Excel VLOOKUP Formülü | Dizi Formüller

Merhaba Arkadaşlar,

VLOOKUP formülü, veri içinde yatay eksende bulunan bir değerin karşılığına denk gelen veriyi verir. Yani belirtilen kolonda bulunan değerleri tarayarak aranılan değerin doğru veya en yakın olanını bulur, onun bulunduğu satırda istenen kolondaki veriyi döndürür. Detaylı bilgi için: http://office.microsoft.com/tr-tr/excel/HP100704621055.aspx?pid=CH100799991055

vllookup

  • Lookup_value: Aranan değer.
  • Table_array: Değerin aranacağı veri kümesinin bulunduğu alan.
  • Col_index_num: Değerin bulunduğu satırdaki kaçıncı kolondan verinin alınacağını belirtir.
  • Range_lookup: Logical bir değerdir. TRUE ya da FALSE olmalıdır. TRUE en yakın sonucu bulur. FALSE ise kesin değeri bulur. Boş bırakılırsa TRUE olarak çalışacaktır.

Eğer belli bir aralıkta birden fazla kez tekrar eden belli bir değerin en büyüğünü ya da en küçüğünü aramak istiyorsanız, DİZİ formüllerini kullanmalısınız. Dizi formüllerini uzun uzun anlatmak yerine, güzel bir kaynağı paylaşmak isterim: http://office.microsoft.com/tr-tr/excel/HA102284581055.aspx

Daha rahat anlaşılsın diye, örnek bir dosya hazırladım. Max-Min_Degerler.xlsx dosyasını inceleyebilirsiniz. Sheet1 deki değerler arasından Sheet2 de belirtilen spesifik değeri arıyor ve uygulanan formüle göre MAX ya da MIN değerini getiriyor.

 

Umarım faydalı olur.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir