Exchange 2010 Rollup Kurulumu

Merhaba Arkadaşlar,

Çok zor değil ama bilmeyenler için sadece göstermelik bir makale paylaşacağım. Geçenlerde bir arkadaşım sormuştu nasıl kuruluyor diye. Aslında next next demekten farklı bir durum değil ama Exchange Server 2010 rollup kurulumu nasıl yapılır onu paylaşacağım.

Herşeyden önce kullandığınız backup sisteminiz ile fullbackup almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü rollup kurulumlarında sorun çıkma ihtimalinde tekrar yedekten geri dönmeniz gerekebilir ve Exchange tarafında tek sunucu üzerinde çalışıyorsanız mail kaybı yaşabilirsiniz. Bu nedenle backup almadan kesinlikle rollup kurulumu yapmayın.

Exchange sürümlerine ait bütün güncellemeleri aşağıdaki makalede bulabilirsiniz. Kendinize uygun olanı indirebilirsiniz.

http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/240.exchange-server-and-update-rollup-build-numbers.aspx#H

Her zaman en güncel rollup’ı kurmakta fayda var. Fakat bazı rollupları kurdktan sonra sorun yaşama ihtimaliniz var. Onun için eski sürümlerden birisini de kurabilirsiniz.

Exchange Server Güncellemesi;

Yukarıdaki makaleden güncel versiyonu indirdikten sonra çift tıklayıp çalıştırıyoruz ve önce aşağıdaki ekranla karşılaşıyoruz. Gereksinimleri kontrol ediyor 1-2 dakika kadar sürebilir.

Makine tarafından oluşturulan alternatif metin:
Exchange Server 2010 Service Pack 3 Update Rollup Setup
Welcome to the Setup Wizard for Update
Rollup 13 for Exchange Server 2010 Service
Pack 3 (1<83141339)
Please vvait while the Setup Wizard prepares to guide you through the installation.
The Setup Wizard is checking the system...
< Back
Cancel

Hemen ardından aşağıdaki gibi lisans anlaşması gelecektir. Burada Next diyerek geçiyoruz.

Hemen ardından gelecek ekran bizi yine 1-2 dakika kadar bekletecek. Kurulum için gerekli olan yazılımlar kurulacaktır.

Üstteki ekranın devamı olan durum. Yukarıdaki işlem bittikten sonra aşağıdaki gibi olacaktır ekran. Burada Next diyerek geçiyoruz.

Next dedikten sonra Exchange Server rollup kurulmaya başlayacaktır. Bu benim kullandığım sistemde yaklaşık yarım saat kadar sürdü. Benim sistemim biraz yavaş olduğunu da kabul etmem gerek. 🙂 Sizde de biraz uzun sürecek, sinirlenip yarıda falan bırakmayın. Aman ha!

Bütün kurulum bittikten sonra restart istemeyecektir ama gece bi restart atmanızda fayda var.

Keyifli çalışmalar dilerim.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.