Bilgisayardan ses gelmiyor

Bilgisayardan ses gelmiyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız bugün bu başlıkları inceleyeceğiz. Aslında çok büyük bir problem fakat yapılabilecek birçok farklı konuyu tek bir makalede birleştirmeyi düşündüm. Çünkü bu makaleye çok giren çıkan olmuş. 🙂 Bilgisayarın sesi çıkmıyor diyen kalmasın bu makaleden sonra.

laptoptan ses gelmiyor diye çıldıracak gibi oluyorum bazen. Hele bir de önemli bir ana geldiyse bu ses problemi.. En başından belirteyim, bilgisayardan ses gelmesi çok başka bir konu. Benim makalemle alakası yok, direk bu makaleye geçebilirsiniz 🙂

Bilgisayardan ses gelmiyor

Neyse, fazla uzatmadan bilgisayardan ses gelmiyor problemini incelemeye başlayaım;

laptoptan ses gelmiyor veya pc den ses gelmiyor en büyük ihtimal ses kartı sürücüsü ile ilgili problem yaşıyoruzdur. Bilgisayarımdan ses gelmiyor diyorsanız, bu konu ile ilgili iki farklı çözüm mevcut.


Çözüm adımı 1: Laptoptan Ses Gelmiyor!

Öncelikle bilgisayarın sürücülerini Windows içinden güncellemeyi deneyelim. Bu en basit çözüm adımıdır, fakat önemle hatırlatmak isterim ki, bu adımı uygulamak için bilgisayarınız internete bağlı olmak zorunda!!!

Windows + R tuşlarına aynı anda basarak veya başlangıç ekranına ” Çalıştır ” yazarak çalıştırı açın. Çalıştır nasıl açılır?

Açılan pencereye hdwwiz.cpl yazıp enter’a basın.

çalıştır kısayolu

Ardından açılan pencerde Aygıt Yöneticisi‘ni göreceksiniz. Bu alan içerisinde sarı ile işaretlediğim yerdeki herşeye sağ tıklayıp kaldır‘ı seçin.

aygıt yöneticisi

Hepsini kaldırdıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp tekrar deneyin. Eğer bilgisayarınız açıldıktan sonra ses simgesinin olduğu yerde çarpı işareti çıkarsa yine aynı alana gelin ve yukarıdaki arama işaretine benzeyen simgeye tıklayın. İndirip kurulumu yapmayı deneyecektir. Burada laptoptan ses gelmiyor problemi çözülmüş olabilir .. 🙂


Çözüm adımı 2: Bilgisayarımdan ses gelmiyor

Windows + R tuşuna basarak çalıştır’ı açalım ve içerisinde “services.msc ” yazıp tamam‘ı tıklayalım.

bilgisayardan ses gelmiyor - services.msc

Ardından Açılan pencere içerisinde resimde bulunan simgeye sağ tıklayıp Yeniden Başlat‘ı tıklayın. (Windows Ses Hizmeti)

bilgisayardan ses gelmiyor - ses hizmeti

Daha sonra tekrar ses gelip gelmediğini test edin. (Test etmek için açık olan programı kapatıp tekrar deneyin. Örneğin, chrome açıksa kapatıp oradan tekrar açın.)


Çözüm Adımı 3: Bilgisayardan ses gelmiyor

Bu işlemler sonuç vermediği durumda aşağıdaki araçlardan işletim sisteminize uygun olanını seçip bilgisayarımızda çalıştıralım. Linklerin altında da nasıl yapılacağını kısaca gösteriyorum:

İndirdiğiniz veya çalıştırdığınız windows ses sorunu tespit aracını ileri diyerek geçeceğiz. Fakat çok küçük bir detay var, bilgisayardan sesi dışarı veren cihazınız neyse onu seçin. Kulaklık, hoparlör vb. Eğer emin değilseniz hepsi için tekrar açabilirsiniz.

laptopta ses yok

İşlem tamamlandıktan sonra bulduğu problemleri kendisi onaracaktır. bilgisayarın sesi çıkmıyor veya laptoptan ses gelmiyor diyorsanız o zaman bir sonraki adımla devam edelim.


Çözüm Adımı 4: Bilgisayardan ses gelmiyor

Diğer adımlarla problem çözülmedi ve bilgisayardan ses gelmiyor diyorsanız; aşağıdaki adımları uygulayarak kullandığınız ses cihazının çalıştığını tespit edelim.

