Com Surrogate has stopped working

Posted by

Bilgisayarınızda video içeren klasörleri her açtığınızda COM Surrogate çalışmayı durdurdu hatasını alıyorsanız sorununuzun çözümü için doğru yere geldiniz. Bu hataya bazı codecler veya Divx ve Nero gibi Vistayla tam uyumlu olmayan programlarla gelen COM bileşenleri sebep oluyor. Hata mesajı İngilizce sürümlerde şöyle (Kusura bakmayı Türkçe bir mesaj bulamadım eğer bulan olursa bana gönderirse sevinirim):

COM Surrogate Çalışmayı Durdurdu Hata Mesajı

Sorunun çözümüne gelirsek; aslında bu sorunun birkaç çözümü var sizin için hangisinin uygun olduğu ise tamamen hatanın nedenine bağlı. Bu hataya sebep olan programlardan en çok bilinenleri Divx ve Nero ama tab, bu hataya neden olan başka programlar da mevcut.

Olası Çözümler:

  • Eğer Divx kullanıyorsanız Divx’in son sürümüne terfi etmelisiniz(6.5+)
  • Aynı şekilde Nero kullanıyorsanız son sürüme yükseltmeniz gerekiyor Neroyu.(7.7.5.1+)
  • Eğer bunları denediniz ve halaaynı sorunu yaşıyorsanız “C:Program FilesCommon FilesAheadDSFilterNeVideo.axDosyasının adını “NeVideo.ax.bak” olarak, aynı klasördeki “NeVideoHD.ax” dosyasının adını da “NeVideoHD.bak” olarak değiştirin.(Bu çözüm Nero Showtime’ın çalışmamasına sebep olabilir.)
  • Klasörlerdeki küçük resim gösterimini kapatabilirsiniz.
  • Eski ffdshow codec paketi bu tür sorunlara sebep olabiliyor eğer kullanıyorsanız onun yerine ffdshow tryouts codec paketini kullanın. http://ffdshow-tryout.sourceforge.net/
  • Eğer Neroyu tamamen kaldırmak istiyorsanız Neronun bu amaçla yaptığı programı kullanın.
  • Hangi kodekin bu hataya sebep olduğunu anlamak için MMCompView programını kullanabilirsiniz. Bu programla istediğiniz kodeğin çalışmasını dırdırabiliyorsunuz, böylelikle hangi kodeğin bu hataya sebep olduğunu bulabilir ardından gerekeni yapabilirsiniz.
  • Diğer olası bir çözüm ise dllhost için DEP’i (Veri yürütme Engellemesi) kapatma. Bu çözüm herkes için çalışmayabilir ancak yukarıdakiler sorununuzu çözmediyse denemekte fayda var. Bu sorunun çözümü ise şöyle:

Bilgisayar’a sağ tıklayıp Özellikleri seçin:

Özellikler

Ardından açılan pencerede sol taraftaki Gelişmiş sistem ayarlarına tıklayın:

Gelişmiş Sistem Ayararına tıklayın

Çıkan uyarıda devama tıklayın. Açılan pencerede Gelişmiş sekmesine gelin ve en üstteki Ayarlar butonuna tıklayın:

Gelişmiş Sekmesinde Ayarlar Butonuna Tıklayın...

Açılan yeni pencerede Veri Yürütme Engellemesi sekmesinde Seçtiklerimin dışında kalan tüm Windows programları ve hizmetleri için DEPyi aç: seçeneğini seçin ve alttaki Ekle butonuna tıklayın:

2. Seçeneği seçin ve ekle butonuna tıklayın.

Çıkan ekranda System32 klasöründe dllhost.exe dosyasını seçin ve Aç butonuna basın:

dllhost.exe'yi seçin ve Aç butonuna basın...

Çıkan uyarıyı Tamam’a basarak geçin. Az önceki ekrandaki bışlukta COM Surrogate belirecek:

Burada Tamam'a basın...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir