Catroot2 Klasörü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Güncelleştirme problemleri yaşadıysanız yakın zamanda Catroot2 nedir sorusunu sormaya başlamışsınızdır. 🙂 Bu klasörün ne işe yaradığını ve nasıl temizleneceğinden bahseceğim size.

Bu klasörün silinmesi, temizlenmesi normal şartlarda ihtiyacımız olan birşey değil fakat güncelleme problemleri yaşadığımızda önbelleğini temizlemek çok faydalı olmaktadır. Bu nedenle bu makalemizde, güncelleme problemi için ne yapmamız gerektiğini göreceğiz.

Catroot ve catroot2, Windows Update işlemi için gereken Windows işletim sistemi klasörleridir. Windows Update’i çalıştırdığınızda, catroot2 klasörü Windows Update paketinin imzalarını depolar ve kurulumuna yardımcı olur.

catroot2 folder

Catroot2 Nedir?

Şifreleme hizmeti, güncelleme işlemi için % windir% \ System32 \ catroot2 \ edb.log dosyasını kullanır. Güncellemeler, daha sonra otomatik güncellemeler tarafından güncelleme işlemini gerçekleştirmek için kullanılan SoftwareDistribution klasöründe saklanır.

Genel alt yapıyı burada sakladığımızdan dolayı, Catroot2 klasörünün içeriğini sıfırlamanın veya silmenin birkaç Windows Update sorununu giderdiği bilinmektedir.

Catroot2 klasörünü silmeye devam ettiğinizde Erişim Reddedildi (Access Denied ) veya başka bir program iletisinde aç (Open in another program message) iletisi alırsanız, Şifreleme hizmeti ( Cryptographic service ) log file’ı kullandığından bu mümkündür.

Catroot2 klasörünü sıfırlamak

Catroot2 klasörü sıfırlamak için şunu yapın:

Bir Komut İstemi (Command Prompt) açın, aşağıdaki komutu art arda yazın ve Enter tuşuna basın:

net stop cryptsvc

md %systemroot%\system32\catroot2.old

xcopy %systemroot%\system32\catroot2 %systemroot%\system32\catroot2.old /s

Ardından, catroot2 klasörü nün tüm içeriğini silin.

Bunu yaptıktan sonra, CMD penceresine aşağıdakileri yazın ve Enter tuşuna basın:

net start cryptsvc

Windows Update’i yeniden başlattığınızda catroot2 klasörü sıfırlanacaktır.

İPUCU: Taşınabilir ücretsiz yazılım FixWin, bunu ve diğer birçok Windows ayarını veya işlevini tek bir tıklamayla sıfırlamanızı sağlar. Daha önce de kullanıp faydasını gördüğüm için size de paylaşmak istedim.

fixwin 10.1

NOT: Lütfen Catroot klasörünü silmeyin veya yeniden adlandırmayın. Catroot2 klasörü Windows tarafından otomatik olarak yeniden oluşturulur, ancak Catroot klasörü yeniden adlandırılırsa yeniden oluşturulmaz.

Catroot veya catroot2 klasörlerinin eksik olduğunu veya yanlışlıkla sildiyseniz ve yeniden oluşturulmadığını fark ederseniz, System32 klasöründe bu adla yeni bir klasör oluşturabilir, bilgisayarınızı yeniden başlatabilir ve sonra Windows Update’i çalıştırabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.