Outlook’tan silinen mailler nasıl kurtarılır?

Merhaba Arkadaşlar,

Çoğu insanın canını sıkan bir konuya değinmek istiyorum.Silinmiş ögelerden de silinen mailler. Başında belirtmek istiyorum. Benim bu makalemde paylaştığım Microsoft Bulut tabanlı mailbox’lar için geçerlidir. Hotmail.com, Outlook.com veya Office 365’e bağlı hesaplarınız. Bu 30 gün içerisinde kurtarılabilme imkanı mevcut. Bunlar aşağıdaki paylaştığım süreçler ile alakalıdır.

 • Silinmiş Öğelerden mailler kaç günde silinir?

Hiçbir zaman silinmez. Bunu sizin elle,kuralla veya outlook özelliği ile silmeniz gerekir. Buradan istediğiniz zaman kurtarabilirsiniz.

 • Kurtarılabilir öğelerden mailler kaç günde silinir? (Silinmiş öğelerden de silinme)

Varsayılan olarak 30 Gün içerisinde silinir. Buradan da 30 gün içerisinde kurtarabilirsiniz.

Bunlar eğer ki Office 365 veya Exchange Server kullanıyorsanız birkaç istisnai duruma bağlı olarak artabilir.. Posta kutusu için Litigation Hold veya In-Place Hold uygulayarak mailleri sınırsız olarak saklayabilirsiniz. Bunlar için de ayrı birer makale paylaşacağım.

 • E-Posta silineli 30 günü geçti artık kurtarabilir miyim?

İstisnai durumlar hariç,evet. Microsoft hesabı olarak kullanıyorsanız ve eğer hesabınız şansınıza 365 taşıma işlemi yapıldıysa evet kurtarabilirsiniz. Çünkü Office 365’in sınırsız olarak saklama hakkına sahip. Eğer zaten kurumsal Office 365 abonesiyseniz sizinkiler zaten silinmiyor. 🙂

Asıl önemli noktaya değinelim o zaman. “Outlook’dan silinen mailleri kurtarmak”

 • Outlook’tan silinen maillerimi nasıl kurtarabilirim?

Office 365 aboneleri için powershell ile Search-Mailbox komutlarını kullanarak işlemlerini yapabilirler ama açıkçası powershell bilmiyorsanız hiç uğraşmayın. Ben MFCMAPI programı ile yapımını göstereceğim. Öncelikle Office’iniz için uyumlu olan MFCMAPI programını indiriyoruz; http://cangunes.com/yararli-dosyalar/

Öncelike zip dosyasından programı çıkartalım ve çalıştıralım. Bit için dikkat edin, Office programınız kaç bitse o bit MFCMAPI programını çalıştırmanız gerekiyor.

Programı çift tıklayarak çalıştırıyoruz ve karşımıza aşağıdaki ekran geliyor. Burada OK diyip geçelim. Sadece bilgilendirme ekranıdır.

OK dedikten sonra aşağıdaki ayarı yapıyoruz;

Sağ menüde bulunan “Tools” tıklayıp ardından “Options..” a tıklayalım.

Açılan pencerede sarı ile işaretlediğim alanların yanındaki kutucuklarını işaretleyelim ve OK‘a tıklayalım.

 • Use the MDB_ONLINE flag when calling OpenMsgStore
 • Use the MAPI_NO_Cache flag when calling OpenEntery

Hemen ardından pencereyi kapattıktan sonra, “Session” sekmesini tıklayalım ve içinden “Logon..“u seçelim.

Burada bize Outlook profilimizi soracaktır. Benim profilimin adı MATA ama sizde çok yüksek ihtimalle Outlook yazacaktır. Tamam diyoruz ve geçiyoruz.

Profilimizi seçtikten sonra profil içinde kurulu olan mail adresleriniz görüntülenecektir. Buradan hangi mail adresi üzerinde işlem yapmak istiyorsak çift tıklıyoruz.

Profili seçtikten sonra büyük bir pencere açılacak ve burada bize hiyerarşiyi çıkaracaktır. Bu ekranda ” Recoverable Items ” yazısının yanındaki oku tıklayıp açıyoruz. Daha sonra içerisinde silinmiş ve kurtarılmayı bekleyen klasörler görünecektir. Tamamen silinmiş ögeler “Purges” adlı klasörün içerisinde sizleri bekliyor olacak. Burayı yine çift tıklıyoruz.

Eveeet! Karşımızda silinmiş ve göremediğimiz mallerimiz. Bu ekranda maillerinizin başlığından tanıyabiliyorsanız tek seçebilir veya CTRL+A ile toplu olarak seçebilirsiniz. Seçtikten sonra sağ tıklıyoruz. Bu alandaki seçenekler az çok anlaşılır durumda zaten fakat açıklayalım.

 • Open Message: Maili okumak için tıklamayın. 🙂 Mail ayrıntılarınııyor.
 • Export Message: Burayı seçerseniz mailleri tek tek bir klasöre çıkarabilirsiniz.
 • Copy Message: Bütün mailleri veya seçtiğiniz mailleri kopyalar
 • Paste Message: Kopyaladığınız mailleri istediğiniz klasöre yapıştırır.
 • Delete Message: Maillerinizi tamamen siler.

Diğerleri zaten görünüm ile alakalı olduğu için açıklamaya pek gerek yok gibi. Yukarıdaki bilgiler dahilinde ben tek tek bir klasöre yedeklemektense outlook içerisinde bir klasöre hepsini taşımayı tercih ediyorum. Bunun için Copy Message dedim ve pencereyi kapattım. Daha sonra bir üst menüde yine aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi hiyerarşiye geldim ve mail adresim türkçe olduğu için bende türkçe çıkan ” Bilgi Deposunun En Üstü ” seçeneğini açtım. Hemen altında klasörlerim gözükecektir.

Burada Çözüm adında bir klasörüm var ve bu klasöre sağ tıklayıp Paste.. Diyorum.

Hemen ardından size bir seçenek çıkacak “ Move message instead of copy “”. Burada bize kopyalayalım mı yoksa taşıyalım mı diyor. Eğer kopyalamak istiyorsanız işaretlemeyin bu durumda iki tarafta da olur. Taşı derseniz hangi klasöre taşırsanız sadece orada olacaktır. Ben kutucuğu işaretleyip Ok diyorum.

Burarayı da tıkladıktan sonra Outlook’unuzda taşıdığınız klasörü kontrol edebilirsiniz. Bütün mailleriniz buraya aktarılmış olması gerekiyor. Eğer bir yanlış yoksa işlem tamamlanmış demektir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ” Çözüm ” adındaki klasörümün içerisine silinmiş ögelerimi kurtardım.

Umarım sizin için de yararlı bir makale olmuştur. Keyifli çalışmalar dilerim…

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir