Exchange Online Protection (EOP) Nedir?

Microsoft 365 makale serimize Exchange Online Protection Nedir? konusuyla devam ediyorum. Bu konuyla ilgili olan diğer makaleleri de yazının içine ufak ufak iliştireceğim. EOP olarak kısalttığım noktaları da ismin kısa hali olduğunu anlayabilirsiniz.

Bütün bir makaleye ihtiyacı olmayanlarlara özel tek cümleyle özetlemek gerekirse EOP; Kurumunuzu istenmeyen postalardan ve kötü amaçlı yazılımlardan korumak adına tasarlanmış bir güvenlik hizmeti. Herhangi bir Exchange Online içeren bir Office 365 paketi aldığınızda bunu da satın almış oluyorsunuz. Ekstra bir satın alma gerektirmiyor. Eğer isterseniz On-Prem exchange için ayrıca satın alabilirsiniz.

Exchange Online Protection Nedir?

Exchange Online Protection, gereksiz, spam, istenmeyen posta türlerini ve kötü amaçlı yazılımları tespit edip ilk elden size/son kullanıcılarınıza bu postaları göndermemeyi hedefleyen bir güvenlik yazılımıdır. Bunu da birkaç farklı başlık altında incelemek gerekiyor, birisini de detaylandıracağız.

 • Microsoft’a göre şüpheli olan gereksiz e-postaları size hiçbir şekilde bildirmeden engeller.
 • Gereksiz olduğu e-postaları karantinaya alır veya kullanıcının gereksiz posta kutusuna gönderir.
 • Gelişmiş bir yönetim paneli de mevcut. İhtiyaçlarınıza göre kendiniz de kurallar oluşturup, spam filtrelerini genişletebilirsiniz.
Exchange Online Protection Mimarisi

Exchange Online Protection ile neler yapılabilir?

EOP ‘la On-Prem ya da Office 365 ile gelen Exchange‘nin e-posta güvenliğini sağlayabilirsiniz. Detayına geleceksek olursak aşağıdaki adımları uygulayabiliriz;

 • Malware Filter’la zararlı yazılımları engelleyebilirsiniz.
 • Connection Filter’la IP bazlı kurallar oluşturabilirsiniz.
 • Spam Filter’la domain bazlı kurallar oluşturabilirsiniz. Gelişmiş yetkiler de mevcut.
 • Outbound Spam’la gönderilen e-postalar için spam policy ler oluşturabilirsiniz.
 • Quarantine kısmından ayarladığınız policylere göre engellenen postaları takip edebilir/onaylayabilirsiniz.

Genel hatlarıyla başlıklar halinde yazdım, kısaca detaylarından bahsedeceğim ama detayları için makaleleri ayrıca yazacağım.

Exchange Online Protection Architecture

Protection sayfasında konumlandırılan ve Threat Management altına konumlandırılan bu hizmeti biraz daha yakından tanıyalım.

Malware Filter Nedir?

Exchange Online Protection içinde bulunan Malware Filter gelen e-postaların içindeki dosyaları kontrol etmeye yarayan bir hizmet. Malware Filter dosya içeriğini taramaz. Bu işlemi Microsoft Defender for Office 365 ile yapabilirsiniz. Burada ise belirlediğiniz dosya türlerini engelleyebilir, izin verebilirsiniz veya bir policy ile ne yapılması gerektiğine karar verebilirsiniz. Bir de Anti-Spam ayarları var, hızlıca onlara da bakalım;

Connection Filter Nedir?

Exchange Online Protection ‘la gelen Office 365 connection Filter özelliği ise, size IP bazlı engelleme yapma imkanı tanıyacaktır. Yani belirlediğiniz IP adresinden gelen -postaları engelleyebilir veya size gelen e-postalar bir şekilde Office 365 sunucusuna takılıyor ve siz gönderen IP adresini önemli görüyorsanız izin verebilirsiniz.

Spam Filter Nedir?

Exchange Online Protection ile gelen en önemli özelli ise Office 365 Spam Filter. Bu hizmetle birlikte, sunucunuza gelen e-postaların içeriklerine veya göndericiye, hatta domain adına göre engellemeler yapabileceksiniz. Engellediğiniz içeriklerin ne olacağına karar verebilir hatta bunlara otomatik bir retention policy de yazabilirsiniz.

Outbound Spam Nedir?

Kurumunuzdan gönderilen e-postalarda da zaman zaman spam olabiliyor. Siz farkında olmadan bir kullanıcınız mailing yapabilir veya farkında olmadan kötü amaçlı yazılım vb paylaşabilir. Bu gibi durumlarda, karşı kurumu da korumak ve kendi itibarınızı da zedelememek adına, gönderilen spam maillere Office 365 Outbound Spam Policy ile aksiyon alabilirsiniz.

Quarantine Nedir?

Exchange Online Protection policylerini kullanarak yukarıdaki kurallar yazdığınızda, bu e-postaları engelleyebileceğiniz gibi karantinaya da atabilirsiniz. Hatta şüphelendiği e-postalar varsa bunları kendisi de karantinaya alacaktır. Bu karantinaya alınan mailleri görüntülemek, onaylayarak kullanıcıya ulaşmasını sağlamak veya tamamen engellemek için de bu alanı kullanabilirsiniz.

Exchange Online Protection Kaynakları

Protection sayfasınadan yönetilen bu özellik için birkaç tane de detaylı kaynak eklemek istedim.

 • On-Prem serverinize satın almak isterseniz buradan temin edebilirsiniz.
 • Detaylı bilgilere erişmek için bu bağlantıyı kontrol edebilirsiniz.
 • On-Prem Exchange’de kullanmak isterseniz burayı kontrol edebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur, keyifli çalışmalar.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.