Exchange Online Nedir? Plan Özellikleri ve Farkları

Exchange Online nedir adlı makalem ile serimize devam ediyoruz. Daha önceki makalelerimde Microsoft 365 içinde bulunan Office 365 ürün ailesinden bahsetmiştim. Office 365 ürün ailesinin en önemli hizmeti olan EXO ile yolumuza devam ediyoruz. Eğer sıfırdan araştıramya başladıysanız önceki yazdığım iki makaleyi de okuyabilirsiniz.

Bu makalemde size Exchange Online Nedir? Plan 1 ve Plan 2 arasındaki farklar nelerdir bunlardan bahsetemeye çalışacağım.

Exchange Online Nedir?

Öncelikle Exchange Online Nedir? Bundan bahsedelim biraz. Bu makaleyi okuduğunuza göre Exchange Server veya e-posta hizmetlerinden herhangi birisini kullandığınızı ve geçiş yapmak istediğinizi tahmin edebiliyorum. EXO, Exchange Server’ın Online olan Microsoft 365 bulut hizmetleri altındaki versiyonudur.

exchange online nedir

Exchange Server ile farkı nedir?

Exchange Server ile arasındaki farklar nelerdir? Sorusunun cevabı da aslında çok düz mantıkla belirtmek gerekirse, Exchane Online, Exchange Server’ın bakım derdi olmayan, problemleri ve network planlamasıyla uğraşmayacağınız. Yedeklemesini düşünmenize gerek kalmadığınız bir bulut tabanlı versiyonudur. Gelişmiş log kontrolü yapabilseniz de gün olarak sınırlı olduğunu da söylemek lazım. Kısacası, Exchange Server arayüzünü görebildiğiniz çoğu ayarı aynı şekilde yapabileceğiniz bir sürümüdür. Burada düşünülmesi gereken en önemli alan, alt yapısı sizin elinizde olmadığı için veri yurtdışında tutulması..

Exchange OnlineExchange Server
Bulut tabanlı çalışırOn-Prem sistemdir
Yedeklemesi Microsoft tarafından yapılırYedeklemesini sizin yapmanız gerekir
Bakım Microsoft tarafından yapılırBakımını kendiniz yapmalısınız
Network planlaması için çok detaya girmeniz gerekmezNetwork planlaması için detaylı vakit ayırmanız gerekir.
Güncellemeler MS tarafından yapılırGüncellemelerini kendiniz yapmanız gerekir
Her zaman son sürüm kullanılır.Satın aldığınız sürümün en güncel versiyonunu kullanabilirsiniz.
Abonelik olarak satılırTek sefer lisanslama yapılır
Kullanıcı başına satılır, kullanmadığını iptal edebilirsin.Satın aldığın kadar kullanabilir geri iade edemezsin.

Tabloyu sadece dışarıdan görünen yüzü için ekledim aslında. Çok fazla detay var ama satın alım aşamasında onları bilmeniz yeterli. Ek olarak şunları da ekleyeyim yanına;

EXO’nun, Server’a göre faydaları ise, 50/100GB posta kutusu + planlara göre sınırsız online arşiv hakkı vermesi. Mobil/OWA/Outlook sertifika sorunları yaşamadan kullanabilmeniz. Bunların dışında birçok konuda artılarını bulabilirsiniz ama en can alıcı özellikleri bunlardır.Exchange Online Plan 1 ve Plan 2 özellikleri ve farkı

Exchange Online’nın standalone olarak alabileceğiniz 3 farklı planı bulunuyor. Plan 1, Plan 2 ve Kiosk olarak. Bu paketleri tek olarak alabileceğiniz gibi bir Office 365 paketi içinde de satın alabilirsiniz. Önce tek olarak ürünlere bakacağız ve özelliklerini inceleyeceğiz.

ÖzellikPlan 1Plan 2Kiosk
Mailbox Boyutu50 GB100 GB2GB
Arşiv50 GBSınırsızArşiv Yok
On-Prem Mailbox ArchivingYokDesteklenirArşiv yok
Office 365 DLPYokVarYok
Voice MailYokVarYok

Ben size sadece en belirgin özelliklerini yazdım. Bunun dışında aralarındaki tüm farklarını kontrol etmek isterseniz burada detayı mevcut.

