “+” ikonuna tıklayarak ve ilettiğim ekran görüntüsünü referans alarak kuralı oluşturuyoruz. Dikkat etmemiz gereken noktalar, “Bu kişiden alındı” alanında kullanıcının kendisinin, “ve şu kişiye gönderildi” alanında da üyesi olduğu grubun seçilmesi olacaktır.
Gruba gönderilen mailler gönderene de düşüyor

Ekran görüntüsünde örneğini gönderdiğim şekilde, kullanıcının OWA’sında oluşturacağınız bir kural ile istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Office 365 kural oluşturma (Transport Rule) hakkında detaylı bilgiyi bu makalede bulabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur, keyifli çalışmalar dilerim.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.