Exchange Server 2010 Send Connector Oluşturma

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalemde Exchange 2010 Send Connector oluşturmayı paylaşacağım. Öncelikle Send Connector Nedir?

Send Connector, transport sunucularından çıkan maillerin iletilmesi için geçtiği yoldur. Exchange server otomatik olarak kurulduğu anda bir send connector oluşturmaz.Send connector oluşturmuyor dedik, daha doğrusu oluşturur fakat bunu yönetemezsiniz. Dışarısı ile iletişime geçebilmeniz için bunu kendiniz oluşturmanız gerekir. Çünkü Send Connector’un kendine özgü konfigürasyonları bulunuyor. Kendinize uygun olanla ilerleyebilirsiniz.

Send Connector Nasıl oluşturulur? (Exchange 2010)

  • Öncelikle Exchange Management Consol’u açıyoruz.
  • Organization Configuration altında bulunan Hub transporta tıklıyoruz.
  • Üst menide bulunan Send Connectors’u tıklıyoruz.
  • Ardından sağ tıklayıp New Send Connector diyoruz.

Makine tarafından oluşturulan alternatif metin: Microsoft Exchange Microsoft Exchange On-premises (e Organization Configuration Mailbox Hub Transport I Hub Server Configuration Mailbox Client Access Hub Transport Unified Messaging Recipient Configuration Mailbox Distribution Group Mail Contact Disconnected Mailbox Move Request Toolbox Hub Transport Remote Domains Accepted Domains E-mail Address Policies Transport Rules Journal Rules Send Connectors on in this view. Edge Subscriptions Global Settings Create Filter Name ransport Status New Send Connector.. Export List.. Refresh 3- New Send Connector

İlk menüde bize send connector type seçmemizi istiyor. Bundan bahsedelim;

  • Custom: Bu seçenek bize Exchange Server kullanmayan sistemlere bağlanmak için kullanılır.
  • Internal: Bu seçenek şirketinizde/ortamınızda başka bir transport server varsa buraya mail göndermek için oluşturulur.
  • Internet: Bu seçenekte internette bulunan herhangi bir kullanıcıya mail göndermek için oluşturulur.
  • Partner: İş ortaklarınız için oluşturduğunuz özel bir sisteminiz varsa bu ortamdan trusted olarak mail göndermi sağlamak için oluşturulur.

Yapımda hiçbirşey yok ve sıfırdan kurduğum için ben internet olanı seçiyorum. Çünkü dış dünya ile iletişime geçmem gerekiyor.

Makine tarafından oluşturulan alternatif metin: New Send Connector Introduction Address space C] Network settings D New Connector Completion Introduction This "izard helps you create a new Send connect0L After you create the Send connector, right-click it in the work pane and then click Properties to configure other properties that aren't shown in this "izard ESConnector Select the intended use for this Send connector: Custom Custom Internal Internet Partner ___JÜEZ Cancel

Address Space sekmesinde ise bize nerelere mail göndermek istediğimizi soruyor. Eğer sadece belli domainlere göndermek istiyorsanız onları tek tek eklemeniz gerekiyor. Eğer dış dünyaya açık şekilde mail göndermek istiyorsanız Address Space kısmına * koyun. Include all subdomain seçeneğini seçerek subdomainler de dahil olmak üzere mail göndermek istediğimizi seçiyoruz ve address space önceliğini belirliyoruz.. Daha sonra ok diyip kapatalım.

Altta bulunan scoped send connector seçeneğini işaretlemiyorum çünkü eğer bu seçeneği işaretlersem forest üzerinde bulunan bütün Exchange Server’lar bu send connector’ü kullanarak mail gönderimi sağlayabilir. Eğer sadece belli server’ların bunu kullanmasını istiyorsanız kutucuğu işaretleyip hangi serverların bunu kullanmasını istiyorsanız belirtebilirsiniz.

Network Setting sekmesinde ise eğer gateway kullanmıyorsanız üstteki seçeneği seçip next diyebilirsiniz. Eğer sunucunuz bir gateway’e bağlı olarka çalışacaksa alttakini seçip yapılandırmanızı ona göre yapmanız gerekecek. Benim yapımda bir gateway yok bu nedenle use domain name system seçeneğini seçerek devam ediyorum. Bu şekilde otomatik yapacaktır ama siz farklı bir DNS Server’ı kullanmak istiyorsanız en altta bulunan Use the External DNS lookup settings on the transport server seçeneğini seçerek devam edebilirsiniz.

Aşağıdaki seçenekte ise hangi hub transport serverların bu send connector’u kullanacağını seçiyoruz.

Bütün ayarlarımızı yaptıktan sonra en son sekmede bize oluşturmak kalıyor. New diyoruz ve oluşturmaya başlıyor.

Oluşturduktan sonra ise Finish diyoruz ve kapatıyoruz. Bu işlem de zaten burada sonlanıyor.

Umarım faydalı olmuştur.

Keyifli çalışmalar diliyorum.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.