Exchange Online özelliklerini kısaca özetlemek gerekirse; Plan 2’de, Yerinde Saklama + Sınırsız Online Arşiv + Birleşik Mesajlaşma + DLP dir. Bu özellikler Plan 1’de bulunmaz ve geri kalan bütün özellikleri aynıdır. Yani yukarıdaki özellikler eğer işinize yaramıyorsa Plan 1 veya Plan 1 bulunan herhangi bir Office 365 paketi satın alabilirsiniz.


Exchange Online Güvenliği ve Add-On’lar

Düşük paketler için ek özellikleri daha sonradan da satın alabiliyorsunuz. Yani 3 yıllık yaptığınız Exchange Online içeren anlaşmayı bozup yeniden almak veya öyle kullanmak zorunda değilsiniz. Bir de bu add-on olarak veya ek lisans olarak satılabilecek özelliklerden de bahsedeyim.


Exchange Online Protection

Exchange Online Protection, maillerinizi tarayıp spam’ı önlemesi için EXO paketlerinden herhangi birisini kullanmaya başladığınızda otomatik olarak aktif olur. Bu da spam maillerin büyük kısmını önleyecektir. Fakat unutmayın hiçbir zaman %100 olmayacaktır. Bu konuya girmemin sebebi, bunu ayrıca Exchange Server’ınız için de satın alıp tanımlayabilirsiniz. Ayrıca, aşağıdaki Exchange Online Protection makalelerimi de okuyabilirsiniz;


Microsoft Defender for Office 365

Bunun dışında güvenlik için ekstra önlemler almanız gerekiyor. EOP sadece spam mailleri engellemek için kullanabileceğiniz bir güvenlik hizmeti. Fakat gelen e-postalarda veya teams konuşmalarında ya da farklı şekilde size ulaşan belgelerin ve linklerin de güvenliğinden emin olmak istiyorsanız. Sandbox çözümü olarak Microsoft Defender for Office 365’i kullanabilirsiniz. Gelen e-postaları kendi koyduğunuz kurallara göre kontrol edip ve güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Dipnot: Microsoft Defender for Office 365’i On-Prem Exchange serverınız için kullanmak isterseniz EOP’u da almanız lazım ve bunu kullanıcı başına alıyorsunuz. İkisini birden local’de kullanacağınızda Office 365 paketlerinden birine geçmeniz daha mantıklı olacaktır.


Exchange Online Archiving

Son olarak Exchange Online Arşiv’den bahsetmek istiyorum. Office 365 sınırsız arşiv hakkı aslında Plan 2 paketlerinde mevcut fakat Plan 1 + arşiv de satın alabilirsiniz. Burada ki ürünü satın alıp kullanıcıya atadığınızda 50GB posta kutusu + sınırsız arşiv hakkı olacaktır.


Hangi pakette hangi plan var?

Özelliklerinden yeterince bahsettik sanırım. Şimdi, gelelim önemli bir noktaya, 3 adet plandan bahsettik. Peki, hangi Office 365 paketi içinde, hangi Plan var? Birde bunları inceleyelim. Tablo güncel olmayabilir, güncel Microsoft bağlantılarını da hemen altına ekledim. Kaynakları kontrol etmeniz daha doğru olur!

Plan 1Plan 2Kiosk
Tek başına satın alınabilirTek başına satın alınabilirTek alınabilir
M365 Business BasicM365 Enterprise E3M365 F3
M365 Business StandardM365 Enterprise E5O365 F3
M365 Business PremiumO365 Enterprise E3O365 F1
O365 Enterprise E1O365 Enterprise E5
M365 = Microsoft 365 Paketi | O365 = Office 365 Paketi

Exchange Online Planları bu şekilde, güncel halini kontrol etmek için yukarıda paylaştığım bağlantıları ve bu bağlantıyı ve bu bağlantıyı kontrol edebilirsiniz.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.