Microsoft Office 365 Nedir?

Microsoft Office 365 Nedir?

Merhaba Arkadaşlar,

Bundan sonra paylaşacağım makaleler artık çoğunlukla bulut ürünleri olacak. Türkiye ve dünyada çoğu kişinin kullandığı Office 365 ve Azure ürünleri hakkında giriş seviyesinden başlayarak makale yazmaya devam edeceğim. Öncelikle Office 365 nedir? Sorusunu cevaplayalım.

Office 365 Microsoft’un iki göz bebeği ürününden birisi. Office 365 genel olarak iletişim tarafındaki bulut ürünüdür diyebiliriz. Office 365 içindeki ürünler,

 • Exchange Online – E-Posta Hizmeti
 • SharePoint Online – İş Akışı ve Depolama
 • Skype for Business Online – Mesajlaşma Hizmeti
 • OneDrive for Business – Depolama Hizmeti
 • PowerBI – Raporlama Hizmeti
 • Microsoft Intune – PC/Table/Telefon Yönetim Hizmeti
 • Sway
 • Yammer – Şirket İçi Sosya Ağ
 • Planner – Görev Yönetim Hizmeti
 • Delve –
 • Store – Bütün ürünlere ait eklentileri bulabileceğiniz alan ( Ücretsiz/Ücretli)

Bunlar gibi ismi aklıma gelmeyen ve birkaç çok kullanılmayan özellik daha var. Ben size yönetimsel olanlardan detaylı olarak bahsedeceğim fakat öncesinde kısa bilgiler faydalı olacaktır.

Yukarıda bahsetmiş olduğum ürünler farklı paketler halinde sunulmaktadır. İhtiyacınıza uygun paketi veya tek olarak satın alabilirsiniz.

Paketleri 2 farklı şekilde karşılaştırabiliriz, bunlar da küçük ve orta ölçekli firmalar + büyük ölçekli firmalar. Tabii bunları satın alırken büyük küçük ayrımı yok 🙂 İstediğinizi satın alabilirsiniz.

Aşağıdaki sayfada küçük ve orta ölçekli firmalara uygun olan ürünleri ve detaylı karşılaştırmasını görebilirsiniz.

https://products.office.com/tr-tr/business/compare-office-365-for-business-plans

Aşağıkdaki sayfada ise Enterprise sürümler olan büyük ölçekli firmalar için uygun olanlarını görebilirsiniz.

https://products.office.com/tr-tr/business/compare-more-office-365-for-business-plans

İki sayfadakiler arasında ürünler genellikle aynıdır fakat bazı ürünler kendi içinde farklı planlara ayrılır. Exchange Online Plan 1 > Plan 2

Gibi. Aralarında da özellik bakımından bir takım farklılıklar vardır. Örneğin Exchange Online Plan 1 ve Plan 2 arasındaki en büyük fark sınırsız arşiv hakkıdır. Bunun gibi planlar arasında bikaç farklılık bulunuyor. Bunları da karşılaştırma sayfasında detaylı görebilirsiniz.

Bu makale işin daha çok lisanslama tarafı gibi düşünebilirsiniz. Bundan sonraki makalelerde yavaş yavaş işin tekniğini anlatmaya başlayacağım. Geçmişte paylaştığım makaleleri de kontrol edebilirsiniz. 🙂

Keyifli çalışmalar dilerim.

Can Güneş

Microsoft Bulut Teknolojileri üzerine kafa yoran ve bu alanda kendini geliştiren birisi. Çalışıp öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için bu internet sayfasını kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir