Azure VM Backup – Azure Sanal Makine Yedekleme

Azure VM Backup – Azure Sanal Makine Yedeklemesi

Merhaba,

Bu makalemde Azure üzerinde bulunan VM’lerin yedeğini nasıl alabiliriz bundan bahsedeceğim.

Öncelikle Virtual machines yazısına tıklıyoruz ve VM’lerimizi görüyoruz. Bu alandan istediğiniz VM’inizi seçebilirsiniz. Tıkladığınızda yanda bir pencere daha açılacaktır.

2 items SQL databases SQL data warehouses NOSQL (DocumentDB) Virtual macW Load balancers Besiktas Kadikoy

Sağ tarafta açılan pencerede Backup yazısına tıklıyoruz ve bizden bir adet Recovery Services Vault oluşturmamızı isteyecektir. Buradan kendinize uygun bir isimle oluşturmanız gerekiyor. İsmi yazdıktan sonra, altında bulunan (new) DailyPolicy yazısına tıklayalım.

Search (CtH+,9 Backup Properties Automation script SCHEDULES This uses the Recovery Services vault to backup the virtual machine with the configured policy and will be charged as per backup pricing. Learn More Recovery Services vault O @ Create new O Select existing AllBackup * Backup policy O (new) Daily

Policy oluşturma ekranı geldiğinde, bir isim belirliyoruz. Ardından da backup günlük veya haftalık olarak nasıl alınacağını belirliyoruz. Ben ekranda göreceğiniz üzere Günlük, saat 9’da alınmasını yazdım. Bir altta ” Retention range” alanında ise alınan backupların ne kadar süreyle sistemde tutulacağını belirliyoruz. Ben 15günden eski olanların silinmesini işaretledim.

Choose backup policy O Create New * Policy name O AllBackupPoIicy Backup frequency Daily Retention range 09:00 Retention of dab' backup point. * At og:oo v 15 Local Time (UTC+03:OO) Day(s) Retention of weekly backup point. Not Configured Retention of monthly backup point.

Daha sonra tekrar bir önceki ekrana atacak ve yeni oluşturduğunuz policy seçili olarak gelecektir. Buradan Enable Backup butonuna tıklayıp, backup işlemini başlatabilirsiniz.

Keyifli çalışmalar dilerim.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.