  1. Denetim masası > Donanım ve ses > Ses > Hoparlör (veya kullandığınız cihaz> Özellikler > Gelişmiş
  2. Bu konuma geldiğimizde Sına tuşu var bastığınızda büyük ihtimal gerçekleştirilemiyor mesajı alınacak alt kısımda bulunan varsayılanı geri yükleye bastıktan sonra uygula diyoruz ve tekrar sına tuşuna basıyoruz.
  3. Bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar deniyoruz.
laptop hoparlörden ses gelmiyor

 Çözüm Adımı 5: Bilgisayarda ses yok

Hâlâ laptoptan ses gelmiyor diyorsanız ve Bilgisayarınızda Windows 8 veya 8.1 yüklü ise aşağıdaki güncelleştirmeyi kaldırın;

  1. Windows simgesine sağ tıklayın ve çalıştır‘ı tıklayın,
  2. Açılan pencereye control update yazın ardından tamam’ı tıklayın,
  3. Daha sonra güncelleştirme sayfası gelecektir. Bu sayfada sol alt kısımda Yüklü Güncelleştirmeler yazıyor. Burayı tıklıyoruz ve sayfanın tamamen yüklenmesini bekliyoruz.
  4. Daha sonra ise bilgisayarınızda yüklü güncelleştirmeleri göreceksiniz. Bu ekranda (KB2962407) yazan güncelleştirmeyi bulun ve sağ tıklayıp kaldır‘ı seçin.
  5. Bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar test edin.

Çözüm adımı 6: pc ses gelmiyor

Uyumsuzluk problemlerinin birçok farklı şeyi etkileyeceğini belirtmek gerekiyor. Bu nedenle bunu en aza indirmek için bilgisayardaki bütün güncelleştirmeleri yapmayı deneyelim. Eğer problem yaşıyorsanız genel Windows Update problemleri ile ilgili çözüm adımlarına da bakabilirsiniz. pc ses gelmiyor konusuna da yardımı dokunabilir. Hâlâ bilgisayardan ses gelmiyor ise devam edelim..


Çözüm adımı 7: Bilgisayardan ses çıkmıyor

Bilgisayarda ses düzeyini kontrol edin. Belki de sadece sesi yanlışlıkla tek bir program/hizmet için kapatmış olabiliriz. Örneğin kendi bilgisayarımda Edge’nin sesi kapalı konumda ve doğal olarak bilgisayardan ses çıkmıyor. Edge’den youtube açarsam ses gelmeyecek, internetten film izlerken ses sorunu olacak vb.

Çözüm için, işaretlediğim butonu tıklayın veya ses düzeyini yukarıya doğru çekin. Bu durumda bilgisayar ses açma işlemini yapmış olacaksınız.

bilgisayardan ses gelmiyor

Çözüm adımı 8:

Cihazın devredışı olmadığından emin olun! Örneğin, hoparlör devredışı olduysa doğal olarak hoparlörden ses gelmiyor diyeceksiniz 🙂 Aşağıdaki adımları takip ederek kontrol edelim;

  • Başlangıç > Ayarlar > Sistem > Ses alanına gidelim
  • Ardından ses cihazınızı bulup cihaz özellikleri sekmesine geçin.
laptoptan ses gelmiyor

Açılan küçük pencerenin içinde kulaklık veya hoparlörünüzün devredışı olmadığından emin olun. Eğer devredışı olarak görünüyorsa sadece etkinleştir butonuna tıklayabilirsiniz.

pc ses gelmiyor

Bu adımı Windows 10’a göre anlattım ama daha eski bir sürüm kullanıyorsanız, 3.adımdaki yöntemi de deneyebilirsiniz. Açılan pencerede sadece sağ tıklayıp etkinleştir demeniz yeterli olacaktır.


Çözüm adımı 9:

Ses cihazınızı varsayılan cihaz olarak ayarlayın! Belki de sizin seçmediğiniz bir aygıt üzerinden ses gidiyor olabilir.

hoparlörden ses gelmiyor

Bu alana ulaşmak için Arama > Denetim Masası > Donanım ve Ses > Ses alanına gidin. Açılan pencerede ise, kulaklık veya hoparlörünüzü sağ tıklayıp varsayılan aygıt olarak ayarla seçeneğini işaretleyin.


Çözüm adımı 10:

Sürücülerden gelen bir özellik olan ses geliştirmeleri zaman zaman probleme sebebiyet verebiliyor. Bu durumda da ses geliştirmelerini kapatmamız gerekebilir. Bunun için de çözüm adımı 9’da olduğu gibi , Windows 10 ses ayarları alanını açın.

bilgisayarda ses yok

Açılan pencerede sağ tıklayıp cihazın özelliklerine gelin ve Tüm ses efektlerini engelle butonunu işaretleyin ve kaydedin.


Çözüm adımı 11: Bilgisayardan ses gelmiyor

Kullandığınız hoparlör veya kulaklık farklı ses aralıklarında çalışıyor veya çalışması gerekiyor olabilir. Bu durumda ise farklı ses aralıklarını test etmemiz gerekiyor.

Hoparlör özelliklerine girelim ve gelişmiş sekmesinden . altından farklı aralıkları deneyelim.

laptop ses gelmiyor


Bilgisayardan ses gelmiyor makalesinde bulduğum bütün çözüm adımlarını eklemeye çalıştım, umarım bilgisayardaki ses problemini çözmüşüzdür. .

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Yorumlar kapatıldı.