Exchange Online Nedir?

Exchange Online Nedir?

Merhaba Arkadaşlar,

Bir önceki makalemde belirttiğim gibi, sıfırdan giriş yapıyorum Office 365’e. Sıfır olduğunuzu varsayarak Office 365’in temellerinde önce nedir? ve fiyatı nedir? Gibi soruları cevaplamaya çalışacağım.

Bu makalemde size Exchange Online Nedir? Exchange Online Planları nelerdir? Bu soruların cevaplarını paylaşmaya çalışacağım.

Öncelikle Exchange Online nedir? Bundan bahsedelim biraz. Bu makaleyi okuduğunuza göre Exchange Server veya e-posta hizmetlerinden herhangi birisini kullandığınızı tahmin ediyorum. Exchange Online, Exchange Server’ın Microsoft bulut hizmetleri altındaki versiyonudur.

Exchange Server ve Exchange Online arasındaki farklar nelerdir? Sorusunun cevabı da aslında çok düz mantıkla belirtmek gerekirse, Exchane Online, Exchange Server’ın bakım derdi olmayan + log kontrolü yapamadığınız versiyonudur. Kısacası, Exchange Server arayüzünü görebildiğiniz çoğu ayarı aynı şekilde yapabildiğiniz versiyonudur. Bakımı da Microsoft tarafından yapılır. 🙂 Tertemiz iş bence.

Exchange Online’ın, Exchange Server’a göre faydaları ise, 50GB posta kutusu + planlara göre sınırsız online arşiv hakkı vermesi. Mobil/OWA/Outlook sorun yaşamadan kullanabilmeniz. Bunların dışında birçok konuda artılarını bulabilirsiniz ama en can alıcı özellikleri bunlardır.

Exchange Online Planları ise 2’ye ayrılmaktadır ve aralarında birkaç özellik dışında aynı görevi görür.

Aralarındaki farklar ise,

Exchange Online Plan 2’de, Yerinde Saklama + Sınırsız Online Arşiv + Birleşik Mesajlaşma + DLP dir. Bu özellikler Exchange Online Plan 1’de bulunmaz ve geri kalan bütün özellikleri aynıdır. Yani yukarıdaki özellikler eğer işinize yaramıyorsa Exchange Online Plan 1 veya Exchange Online Plan 1 bulunan herhangi bir Office 365 paketi satın alabilirsiniz.

Bu ürünlerin dışında birde kiosk paketi mevcut fakat kimsenin tercih etmemesi gereken bir paket. Bunu kullanacağınıza hosting üzerinden alın daha mantıklı. 🙂 2GB posta kutusu var ve Sadece POP3 veya imap olarak kullanabiliyorsunuz. Tercih etmemenizi tavsiye ettiğiniz için daha fazla detaya girmeyeceğim.

Aşağıdaki sayfalarda detaylı olarak Exchange Plan 1 ve 2 arasındaki farkları görebilirsiniz.

https://products.office.com/tr-tr/exchange/compare-microsoft-exchange-online-plans

Exchange Online Plan 1

Exchange Online Plan 2

Exchange Online Kiosk

Exchange Online için ayrıca satılan ek uygulamalar nelerdir?

Exchange Online Protection, maillerinizi tarayıp spam’ı önlemesi için Exchange Online paketlerinden herhangi birisini kullanmaya başladığınızda otomatik olarak aktif olur. Bu da maillerinizdeki virüslerin büyük kısmını önleyecektir. Fakat unutmayın hiçbir zaman %100 olmayacaktır. Bunu ayrıca Exchange Server’ınız için de satın alıp tanımlayabilirsiniz. Bağlantı aşağıda;

https://products.office.com/tr-tr/exchange/exchange-email-security-spam-protection

Bunun dışında güvenlik için gücünüze güç katabilirsiniz tabii ki 🙂 EOP sadece mailin özelliklerini kontrol ederek geçiriyor fakat siz ekleri vb bilgileri de taratabilir ve kendinize göre DLP oluşturabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şey ATP.

Exchange Online Advanced Threat Protection

https://products.office.com/en-us/exchange/online-email-threat-protection?legRedir=true&CorrelationId=17f95ed7-0b4a-461e-b17d-d70241469474

ATP Local serverınız için kullanmak isterseniz EOP’u da almanız lazım ve bu kullanıcı başına 10 ediyor ortalama. Bu ikisini birden local’de kullanacağınızda Office 365 paketlerinden birine geçmeniz daha mantıklı 🙂

Son olarak Exchange Online Arşiv’den bahsetmek istiyorum. Office 365 sınırsız arşiv hakkı aslında Exchange Online Plan 2 paketlerinde mevcut fakat Plan 1 + arşiv de satın alabilirsiniz. Aşağıdaki ürünü satın alıp kullanıcıya atadığınızda 50GB posta kutusu + sınırsız arşiv hakkı olacaktır.

Exchange Online Archiving

Exchange Online özelliklerimiz bu kadar. Peki 3 adet plandan bahsettik. Peki, hangi Office 365 paketi içinde, hangi Exchange Online Plan’ı var? Birde bunları inceleyelim.

Exchange Online Plan 1 aşağıdaki paketlerden birini satın aldığınızda da kullanılabilir olacaktır.

  • Exchange Online Plan 1 (Tek başına)
  • Office 365 İş Başlangıç
  • Office 365 İş Ekstra
  • Office 365 Kurumsal E1

Exchange Online Plan 2 ise aşağıdaki paketlerden birisini satın aldığınızda gelecektir.

  • Exchange Online Plan 2 (Tek başına)
  • Office 365 Kurumsal E3
  • Office 365 Kurumsal E5

Exchange Online Kiosk paketi ise aşağıdaki şekillerde alınabilir;

  • Exchange Online Kiosk (Tek başına)
  • Exchange Online Kurumsal K1

Aşağıdaki makaleye de ayrıca göz gezdirmenizde fayda var.

https://technet.microsoft.com/tr-tr/library/office-365-plan-options.aspx#Standalone%20services

Exchange Online Planları bu şekile arkadaşlar, umarım yardımcı olmuştur bu makale size

Keyifli çalışmalar dilerim.

close
Güncel yazılarımı sana da paylaşmamı istersen, aşağıdaki bilgileri doldurarak abone olabilirsin.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir